Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany guzkowe prawie normoechogenne z miąższem tarczycy


Gość Ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałam wyniki badań USG tarczycy, kobieta która wydawała badanie powiedziała, że nie jest dobrze umieram ze strachu a najbliższy termin do specjalisty jest za dwa i pół miesiąca, mieszkam w małej miejscowości i nie mam co liczyć na szybki kontakt ze specjalistą. Oto wynik USG umieram ze strachu proszę o pomoc: Tarczyca wielkości: płat prawy 3,2cm x 1,7cm x 1,3cm płat lewy 3,6cm x 1,2cm x 1,4cm Cieśń 0,4cm W górno-tylnej części prawego płata widoczne są zmiany guzkowe prawie normoechogenne z miąższem tarczycy i obecnością hipoechogennej otoczki, osiągające wymiar przekroju 1,0cm x 0,8cm i 0,8cm x 0,7cm. Ponadto w otoczeniu tych guzków kolejne zmiany ogniskowe hipoechogenne o średnicy od 0,2cm do 0,5cm. Przyśrodkowa część tego płata o prawidłowym miąższu. W lewym płacie widoczne są liczne zmiany ogniskowe hipoechogenne o średnicy od 0,2cm do 0,7cm i miejscami wykazują one tendencje do zlewania się w większe skupiska, tworząc nieregularne obszary hipoechogenne. Przebieg okolicznych naczyń prawidłowy W obrębie szyi oraz obu dołów nadobojczykowych nie uwidoczniono węzłów chłonnych. Wynik Immunochemia P/c anty TPO >600.0 IU/ml Z.Ref.:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz tarczycy raczej wygląda na rozlane, wieloguzkowe wole (nie ma ewidentnych cech nowotworu w badaniu obrazowym USG). Zmiany te jednak są bardzo rozsiane i zajmują prawie całe płaty tarczycy. Pogłębienie diagnostyki pewnie będzie wymagało wykonanie biopsji cienkoigłowej. Zwiększone stężenie przeciwciał anty-TPO najczęściej świadczy o: zapaleniu tarczycy typu Hashimoto (częstotliwość dodatnich wyników - 60-90%), pierwotnym obrzęku śluzakowatym (40-70%), choroba Basedowa (60-70%), poporodowe zapalenie tarczycy (50-70%). Obraz może sugerować zmianę typu choroby Basedowa (oznacza się wtedy dodatkowo przeciwciała przeciw receptorom dla TSH). Trzeba w tej sprawie pilnie skontaktować się z endokrynologiem (może prywatna wizyta) celem włączenia terapii i pogłębienia diagnostyki. O dalszym postępowaniu musi zadecydować endokrynolog po całościowym obrazie klinicznym. Ja interpretuje tylko przedstawione mi przez Panią wyrywkowe wyniki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×