Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz, cień okrągły na lewym płucu


Gość Wojciech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem związany z moją mamą. Parę tygodni temu została poddana leczeniu jodowemu na tarczycę, zaznaczam ma 54 lata, w karcie pacjenta wskazują subkliniczną nadczynność tarczycy. Parę dni temu stawiła się na kontrolę do Kliniki, miała jeszcze parę badań w tym RTG i skopie klp, i tu główny problem, w opisie lekarz ujął to tak : *W polu dolnym płuca lewego widoczny cień okrągły o gładkich obrysach o średnicy 27mm - wskazana weryfikacja badaniem TK. Drobna undulacja miąższowa w polu środkowym płuca prawego. Wzmożony rysunek zrębowy płuc. Sylwetka serca w normie. Przepona wolna.* Ja mam 20 lat i obecnie studiuję, sam 3 tygodnie temu miałem artroskopię kolana i nie jestem jeszcze w pełni sprawny, rodzice starają się tym zbytnio nie przejmować, nie chcą o tym zbytnio gadać, ale głupi nie jestem, wiem co to mniej więcej oznacza, podejrzenie raka płuc... Za 4 dni mama ma się stawić na tomografię komputerową, ja raczej nie pojadę i znając ich jak wrócą to za wiele się nie dowiem, także proszę o udzielenie odpowiedzi, postawienie jakiejś diagnozy, proszę o pomoc, bardzo bym prosił o szczere odpowiedzi, aha jeszcze chciałbym dodać że mama nie paliła nigdy papierosów, rzadko kiedy ma styczność z dymem tytoniowym, w rodzinie także raczej nie było podobnych przypadków. Jeszcze raz proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki obraz RTG może odpowiadać rzeczywiście ognisku nowotworowemu trudno powiedzieć czy łagodnemu czy złośliwego jak też ognisku zmiany pozapalnej. Dopiero TK może bliżej określić czym jest zmiana. Na chwilę obecną trzeba poczekać na wynik TK. Obraz RTG jest niejednoznaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,moj mąż ma 31 lat,nigdy nie palił papierosów własnie zrobil przeseietlenie płuc otrzymał opis:częsci kostne klatki piersiowej prawidłowe.U podstawy pluca lewego zmiana guzkowa śr.3mm-wskazane porównanie z badaniem poprzednim,prawidłowy rysunek zrebowy pluc,Uwypuklony pien tetnicy plucnej,wnęki plucne naczyniowe,prawidlowy cien śrudpiersia górnego,przepona prawidlowo wysklepiona,wolne konty przeponowo-żebrowe.Serce nie powiększone.Aorta piersiowa prawidłowej dlugości i szerokości.Maz ostatnio ma kaszel suchy napadowy i to zazwyczaj wieczorem.Czy to może byc coś powaznego,co robic w takim przypadku.Dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nic poważnego. Zmiana jest bardzo mała i być może pozapalna. Trzeba porównać to zdjęcie ze starszymi zdjęciami RTG (czy, aby w tamtych zdjęciach także nie było tej zmiany). Suchy napadowy kaszel trzeba bezpośrednio skonsultować z lekarzem rodzinnym. Może to być objaw astmy oskrzelowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam moja mama w maju miala operacje wycieli jej cala tarczyce miala tam guzy i jeden okazal sie rakiem zlosliwym byla na radiojodowaniu. Ostatnio na przeswietleniu wyszlo jej ze po lewej stronie pod sercem ma jakis cien dodam ze jutro idzie na tomografie ale juz nie moge wytrzymac bo mam takie nerwy. Chcialam zapytac co moze oznaczac ten cien. Bardzo prosze o odpowiedz szczera jest to dla mnie wazne dodam jeszcze ze moja mama ma 57 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×