Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Darek lat 32

Nie, nie miałem robionego tego badania, jestem z Poznania i nawet nie wiem czy jest tutaj dostępne te badanie. W sobotę jestem umówiony do prof.hab z wynikami ze szpitala to wypytam o wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anna82

Darku mój przewód wirsunga wynosi 2,6 mm i lekarz mówił, że to z pogranicza normy. Wiem, że w głowie trzustki rozmiar może sięgać do 3,5mm ale po długości trzustki nie powinien przekraczać 2,5mm. Dopytaj proszę również o to. Mój gastrolog ignoruje moje wyniki badań, mam nieco podwyższoną amylazę w moczu, amylaza i lipaza we krwi w normie. trzustka na usg o obniżonym echu i gruboziarnistej echostrukturze. Bóle od ok 5 lat, zwalają winę na refluks i żołądek. Jestem w trakcie diagnozy, czeka mnie kolonoskopia w lipcu :( Choroby trzustki są bardzo rzadkie, diagnoza polega głównie na wykluczeniu innych schorzeń, jeżeli więc wykryli u Ciebie coś z jelitami to pewnie będą się tego trzymać... Najważniejsze to nie stresować się, choć wiem, że to nie łatwe bo sama ciągle grzebie w necie i coś czytam, nakręcam się strasznie i rozmyślam, boję się o przyszłość.....staram się jednak odganiać te myśli od siebie. Głowa do góry, życie z głową pełną czarnych myśli jest bez sensu.... trzeba się cieszyć chwilą i wziąć życie na klatę takim jakie jest, masz przed sobą jeszcze wiele wspaniałych lat, nie warto marnować ich na dołowanie się i ciągły stres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ostatnio dużo się słyszy o chorobach trzustki i to wcale nie u starszych ludzi....:-(( niestety moje wszystkie objawy do niej pasują ale narazie wyniki tego nie potwierdzają a boli codziennie na 1000 różnych sposobów. W mnie w ostatnim usg wykryli 2 polipy w woreczku żółciowym i zostawiono to do konsultacji i sprawdzenia za 6 ms czy nie rosną....a jak czytam w necie jest to wskazanie do usunięcia woreczka bo może zrakowieć.....sama już nie wiem co robić i czy te bóle mogą być od tego i czy od tych polipów może szwankować trzustka?? Chyba powtórzę badania moczu i kału na amylazę i lipazę....ehhhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek lat 32

No cześć dziewczyny , jutro sie wybieram na wspomnianą wcześniej konsultację i dziś odebrałem wyniki badań krwi na amylazę i lipazę , wszystko w normie . W szpitalu też miałem badania co 3 dni zawsze trochę ponad normę a dziś w normie , mam wrażenie że te badania krwi są nic nie warte . Odezwę się po konsultacji z lekarzem . Mój przewód trzustkowy ma niestety 4mm :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anna82

a tak ogólnie to mam dzisiaj doła, w nocy obudziłam się na siusiu i już czułam, że mnie trochę pali w nadbrzuszu jakby kwasy, napiłam się wody i po minucie się zaczęło.... ból pulsujący od prawej do lewej strony pod żebrami taki nieprzyjemny, jak leżałam to było gorzej więc wstałam, pochodziłam trochę i przeszło... wszystko trwało może 15 minut.....przestraszyłam się..... to już drugi raz jak ból złapał mnie w nocy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi najbardziej dokuczają plecy- raz góra raz dół aż ból promieniuje w lewy pośladek i bóle bóg, bolą mnie nogi w różnych miejscach takie szczypanie lub chwilowe ukłucia- ogólnie dziwne uczucie i uczucie obręczy wokół brzucha...:-(( to mówicie że to nie od tych polipów a ja szukam wszystkiego tylko nie tej trzustki....:-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anna82

Mirra kontrolowałam polipy przez długi czas miały około 2-4mm, robiłam usg co 6 mies, aż któreś usg z kolei nie pokazało ich, kolejne również... lekarz stwierdził, że to pewnie jakaś żółć była, zastój czy coś takiego, nie pamiętam dokładnie. Już wtedy pytałam czy polipy mogą dawać objawy, lekarze twierdzili, że nie. Ale moje były małe... większe może dają objawy? Tak czy inaczej, coś nie tak tam się działo, ale jak zwykle lekarz nic nie wie. Nie ma ich już, więc nie ma problemu....po co wnikać co to było i dlaczego.... :/ Jak Twoje polipy będą rosły usuną Ci pęcherzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę, a macie przy tych bólach jeszcze taki dziwny objaw dreszcze, jest mi cały czas zimno i mam dreszcze, taką gęsią skórę, naprawdę nie wiem co się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w to cholerne pzt nie uwierzę dopóki nie wyjdzie w obrazowych badaniach i tyle...nigdy nie byłam osobą pijącą i palącą nikt u mnie w rodzinie tego nie miał....więc skąd u mnie....nie wierzę w to to jakiś zły sen a ja się chcę z niego obudzić...!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anet98

Mirra to jeżeli zakładając że coś Ci jest, a nie wyjdzie Ci nic w badaniach jeszcze przez parę lat to wykończysz się psychicznie. Moim zdaniem powinnaś zrobić eus, choć i tam może nic jeszcze nie wyjść przy wczesnym pzt. Ale nawet jeżeli podejrzewasz pzt to stosuj dietę i wyluzuj, bo naprawdę skończysz w psychiatryku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet....spoko do wariatkowa to mi jeszcze daleko.....nie poddaję się mam bardzo dużo planów na przyszłość...:-)) wspaniałą wspierającą rodzinę....w najbliższej przyszłości urządzanie nowo kupionego domu, pracę zawodową...więc jak widzisz sporo obowiązków żeby nie myśleć i nie zadręczać się podejrzeniami pzt....owszem wszystko na to wskazuje ale póki co badania tego nie potwierdzają więc do końca nie mam pewności że to pzt, trzymam dietę biorę witaminy, piję Wit. C, do posiłków Kreon. No a za jakiś czas może w końcu uda mi się uzyskać skierowanie na eus choć narazie mój gastrolog twierdzi że nie ma takiej potrzeby, bo nie mam biegunek stolec raczej uformowany i normalny, ale chyba prywatnie zrobię badanie moczu i kału bo z krwi nic nie wychodzi, narazie to się trochę martwię tymi polipami w woreczku żółciowym czy się wchłoną czy urosną zobaczymy kontrola wskazana za 6-ms tj.wrzesień zobaczymy co wyjdzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tomas82

Hej wszystkim, dlugo mnie niebylo, czytalem troche wasze ostatnie wiadomosci. Darek, powinienesz zrobicz EUS i secretin MRCP, mozesz miec pancreas divisium, to znaczy dwa przewody trzustkowe to wada wrodzona, niejest latwodo diagnostyki,tomoze byc przyczyna boli i PZT. EUS zrob najlepiej w Warszawie, centrum Damian - Dr. Degowska albo centrum Olympus Doc. Polkowski. Secrerin MRCP zrobis w Niemczech, w Polsce sid nieroby. Robi sie tylko zwykle MRCP (mozesz zrobic tez, ale jest mniej czule niz z sekretina). Niewidolnosc trzustki, to twoje chudniecie moze byc takze spowodowane Crohnem, ta choriba ma wplyw na fubkce trzustki. Chcial bym jeszcze powiedziec, ze tluszcze jesc trzeba, zdrowe tluszcze na zimno,bo spowodujecie sobie inne problemy zdrowotne i wykonczycze jelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×