Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Monika

Pojedyncze zwapnienia w hipoechogenicznym obszarze tarczycy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Monika
Witam mam pytanie proszę o interpretacje wyniku badania USG tarczycy Płat prawy o wymiarach:18x20x54mm i zawiera w części środkowo-dolnej ognisko budowy nieco hipoechogeniczne zawierające pojedyńcze zwapnienia o wym: 6x6x6(o prawidłowym unaczynieniu) Płat lewy o wym:16x17x52mm i zawiera w środkowo-powierzchniowej części podobną zmianę o wym.5x6x6mm.Cieśń o grubości 5mm.Poza opisanymi zmianami struktura miąższu jest niejednorodna i zawiera liczne hipoechogeniczne obszary o śred.do 4mm.W badaniu Doppler tarczyca wykazuje prawidłowe przepływy krwi.Węzły chłonne szyjne niepowiększone.Proszę o pilną odpowiedz .Dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość haemophilus
Zmiany hipoechogeniczne mogą być torbielkami lub guzkami. Zwapnienia należy traktować poważnie i najlepiej wykonać jeszcze biopsję cienkoigłową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Monika
Dziękuje ale dlaczego poważnie co to są te zwapnienia??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Duże zwapnienia świadczą z reguły o przebytym stanie zapalnym, a rozsiane, drobne zwapnienia sugerują podejrzenie występowania nowotworu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Monika
a te co mam w usg zaliczane so do dużych zwapnień czy małych rozsianych bo jest tylko napisane że ognisko zawiera pojedyńcze zwapnienia prosze o pilną odp.Dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ewa
a jezeli zmiany hipoechogeniczne nie wskazuja na obecnosc guzkow czy torbieli to czy konieczna jest biopsja ? W badaniu usg w roku 2004 te obszary hipoechogenne zostaly rozpoznane jako nacieki zapalne. Nic w tym kierunku nie robilam tylko bralam hormony zgodnie z zaleceniami endokrynologa. Czulam sie dobrze, ale martwi mnie nieustajaca chrypka i zgrubialy glos - czasami mam wrazenie jakby cos utknelo mi w krtani. *Najswiezsze* badanie usg z roku 2009 przedstawia sie w sposob nastepujacy: Gruczol tarczowy umiarkowanej wielkosci, o niejednorodnej, nieco obnizonej echogenicznosci. W placie prawym od przodu wyroznia sie obszar hipoechogenny wielkosci 21x9 mm, uwypuklajacy obrys plata, bez otoczki typowej dla guzka. Plat prawy: 15x16x43 mm, plat lewy: 11x12x36 mm, ciesn waska. Bardzo prosilabym o zinterpretowanie powyzszej diagnozy. Radiolog zaproponowal BACC obszaru hipoechogennego w placie prawym (jest to do uzgodnienia z endokrynologiem) ale skoro nie ma guzkow to czy biopsja jest konieczna w moim przypadku? Chcialabym podkreslic tez, ze kazde badanie usg pokazuje rozne wielkosci platow tarczycowych - czy to jest mozliwe, zeby wielkosc gruczolu tarczowego sie radykalnie zmieniala?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.