Problem z trawieniem a choroby jelit

u?ytkownik
Michal

Dzien dobry.
W ubiegłym roku w okolicach marca zaczęły mi się problemy z jelitami. Bolało mnie w dole brzucha po lewej stronie. Stolce zrobiły się luźne i pakowate. W okolicach lipca w stolcu zaczęły pojawiać się niestrawione kawałki pokarmów - skórki z pomidorów, ziarna z pieczywa, kawałki buraków.
Zawsze miałem i mam bardzo szybki pasaż pokarmów - potrafię na wieczór coś zjeść a rano to wydalić.

We wrześniu miałem wykonywaną kolonoskopię. Nie stwierdzono zmian.
Lekarz postawił diagnozę, że jest to zespół jelita drażliwego.

Martwi mnie jednak, że nadal w kale pojawiają sie niestrwione kawałki pokarmów. Dzisiaj zobaczyłem, że są to kawałki kapusty pekińskiej, którą wczoraj jadłem na późny obiad.

Proszę o odpowiedz na moje ponizsze pytania:
1). Czy zespol jelita drazliwego moze sie tak przejwiac, przez niestrawione resztki pokarmow - glownie warzyw i nasion?
2). Czy moga to byc problemy z trzustka, co pociaga za soba zle trawienie? Jesli tak to jakie powinienem wykonac badania na trzustke?
3). Czy moze to byc celiakia? z tego co slyszalem to wlasnie objawia sie niestrawionymi pokarmami. Ale u mnie wystepuja tylko warzywa i owoce.

Dziekuje bardzo i pozdrawiam

Reklama
u?ytkownik
haemophilus

1. W przypadku jelita drażliwego mogą pojawiać się opisane stolce. Może to być również efekt diety.
2. W przypadku trzustki można wykonać badanie poziomu amylazy, lipazy, usg.
3. Celiakii nie można wykluczyć, w tym celu należy konsultować się bezpośrednio z gastroenterologiem, wykonać badania serologiczne, ewentualnie ponowną kolonoskopię.

u?ytkownik
Michał

Panie doktorze czy celiakia objawia się nie trawieniem tylko jakiejś grupy pokarmów? Czy jeśli nie trawie warzyw i owoców to też może być celiakia?

Dziękuję.

u?ytkownik
stapler

Celiakia to schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach.
patrz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia
http://www.celiakia.org.pl/

Twoja odpowiedź