Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nieresekcyjny guz głowy trzustki


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę do Pana, ponieważ chciałabym się zorientować w sytuacji mojego taty. Pod koniec marca br. Tata trafił do szpitala z żółtaczką mechaniczną. Po tomografii komputerowej stwierdzono guz brodawki Vatera. Pobrano wycinek do badania histopatologicznego, po którym okazało się, że nabłonek brodawki nie wykazuje cech złośliwych. Ustalono termin operacji. W maju br. trafił ponownie do szpitala w celu przeprowadzenia operacji. Okazało się, że guz znajduje się w głowie trzustki i jest nieresekcyjny, ponieważ wchodzi w niego dodatkowa tętnica wątrobowa odchodząca od tętnicy krezkowej górnej. Wykonano dwa zespolenia omijając [przewodowo-jelitowe i żołądkowo-czcze) i pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Dodam, że operacja którą przeprowadzono to Cholecystektomia. 1. Guz głowy trzustki Celullae carcinomatosae 2. Wycinek z trzustki - Adenocarcinoma 3. Węzeł chłonny więzadła wątrobowo-dwunastniczego Adenocarcinoma metastaticum 4. Węzeł chłonny ok. tętnicy wątrobowej Adenocarcinoma metastaticum 5. Pęcherzyk żółciowy Cholecystitis chronica Panie Doktorze jeśli jest to możliwe proszę o przetłumaczenie łacińskich pojęć oraz opis w jakiej sytuacji znajduje się tata, jakie leczenie można jeszcze zastosować i jaka jest mediana przeżycia w jego przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznania na język polski brzmią: 1. Komórki rakowe 2. Gruczolakorak 3. Gruczolakorak przerzutowy 4. Gruczolakorak przerzutowy 5. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego Rak trzustki jest bardzo zaawansowany, z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych, nieresekcyjny. Operacja miała za zadanie zapobiec objawom nowotworu. Praktycznie nie zlikwidowała choroby. W chwili obecnej jedynie można jeszcze skonsultować się z onkologiem (może włączy chemioterapię paliatywną zmniejszającą masę guza) oraz oczywiście trzeba włączyć tatę do domowego leczenia hospicyjnego (stała kontrola nad zdrowiem pacjenta i opanowywanie objawów choroby nowotworowej). Z takim zaawansowaniem nowotworu pół roczne przeżycie to rzadkość. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×