Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rozpoznanie gruczolaka i polipa poprzecznicy


Gość Grażyna

Rekomendowane odpowiedzi

We wrześniu kontaktowałam się z Panem w sprawie Adenoma coeci susp. Cztery lata temu w kolonoskopii wykryto gruczolaka w kątnicy na ściance przeciwnej zastawce kretniczo-kątniczej dl.2cm. i szer.ok.1cm, pobrano wycinek i stwierdzono: obraz budzi podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelit. Zgłosiłam się do Pana, bo miałam silne bóle brzucha a leki (salazapiryna nie pomagały). Poradził mi Pan ponowne wykonanie kolonoskopii, wykonałam ją a oto rozpoznanie: Obejrzano całe jelito grube z lokalizacją zastawki krętniczo-kątniczej. W okolicy zagięcia wątrobowego widoczna jest na fałdzie błony śluzowej zmiana płaska o wyglądzie gruczolaka dł.ok. 3cm szer.ok. 2cm, z której pobrano wycinki pętlą i kleszczykami do badania his-pat. Za zagięciem wątrobowym w początkowym odcinku poprzecznicy przysadzisty polip ok. 3-4 mm, którego usunięto kleszczykami do badania his-pat., błona śluzowa gładka ,lśniąca z prawidłowym rys.naczyniowym. Wydłużona esica. Proszę uprzejmie o wytłumaczenie mi tego rozpoznania, gdyż wizytę w poradni chirurgicznej będę miała dopiero wyznaczona po odebraniu wyników wycinków, trochę się boję (szczerze mówiąc). I jeszcze jedno mam pytanie do Pana: jak to możliwe, że 4 lata temu wykryto gruczolaka w kątnicy, a w tym badaniu tego gruczolaka nie wykryto (badanie było 5 listopada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz trudno cokolwiek napisać bez uzyskania wyniku badania histopatologicznego. Dopiero po tym wyniku można określić sposób dalszego leczenia. Gruczolak należy do grupy nowotworów, ale bardzo łagodnych, rozrastających się tylko miejscowo. Polip jaki jest opisywany to pewno zwykły polip przerostowy, pozapalny. Jednak, aby rzeczywiście więcej i dokładniej coś napisać trzeba uzyskać wyniki badania histopatologicznego z pobranego materiału w czasie kolonoskopii. Wydłużona esica to taka odmiana anatomiczna, która nie powinna dawać żadnych dolegliwości i tym nie należy się przejmować. 4 lata temu wcale nie wykryto gruczolaka w kątnicy tylko guz o podłożu zapalnym (podejrzany o wrzodziejące zapalenie jelita). To co kolonoskopista widzi makroskopowo nie zawsze pokrywa się z wynikiem badania histopatologicznego. Dlaczego guz znikł? Właśnie dlatego, że był na podłożu zapalnym, a leki typu salazopiryna doskonale likwidują takie ogniska zapalne w jelitach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×