Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ostre zapalenie trzustki i interpretacja TK


Gość Jola z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jola z Warszawy

Witam Panie doktorze, Poniżej wynik badania TK mojego taty, o którym pisałam w wątkach o przetoce trzustkowej i ropniu. Wynik TK ze wzmocnieniem kontrastowym 2 faza wykazuje obrzęk trzustki z zatarciem granic, nacieczeniem krezki oraz powłok brzusznych w śródbrzuszu. Patologicznych zbiorników w uwidocznionym obszarze badania nie stwierdza się. Żyła śledzionowa niedrożna. W krezce oraz okołożołądkowo uwidocznione miernie rozwinięte naczynia żylne krążenia obocznego. Wątroba, nadnercza nie wykazują zmian. Śledziona powiększona do wymiarów 10 x 16 cm. W nerce prawej, w biegunie dolnym obecna izodensyjna zmiana ogniskowa o średnicy 12 mm i gęstości 37 j.H., ulegająca słabszemu wzmocnieniu kontrastowemu niż pozostały niezmieniony miąższ nerki do 48 j.H. Poza tym w obu nerkach drobne konkrementy. Nerka lewa mniejsza o wymiarach 80 x 40 mm. W pęcherzyku żółciowym obecne kamienie z powietrzem w ich wnętrzu. W przestrzeni okołoaortalnej nieliczne powiększone węzły chłonne do rozmiaru 15 mm. Proszę o komentarz. Rozumiem, że ropnia nie ma. Czy nadal jest zapalenie trzustki? Tata ma teraz gorączki wieczorem, ale max 37,5. Tętno około 80. Przyjmuje antybiotyk Zinnat 2 x 500 mg. Jak długo jeszcze trzeba by było przyjmować ten antybiotyk? Czy ta niedrożna żyła śledzionowa to duży problem? Jak to się leczy i czy obrzęk śledziony jest tym spowodowany? Zmiana izodensyjna w nerce, co to może być? Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzustce nadal utrzymuje się stan zapalny, ale niewielki, o charakterze typu obrzękowego. Gorączka praktycznie nie występuje (37,5 st. C to tylko stan podgorączkowy). Antybiotyk można stosować do dwóch tygodni. Potem można zmienić na antybiotyk do stosowania długotrwałego (np. Davercin 2x250 mg). Niedrożna żyła śledzionowa to powikłanie ostrego zapalenia trzustki. Z tego powodu jest powiększona śledziona. Praktycznie te zmiany raczej są nieodwracalne (niewielkie szansa na udrożnienie samoistnie żyły śledzionowej). Ale organizm dał sobie już z tym radę wytwarzając krążenie oboczne. Można jeszcze stosować przez dłuższy czas heparyny drobnocząsteczkowe podawane podskórnie celem umożliwienia udrożnienia naczyń brzusznych i zabezpieczenia przed powikłaniami zatorowymi. Zmiana w nerce (typu guzkowego), włącznie z konkrementami w nerkach (kamica?) wymaga konsultacji urologicznej celem dalszej ewentualnej diagnostyki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×