Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc dziewczyny, rzadko pojawiam sie na forum, ale czytam je reguralnie:-) W ubieglym roku przeszłam ozt, pisałam o tym na forum, w maju robiłam kontrolny eus i niby w porządku, enzymy mam w normie, elastaze trzustkowa tez. A jesli chodzi o sprawe Anet, to istnieją faktycznie testy paskowe, na elastaze w kale i wynik jest po paru minutach, sa one dostepne w przychodni Prima w Warszawie. Zastanawia mnie fakt, że niby badania mam w porzadku, ale źle się czuje, mam dokładnie takie same bóle jak Wy, a nie chce mi się jakoś wierzyć, że wszystkie mamy pzt! Musi być jakaś inna przyczyna, tylko jaka? Też myślałam,że to na tle nerwowym, przez dwa miesiace brałam antydepresanty, ale jakiejś konkretnej poprawy nie było, nastepnie skupiłam się na kręgosłupie, niby zdiagnozowano mi seronegatywne zapalenie stawow kregosłupa, lub reaktywne zapalenie stawów kręgosłupa, ale te diagnozy są bardziej na wyrost. Nie wiem już co mam dalej robić, bo ostatnio do tych wszystkich dolegliwości, doszły jeszcze straszne bole glowy, normalnie wrak czlowieka, a jestem tak jak Wy w kwiecie wieku, mam 34lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj I w i, jesteś moją rowiesniczka, że mną coś złego dzieje się ogólnie od 3 lat,było dużo różnych innych dolegliwości. Teraz prawie od roku meczy mnie to coś. ....co Was wszystkie tutaj,tylko co?? Dziewczyny nigdzie w aptece nie mogę tych enzymów dostać co homeiopatka mi poleciła tylko przez internet można zamówić, musze poczytać opinie,zakupiłam wiec kreon trasie, która go je?jak często i po ile? Mogę tak sama go zażywać bez konsultacji z lekarzem?jest bez recepty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to tez trwa juz 3 lata, tylko co to jest? Nie mam juz sily, obstawialam tez borelioze, zrobilam duzo badan w tym kierunku i okazalo sie ze to falszywy trop. Tez jak Ty nie mam dzieci, bo jak w takim stanie, kiedy wszystko boli, mam sie o nie starac? Kreon mozesz brac 3 x dziennie do glownych posilkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Iwi, napisz coś więcej o Sb, skąd jesteś, jakie masz objawy,jakie badania za sobą, ja też mam cały szereg różnych badań bo mnie wcześniej były różne rzeczy mak czytałas to się orientujesz, byłam podejrzewana o chorobę tkanki łącznej jakąś z autoimmunologii, przewinęło się temat chłoniaka,potem sm,mam naczyniaka w kregoslupie i dużą Nerwice (specjalnie napisałam z dużej ),mam też nadciśnienie tętnicze, i wysoki poziom cholesterolu A terax od roku coś się dzieje w brzuchu, żołądku, plecach.....wysiadam psychicznie i fizycznie. ....Ciesze się, że ktoś rozumie moje rozterki odnośnie dzieci, dokladnie tak jak Ty Iwi, jak się starać jak wszystko boli i dokucza dzień w dzień. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny u mnie z cukrem na bank jest coś nie tak na czczo jest w normie a po jedzeniu 120 a nawet 162 :-(( muszę kupić tą glukozę żeby zrobić ten test z obciążeniem.....może mam początki cukrzycy:-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Iwi za informację o teście na elastazę. Już tam zadzwoniłam i mniej więcej wszystko wiem. Jest to test mało czuły, mimo że informacja na stronie podaję czułość nawet do 93%. Koszt 130 zł, to już lepiej dopłacić 30 zł i zrobić dokładniejszy, gdzie wynik jest po 30 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny jak nazywa się ten test? I gdzie poza Warszawą można go kupić?? Anet...jak się czujesz?? Bo ja mam niezłego stracha wizją cukrzycy bo to by potwierdzało na 100% że to z trzuchą jednak coś się dzieje.....a ja się łudzę cały czas że to coś innego...ale jak mi po glukozie wyjdzie mega dużo to zaraz lecę do lekarza bo nie ms żartów....ktoś miał podwyższony cukier??? Oprócz Anet....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny wczoraj kupiłam kreon travix,jak często go zażywać i po ile?do każdego posiłku po 2?farmaceuta powiedziała 2 przed jedzeniem,kuzwa 50 tabletek 37zł, przecież ja 3 razy dziennie po 2 to ja to zezrec za tydzień! Masakra jakaś U mnie gorzej, silniejsze bóle, klucia i zgniecia w plecach i boku..... Znów nie poszłam na ta krzywa cukrową bo znów nie mogląd się załatwić by wziąść kal do badania, wkurwia* mnie to już wszystko. .....boli wieczorem,z bólem się budzę, co to za życie Dziewczyny boli Was bardziej podczas ruchu boi się wydaje ze tak i wtedy gdy siedzę Jedno jest pewne jelita nie bolą na plecach!A ja mam coraz silniejsze klucia właśnie plecow i bol kregoslupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Meggi za info każda taka informacja trochę mnie uspokaja...bo ostatnio jestem jak kłębek nerwów :-(( dziś rano zaraz po przebudzeniu jak tylko o tym pomyślałam to zaraz dostałam mdłości jakaś masakra co robi z człowiekiem głowa.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguś możesz bez recepty kupić lipancreę 8000, jest ona znacznie tańsza od kreonu. Na początek spróbuj 3 x dziennie po 2 tab podczas posiłku. Ja też od rana jestem na prochach przeciwbólowych, co dziwne po hamburgerach nic mi nie było, a w niedzielę wypiłam pół szklanki *bezalkoholowego* carmi i już dupa. Mirra zrobię sobie ten cukier z obciążeniem dopiero jak bóle mi miną, bo pijąc ten ulepek będę miała odruchy wymiotne i boję się że bóle jeszcze się zwiększą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Anett kupie jak zjem ten kreon tańczą lipancrne. Dziewczyny czy Wy wszystkie same Sb włączyłyscie kreon,czy lekarz Wam zlecił? Mogę Sb go ram sama bez decyzji lekarza brać? Zaszkodzić mi chyba nie zaszkodzi..... Anett ja tak samo jak Ty,zeszły tydz szaleństwa smskolykowe,i zaostrzenie nie było, a na zbierałam do dupki wszystkiego....,a w tym tyg tzn od wczoraj jakieś pogorszenie, w sumie od poniedziałku, w niedzielę zjadłam loda włoskiego i zapiekanka z dużą ilością sera żółtego czyżby to???Tylko czemu zdecydowanie bardziej bola mnie plecy? Do tego te upały m wykończenia mnie, a mają być jeszcze większe od następnego tyg,nie wiem chyba do piwnicy się wprowadze.....bardzo źle na mnie upały działaja,a kiedyś uwielbiałam Dziewczyny prośbą do Was,napiszcie jak wygląda wasza dieta,chodzi mi o konkrety zwykłego dnia ,z życia wzięte, nie jakieś wymyślne diety których pełno, tzn co jęczy na śniadanie, na obiad,na kolacje,jakie przekąski są nam wskazane i dozwolone,bardzo was proszę podzielcie się tym,ja już wariuje nie wiem co jeść. .. Homeopatia kazała wykluczyć z diety nabiał, fruktoze i gluten..... co mi kuzwa zostało? Uwielbiam nabiał i owoce, jak ja mam egzystować teraz? Myślałam o wizycie u dietetyczki, wsxystko co obdzwonilam 150Zl wizyta.....masakra,można się wykończyć. .. przecież jak przestanę jeść owoce ,nabiał, co się stanie z moim organizmem?skąd witaminny? Ważne pierwiastki? Jestem załamana, będę wyjął owi ona już do reszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguś na pewno nie jedz smażonego, z grilla, tłustego i wzdymającego żarcia. Mi dietetyczka kazała odstawić nawet masło. Tak naprawdę to musisz sama wyeliminować to po czym cię boli. Ja mam bóle po serze żółtym, a biały mogę wcinać. Zamiast masła używam serka piątnicy z serii *twój smak* z łososiem i jest ok. Nie jem czerwonego mięsa, a wędlina też tylko drobiowa (oczywiście czasem zgrzeszę). Owoce i warzywa zawsze bez skórki. Ja nie mogę surowych jabłek, więc duszę. Przy trzustce nie można cukru (nawet jak wychodzi ok), ja używam stewi lub xilitolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kreon raczej nie zaszkodzi , choć mi lekarz powiedział że jak trzustka ok, to lepiej jej nie stymulować. Ale nie sądzę aby coś miałoby się stać, zwłaszcza że można kupić bez recepty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test na elastaze trzustkowa w kale zrobicie w każdym laboratorium np. w Diagnostyce, Synevo, wynik zazwyczaj jest szybciej, ok, 1,5 -2 tyg. Ten test jest bardziej wiarygodny i dokładniejszy, niż paskowy. Anet mi eus robił dr Lip.... a Tobie kto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megii szczególnie do Cb mój psychoterapeuta kochany prośbą byś wypowiedziała się odnośnie tego kreon, cxy mogę sama bez inicjatywy lekarza Sb go przyjmować! Oraz napisz coś odnośnie jedzenia, co jesz jakieś przykłady śniadań, obiadów ,kolacji normalnych ludzkich......wariuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwi mi robiła dr Deg...... Ale niestety nie zamieniłam z nią nawet słowa, bo badanie było w trybie szpitalnym i jak się wybudziłam leżałam już na swojej sali. A moim prowadzącym był bardzo młody dr, w trakcie specjalizacji i nie za dużo wiedział na temat trzustki, a cała jego mądrość opierała się na wyniku eus. Po prostu stwierdził że jak w badaniu czysto to wszystko ok. Najlepsze jest że powiedział że taka wada trzustki jak moja może dawać takie objawy jak złe wchłanianie i bóle ale to się zdarza bardzo rzadko i nie sądzi aby u mnie tak było. To ja już nie wiem jakie jeszcze powinnam mieć objawy, bo chudnę, mam cholerne bóle, spadki cukru. Według mnie to typowe objawy trzustki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguś....odnośnie kreonu jak byłam na ostatniej wizycie to lekarz mi powiedział że Kreon mogę łykać do posiłków i to nic jej nie zaszkodzi ( nawet przy moich bad. które na dzień dzisiejszy niczego z trzuchą nie potwierdziły) jak to określił stosowanie kreonu wyhamowuje/ uspakaja trzustkę poprzez zmniejszenie wydzielania enzymów trawiennych więc też enzymy powinny po jakimś czasie również zadziałać na nią przeciwbólowo. Ja też Kreon zaczęłam stosować systematycznie od ok 2-tyg ale na efekty trzeba poczekać ok ms. Anet...kochana jak pisałaś kilka postów wcześniej biegunki tłuszczowe chyba masz od 6 lat a bóle od ok 3 jeśli dobrze pamiętam/ jak nie to mnie popraw moim zdaniem po 6 latach niedomagania trzustki na bank już by coś wyszło w usg a nie wspomnę o tak czułym badaniu jak eus a jak pamiętam to miałaś ich min 2 razy, kurczę nie wiem może zrób sobie usg ale na takim mega- mega dobrym sprzęcie np. 3D lub 4D- bo chyba już taki jest z bardzi dobrą opinią lekarza wykonującego, my we Wrocławiu mamy takiego Herfurta który ma mega dobrą opinię we wszystkich szpitalach, pamiętam jak chodziłam w ciąży i na innym sprzęcie postraszyli mnie chorobą genetyczną dziecka- koszmar jak sobie przypomnę sugerowano mi nawet usunięcie bo byłam pod opieką poradni genetycznej to jeden mądry lekarz właśnie skierował mnie do niego i po badaniu wykluczył wszelkie podejrzane wady i powiedział że dziecko jest zdrowe i tak jest mam piękną 8 letnią mądrą zdrową córeczkę :-)) mamusi oczko w głowie..... Więc skoro nie ufasz w wiarygodność ostatniego wyniku eus to może takie dokładne usg- wiadomo jest tańsze i bardziej dostępne i uspokoi skołatane nerwy a może też coś podpowie doradzi. Anet jakiś czas temu brałaś antydepresanty nic po nich nie jest lepiej??? Dalej je bierzesz?? Chyba mamy wszystkie coś spieprzone- sorki za wyrażenie ale tak to określił na ostatniej wizycie mój lekarz z układem trawiennym ale powiedział że nie jest to groźne dla życia tylko bardzo męczące. Anet bierzesz coś na ten skaczący cukier?? Aguś...ja nadal trochę eksperymentuję z jedzeniem i sprawdzam ci mogę ale na pewno nie służy mi smażone panierowane, sera żółtego nie tknęłam od roku, zamiast śmietany jogurty, masła min ilości stosuję więcej oliwy, jak Anet nie mogę surowych jabłek bo wylatują nie strawione, z mięs kurczak, indyk, ryże, makarony bardziej rozgotowane , ziemniaki ale suche bez sosów i śmietanki, uwielbiam zupy i je jem tylko bez zasmażek, zaciągania mąką i śmietany stosuję jogurty, uwielbiam jajecznicę....jem białe pieczywo z białym serkiem np. * mój ulubiony* z pomidorkiem bez skórki i pij duuuużo wody nie gazowanej...pytaj jak coś....:-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirra najlepsze w tym wszystkim jest to, że pomiędzy wizytą na sorze, gdzie na usg wyszła mi woda w otrzewnej, a eusem miałam jeszcze jedno usg, w którym wyszło że wody już nie ma, ale trzustka gruboziarnista, co może odpowiadać pzt. Więc w przeciągu 3 tygodni: 1 usg - woda w brzuchu 2 usg - brak wody, trzustka gruboziarnista 3 eus we wnioskach:odcinkowo hiperechoheniczna ściana, trzustka niepełna pierścieniowata, Morfologia trzustki bez zmian. Z tym ostatnim zdaniem nie bardzo się zgadzam, bo jednak coś jest. Trzy badania i inne wnioski. Jeśli chodzi o cukier to tylko mam go kontrolować i dieta o niskim ig. Poza tym jestem pod stałą kontrolą diabetologa i dietetyczki. Antydepresyjne wywaliłam do kosza bo tylko pogarszały sprawę, czułam się po nich okropnie. Może to kwestia źle dobranych leków. Doraźnie, przeważnie na noc biorę xanax. Mirra jemy praktycznie tak samo, tylko ja nie mogę jasnego pieczywa, a jajecznicę robię na parze i dodaję ciut klarowanego masła. Ziemniaki często polewam olejem rzepakowym lub lnianym. Powinnam jeść dużo ryb, ale te ciężko przechodzą mi przez gardło. Mirra wierz mi że ja bardzo bym nie chciała pzt, ale jakoś jestem przekonana że to właśnie to. Tym bardziej że nie oszczędzałam się z alkoholem. Myślę że prędzej czy później to wyjdzie w badaniach. Chyba że jest jeszcze opcja samej niewydolności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×