Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Sposób leczenia nowotworu pęcherzyka żółciowego z przerzutami do wątroby


Gość Dorota J.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Dorota J.

Proszę o pomoc w ocenie wyników badań i szansy operacji. Mój tato ma wykryty nowotwór pęcherzyka żółciowego z przerzutami do wątroby. Tato choruje na serce i przeszedł miesiac temu zawał. Kardiolog twierdzi, ze nie ma przeciwwskazań kardiologicznych do operacji (zawał nie uszkodził serca, tato jest po koronarografii). Mamy nadzieję, że coś da się zrobić. Wybieramy się w przyszłym tygodniu do różnych lekarzy z pytaniem, co jeszcze możemy zrobić oprócz podawanej już chemii (Gemcitabinum, zofran 8 mg, w cyklach cotygodniowych). Zastanawiam się również nad niekonwencjonalnym leczeniem. Kupiliśmy Vilcacore, grzybki Reishi, robimy soki, ograniczyliśmy cukry, leci do nas amigdalina i z tym też mamy problem, bo boimy się o reakcję amigdaliny z innymi lekami nasercowymi, które bierze tato (Asaltec, Plavix, Effox, Gasec, Bisocard, Preductal, Simvacard, Exforge). Jakie są jeszcze inne możliwe drogi leczenia? O co można jeszcze zapytać lekarza na wizycie? Może termoablacja czy jest możliwa w takiej sytuacji? Czy mozliwe jest wycięcie choc samego guza, a potem intensywniejszej chemii? Oto wyniki mojego taty: KT: zmiana w segmencie 4 watroby hipotensyjna, nieregularna, lita zmiana, która nacieka na segment 8 i 5 oraz 2/3 W loży pęcherzyka - guz 66x54 mm. Obraz odpowiada guzowi pęcherzyka żółciowego z naciekaniem na miąższ wątroby. Drogi żółciowe, żyła wrotna, trzustka, żołądek, dwunastnica, płuca, śledziona, nadnercza, nerki, pęcherz bez zmian. W wątrobie liczne, powiększone węzły chłonne do 15 mm. Pęcherzyk obkurczony o nacieczonej ścianie. Wynik biopsji wątroby: Celluae carcinomatosae adenocarcinoma. Immunofenotyp: CK7+, CK19+, CK20-, CA19.9-, TFF1- . Barwienie na śluz +. W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę przede wszystkim nowotwór dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub trzustki. A co w takim razie z watrobą? Czy coś wiadomo z tego opisu na jej temat? Dodam tylko, ze tato jest w dobrej formie, ma apetyt i dobrze wygląda. No i co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Radzę w chwili obecnej przejść wszystkie cykle chemioterapeutyczne. Po zakończeniu chemioterapii należy wykonać TK kontrolne jamy brzusznej. Możliwe, że guz ulegnie zmniejszeniu. Dopiero po wyniku kontrolnego TK będzie można zastanowić się nad dalszym postępowaniem. W chwili obecnej zmiana jaka jest opisywana w TK raczej nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Guz w wątrobie usytuowany w jego środkowej części może być po prostu naciekiem nowotworu pęcherzyka żółciowego. Aby operacja była radykalna należałoby usunąć cały pęcherzyk żółciowy wraz z sąsiadującym miąższem wątroby. Taki zabieg mógłby doprowadzić do uszkodzenia ważnych struktur anatomicznych przebiegających w tej okolicy. W ojca przypadku oprócz leczenia zaleconego przez lekarzy można spróbować innych specyfików, ale z rozsądkiem i oczywiście najlepiej po konsultacji z onkologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×