Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Appendictis gangraenosa, abcessus periappendicularis


Gość buldog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku września przeszedłem zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego, nie mając przy tym praktycznie żadnych objawów poza lekkim bólem brzucha. Nie miałem gorączki, nie wymiotowałem itd. Na zabieg zdecydowałem się po badaniu krwi. W tej chwili nie mam już żadnych powikłań. Diagnoza histopatologiczna (badanie mikroskopowe) wykazało: Appendictis gangraenosa oraz Abcessus periappendicularis. Proszę o przetłumaczenie tej diagnozy. Chciałbym się także dowiedzieć, czy ten zabieg był konieczny, czy może lepiej byłoby zdecydować się na leczenie zapobiegawcze polegająca na kuracji antybiotykowej (na którą początkowo byłem zdecydowany z racji praktycznie braku objawów). Dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Appendictis gangraenosa. Abcessus periappendicularis. - oznacza po polsku Zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego. Ropień okołowyrostkowy. To bardzo ciężkie, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które można leczyć tylko drogą operacyjnego usunięcia wyrostka. Żadne leczenie zachowawcze (antybiotykoterapia) nie wchodzi tu w grę (w takim rodzaju zapalenia całkowicie nieskuteczne). Podjęto słuszną decyzję co do leczenia operacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań: 1) Czy dwa miesiące po zabiegu, czując się jak *przed zabiegiem*, nie mając powikłań (rana ładnie się goi, nie ma żadnej ropy, nic nie boli) mogę podjąć już normalną aktywność fizyczną (bieganie, piłka nożna). Nie ma już ryzyka przepukliny? 2) Czy w związku z tym *bardzo ciężkim, ostrym zapaleniem*, czy w przyszłości mogę mieć jeszcze jakieś dolegliwości związane z tym, co przeszedłem? 3) Miałem propozycję zabiegu przy znieczuleniu w kręgosłup, z której skorzystałem. Wspominam to bardzo dobrze, ani przez moment nie czułem żadnego bólu, czułem się świetnie przez cały zabieg. W związku z tym zastanawia mnie, czemu praktycznie wszyscy przechodzą ten zabieg pod narkozą? Dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×