Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usunięcie gangliona


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa lata temu stwierdzono u mnie ganglion. Poszłam do lekarza, bo bardzo bolała mnie ręke. Lekarz chirurg od razu stwierdził ganglion i dał skierownie na zabieg usunięcie. Po wizycie w placówce, która zajmuje sie chirurgią 1 dnia chirurg stwierdził, ze mam 2 wyjścia: albo wycięcie, albo zastrzyki - wybralam to drugie, ponieważ bardzo balam sie zabiegu. Zastrzyki te były bardzo bolesne i szczerze nie zauważyłam wiekszej zmiany. Rekę bolała mnie nadal ostatnio postanowiłam, ze muszę zakonczyc sprawe związaną z ganglionem i udałam sie do ortopedy, który skierował mnie na usg i stwierdził, że najlepiej było by usunąć, bo to najbardziej pewne. Teraz przedstawię opis usg *USG nadgarstka lewego. Ganglion grzbietu nadgarstka o wymiarach 7/4 mm posytuowany pod scięgnami mięśni prostowników palców. Uwidoczniono szypułke ganglionu wnikająca do stawu nadgarstkowo-promieniowego. Niewielki wysiek w pochewce ścienistej prostowników palców.* Po badaniu równiez zapytałam lekarza jakie leczenie by zaproponował potwierdził usunięcie. Mam pare pytań związanych z tym zabiegiem: 1. czy konieczna jest szczepionka na żółtaczkę i czy jest taka szczepionka po której nie trzeba czekac miesiąca na zabieg? 2. czy w moim przypadku nie będzie problemu z wycięciem, bo jest on malutki i mocno siedzi w srodku? 3. a jakie rozwiązanie zaproponowałby pan dr (dodam, ze ganglion jest widoczny przy zgięciu ręki na wyprostowanej jest niewidoczny, jak używam lewej ręki np. do pisania na klawiaturze boli i czesto boli mnie odcinek między łokciem a dłonią)? 4. poniewaz pracuje i sie uczę jestem ciekawa jak ddługo trwa zwolnienie i po jakim czasie bedę mogła wrócic do pracy (ile trwa gojenie) i czy zawsze sie zostaje w szpitalu? 5. i chyba najwazniejsze czy w przypadku mojego zabiegu istnieje wysokie ryzyko, ze coś pójdzie nie tak i będe miała problemu z np. ruszaniem palcami? 6. Z pracy mam wykupiony abonament w prywatnej przychodni czy na podstawie skierowanie przez tamtejszego lekarza nie będę miał problemow z zaltwieniem zabiegu w państwowym szpitalu? To chyba najważniejsze pytania. Starałam sie dokładnie opisac nurtujący mnie temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Ad.1 Szczepienie przeciw żółtaczce nie jest koniecznie. Nie ma takiej metody szczepienia, aby zabezpieczyć się przed wirusem WZW typu B wcześniej niż przez miesiącem. Ad.2 Skoro chirurg zadecydował o usunięciu ganglionu nie powinno być żadnych z tym związanych problemów. Ad.3 Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się ganglionu jest jego doszczętne usunięcie w trakcie zabiegu. Ad.4 Gojenie trwa koło 2 tygodni, można wykonać ten zabieg w trybie jednodniowym. Ad.5 Ryzyko jest minimalne i praktycznie nic takiego nie powinno się stać. Ad.6 Nie powinno być z tym żadnych problemów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Angelika

Witam czy ktoś jest już po operacji ganglionu ? ja już prawie miesiąc ale boję się bo w miejscu nad blizną czuję górkę ręka nadal boli nie wiem co mi robili dokładnie. Dziś byłam u lekarza smiał się ze mnie że przyszłam bo szwa mi wystawała z ręki w miejscu gdzie spadł mi strupek ... próbowali wyrwać co się okazało niemożliwe.. Nagle usłyszałam * to ten stamtąd ? * i okazało się że szwy mam w środku ręki czy to normalne że po miesiącu czasu puchnie mi ręka boli nad raną jest guzek i jakies pozostałe szwy wychodza mi z ręki ? jeśli ktos zna odpowiedx prosiłabym mi pomóc bo lekarze się tylko smieja i nic powiedzieć nie chca a ja cierpię . Z góry dziękuję i prosiłabym o kontakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wycinany ganglion dwa tygodnie temu. Lekarz w ogóle nie bawił się w żadne USG. Jednego dnia postanowił, że będzie operacja i tydzień później się odbyła. Grzebał mi w ręce ze 40 minut, przy znieczuleniu miejscowym, które pod koniec zupełnie puściło, więc szycie miałem na żywca. Przez większość zabiegu czułem tylko mrowienie i czasem czułem jakby lekarz ciągnął mnie za kość. Najgorsze było szycie. Ból do zniesienia, ale promienisty i nagły, więc nie wiesz kiedy się go spodziewać. Po zabiegu założył mi opatrunek i po dwóch dniach po zabiegu kazał zmienić. Teraz mam już zdjęte szwy. Blizna jest nieduża i nawet dobrze wygląda (spodziewałem się, że będzie gorzej). Tylko jedno nie daje mi spokoju. Jak podnoszę palec wskazujący to czuje jak nerw ociera się o bliznę. Jest to cholernie upierdliwe, szczególnie przy pisaniu na komputerze i wyciąganiu czegoś z kieszeni spodni. Nie wiem czy to normalne, czy może lekarz coś spaprał a ja się męczę. Pomyślałem, że poczekam jeszcze miesiąc, a jak nie przejdzie to pójdę się go zapytać. Wiecie może czy takie uczucie jest normalne i czy jeśli tak to czy można to jakoś zniwelować? Jakieś maści, albo plastry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Ja również nie miałam żadnego USG 3 razy chirurg sam mi opróżniał ganglion za pomocą igły ... nie bolało ale ganglion pojawiał sie po tygodniu. Więc zdecydowałam się na operacje. Nie wiem nawet czy na sali leżałam 20 min. miałam znieczulenie ogólne. spałam nie wiem co sie działo na sali. Blizna jak to blizna jest. Ale najgorsze jest to że minął miesiąc od zabiegu a nadgarstek, okolice gdzie kiedyś był ganglion boli mnie, nic cięzkiego nie mogę podnieść tą ręką bo czuję jak by mi się tam coś naderwało. a poza tym czuje nadal wzgórek pod skórą ... więc sądze że również mogą spartaczyć ten zabieg jak i w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zabieg miałam robiony pod koniec listopada. Nie leżała w szpitalu poczekałam tylko na wypis i wyszłam. Po operacji w znieczuleniu miejscowym ręka boli i to dość mocno. Opatrunek zmieniony miałam po 4dniach (nic się nie działo goiło się ladnie) Po ok 1 tyg. Miałam zdjęte szwy. Na zwolnieniu byłam prawie msc (pracuje fizycznie) przez ten czas rękę lekarz kazał rozruszać samemu tak też robiłam gdy wróciłam do pracy ręka bolała raz na jakiś czas.. teraz jestem po kilku dniach pracy a pod szwami mam opuchlizne. Ręka jest dość sprawna nie mogę jej zgiąć do środka całkowicie bo mnie ciągnie w środku . Czy to jest zły objaw że ręka puchnie w miejscu po operacji pod wpływem pracy? Czy to świadczy o nawrócie ganglionu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po operacji usunięcia od razu wyszedłem do domu. Zalecenia lekarza - oszczędzać, sprawdzać opatrunek, regularne zmiany. Na początku bolało, lekka opuchlizna, ale dosyć szybko zeszło. Dla mnie podejrzane są te objawy.. ja po 2 tygodniach już prawie normalnie, jedynie lekka sztywność w obrębie ręki, ale po miesiącu to tylko mały ślad został. Na pewno było dobrze wygojone? Kontaktowałaś się z lekarzem? Może coś jednak było nie tak? Ogólnie polecam usunięcie, ja odsysałem nieskończoną ilość razy i zawsze wracał. Usunięcie wykonał dr Mrozik z Handproject i na ten moment (a to już ponad 1 rok) zero nawrotów, więc wątpię, że dobrze usunięty ganglion wróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tadeusz - już bez ganglion
W dniu 27.07.2021 o 12:55, Gość Dariusz napisał:

Ja po operacji usunięcia od razu wyszedłem do domu. Zalecenia lekarza - oszczędzać, sprawdzać opatrunek, regularne zmiany. Na początku bolało, lekka opuchlizna, ale dosyć szybko zeszło. Dla mnie podejrzane są te objawy.. ja po 2 tygodniach już prawie normalnie, jedynie lekka sztywność w obrębie ręki, ale po miesiącu to tylko mały ślad został. Na pewno było dobrze wygojone? Kontaktowałaś się z lekarzem? Może coś jednak było nie tak? Ogólnie polecam usunięcie, ja odsysałem nieskończoną ilość razy i zawsze wracał. Usunięcie wykonał dr Mrozik z Handproject i na ten moment (a to już ponad 1 rok) zero nawrotów, więc wątpię, że dobrze usunięty ganglion wróci.

Też skorzystałem z Handproject , jedyna sensowana klinika w moich okolicach więc trochę w ciemno poszedłem . Ogólnie u mnie pierwszy raz taka sytuacja, ludzie się kłócą i kłócą czy powinno się usuwać czy nie ... ja igieł nienawidzę , wole raz a dobrze to wyciąć . Na razie jest dobrze nic nie wróciło , i ogólnie szybko się wygoiło więc mogę polecić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×