Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Analiza MRCP i białek a bóle brzucha


Gość Mateusz27

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mateusz27

Witam, jestem mężczyzną, mam 27 lat. Od trzech miesiecy mam silne stałe bóle brzucha (zwłaszcza w nadbrzuszu środkowo prawym, w okolicach prawego podżebrza oraz zdarza się też z lewej strony). Bóle rozpoczęły się pewnego ranka nagle. Wyczuwam ciągłą lekką napiętość mięśni. Bóle są raz mocniejsze raz słabsze (w zależności od posiłku czy pogody - ale są STAŁE, promieniujące często do pleców w okolice nerek). Byłem 2 razy na SOR - wypuscili mnie, ze to nie zagraża życiu (nie wiedzieli co to). USG brzucha (2x) oraz TK wyszła w porządku - BRAK ZMIAN. Gastrolog podejrzewał Przewlekłe Zapalenie Trzustki i zlecił mi badanie cholangiografii MR, którego wynik przytoczę: *Wątroba niepowiększona, z niewielkim obszarem wcześniejszego wzmocnienia w segmencie 4b przypęcherzykowo - strefa pozawrotnego unaczynienia miąższu, w typowej lokalizaji, w pierwszej kolejności od tętnicy pęcherzykowej. Drobna torbielka (ok. 4mm) widoczna jest ponadto w segmencie VI przy prawej nerce. Poza tym gruczoł o jednorodnym sygnale miąższu. Pęcherzyk żółciowy z widocznym w okolicy dna uwypukleniem ściany, która w tej części jest pogrubiała i wyraźnie wzmacnia po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz MR jak w adenomiomatozie typu czołowego. Poza tym pęcherzyk cienkościenny, bez ubytków sygnału typowych dla konkrementów żółciowych. Ocena dróg żółciowych utrudniona ze względu na artefakty żółciowe - PŻW, PWW oraz prawy i lewy przewód wątrobowy o prawidłowym przebiegu i sygnale. Trzustka niepowiększona o jednorodnym sygnale miąższu. Przewód Wirsunga widoczny na całej dugości przebiegu w zakresie trzonu i ogona trzustki, odcinkowo w zakresie głowy trzustki - prawidłowy. Przewody trzustkowe I-rzędowe niewidoczne. Śledziona z drobną torbielką średnicy ok 4mm, poza tym prawidłowa. Obie nerki i nadnercza w badaniu MR bez uchwytnej patologii.* Morfologia, próby wątrobowe oraz trzustkowe wychodzą w porządku. Badania na pasożyty oraz lamblie wyniki ujemne. Źle natomiast wychodzi Elektroforeza białek, którą również podaję: Białka cakowite - 84 g/l (norma 60-80) Albumin 60,4% (norma 54-65) - 50,7 g/l (norma 38-46) Alpha 1 2,4% (norma 1,1-3,7) - 2 g/l (norma 0,8-2,6) Alpha 2 10,7% (norma 8,5-15) - 9 g/l (norma 6-10) Beta 8,7 (norma 8,6-15) - 7,3 g/l (norma 6-10) Gamma 17,8 (9,2-18) - 15 g/l (norma 6,4-13) Proszę o interpretację wyniku badania MRCP oraz białek oraz wypowiedzenia się względem przyczyn moich nieustępujących dolegliwości bólowych. Czy może to być jakiś stan zapalny pęcherzyka czy raczej przewlekły stan zapalny trzustki (za przewlekłym stanem zapalnym przemawiają przekroczone białka całkowite?). Ponadto czemu przeprowadzona miesiąc temu TK nie wykazała torbieli na nerce i śledzionie - którą wykazało przeprowadzone 5 dni temu badanie MRCP. Czy te torbiele same się wchłoną czy raczej nie ma na to co liczyć i czy mogą z czasem się powiększać? Bardzo proszę o pomoc - pozdrawiam! Mateusz, Kraków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×