Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Adenocarcinoma G2 lobi dextri prostatae i lobi sinistri prostatae


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka

Chciałabym prosić o przetłumaczenie diagnozy: -Adenocarcinoma G2 lobi dextri prostatae wg Gleasona 4+3(7) Utkanie raka zajmuje 90% długości walca tkankowego ICD-O -Adenocarcinoma lobi sinistri prostatae wg Gleasona 3+4(7) Utkanie raka zajmuje 10% długości walca tkankowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Tłumaczenie rozpoznania histopatologicznego na język polski brzmi: Gruczolakorak prawego płata prostaty G2 (stopień zawansowania histopatologicznego w skali 3 stopniowej, zwykłej), 90% materiału badanego to rak Gruczolakorak lewego płata prostaty, 10% materiału badanego to rak Prawie wszyscy patomorfolodzy do oceny stopnia zaawansowania raka prostaty stosują tzw. skale Gleasona. W skali tej liczbom od 1 do 5 przypisany jest mikroskopowy obraz tkanki prostaty. Jeśli przypomina ona zdrową tkankę oznacza się ją numerem 1 w skali Gleasona. Jeśli komórki tej tkanki mają typowe cechy komórek rakowych, do tego rozprzestrzeniają się na sąsiadujące tkanki (tworząc tzw. nacieki nowotworowe) oznaczana jest numerem 5. Cyfry 2, 3, 4 oznaczają odpowiednie stadia pośrednie między tymi stanami. Ponieważ w raku prostaty mogą występować obszary o różnych stopniach zaawansowania, grading stosuję się do 2 z nich stanowiących większość objętości raka. Gdy zsumuje się cyfry, które odpowiadają ich obrazom w skali Gleasona, wynik stanowi tzw. punktacje Gleasona (lub sumę Gleasona), ktora obejmuje cyfry od 2 do 10. Im wyższy wynik punktacji Gleasona tym większe jest ryzyko szybszego wzrostu i rozprzestrzeniania się raka prostaty. Rozróżnia się 10 stopni skali Gleasona, gdzie stopnie 2–4 odpowiadają komórkom dobrze zróżnicowanym, 5–7 średnio zróżnicowanym, 8–10 komórkom źle zróżnicowanym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym prosić o przetłumaczenie diagnozy: Adenocarcinoma ambilaterealis prostatae -(5+5=10 wg Gleasona . w wycinkach z płata lewego jest z naciekiem raka 90% ich powierzchni, a po stronie prawej około 30 % ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×