Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie co?Tak sobie mysle ze to wino to chyba gorsza cholera niz czysta wodka.Ja pilam rzadko ale jesli juz to tylko wino ,ale jesli od tego dostalam pzt no to chyba szansa jak trafic szostke w totka[wolalabym ta szostke]...Ale z drugiej strony jakis powod musi byc.Kiedys lekarz mi powiedzial ze trzustka nigdy nie szwankuje bez powodu.A co do lekarzy to rzeczywiscie podstawowe pytanie to czy ,,Pani pije,,...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie ukrywałam, że lubię wypić i nawet obeszło się bez komentarzy. Jak jadę na sor to zawsze z wynikiem eus i jak na razie też nigdy nikt nie pytał, ale po jednym pobycie zobaczyłam w badaniach że zrobili mi badanie na etanol. Śmiać mi się chciało bo nigdy nawet w *balonik* nie dmuchałam, ale badanie z krwi miałam:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aguśka78

Witajcie! Wątek ostry, 97 stron, ale jakoś przebrnęłam *) Żartuje - zamiast sprzątać w sobote, prać i gotować ja nie wychodzę z tej strony. Mam 36 lat i od zawsze problemy żołądkowo jelitowe. W lipcu z okazji bólów brzucha (pod zebrowo lewa/prawa strona, srodek) zrobiłam sobie wszystkie badania z krwi (jestem diagnostą laboratoryjnym, pracuje w laboratorium szpitalnym). Amylaza w surowicy 180. W moczu nie robiłam. W styczniu amylaza 130. Poza tym wątrobowe, crp, ob wszystko ok. W tygodniu ostry ból brzucha, ponownie badania. Niepokojące - amylaza 105, glukoza 105, amylaza w moczy 650! Ponieważ od dnia poprzeniego nic nie jadalam polecialam na oddzial wew i zrobili mi USG - wszystko ok. W moim szpitalu nie TK (malutki gminny szpital) szykują sie do zakupu tego sprzętu. W tym samym dniu nawiedziłam laryngologa - ślinianki ok. W pn nawiedzę chirurga po skierkowanie na TK. Dziś po obiedzie nic nie boli (kurczak pieczony - ja jem tylko pierś bez skórki. ryż, sałata) ale bulgoty mam dzikie, że hejjjj. Przelewania koszmarne. Oprócz tego mam łuszczyce w miare łagodną (więc coś z immunogicznych może byc). Nie piję, popalam z 3-4 papierosy dziennie. A więc witajce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguśka witamy w * zacnym gronie*...:-)) dziewczyny czy któraś z Was robiła badanie na zwężenie pnia trzewnego?? Jak poczytałam to coś mi te objawy pasują, wolę wszystko tylko nie pzt...i szukam nadal a ten pień trzewny daje podobne objawy do pzt...tylko czy nie stwierdzili by mi tego jak miałam w zeszłym roku tomograf komputerowy z kontrastem??? Ktoś co§ wie więcej na ten temat?? Jak ta to proszę piszcie...bo słyszałam że na te pień trzewny trzeba robić usg doppler....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Aguśka*) Biorąc pod uwagę to gdzie pracujesz, to przyjmujemy Cię z otwartymi rękoma*))) Będziemy Cię zamęczać pytaniami o badania laboratoryjne*))) Trzeba przyznać, że forum trochę się rozszerzyło na tematy poza pzt*) Ale ja właśnie za to je cenie, bo tylko tu można bezkarnie powiedzieć co czujemy, jak i gdzie nas boli, co niepokoi, bo niestety jak to mówią * zdrowy, chorego nie zrozumie*, a tutaj wszyscy mamy podobne objawy, obawy i pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usg dopplera na pień trzewny tylko. Ale tu raczej dominuje ból i ponoć głównie jakby żołądka. Lekarze podchodzą do tego z jeszcze większą ignorancją jak do pzt. Jak ja mówiłam o tym to lekarz nawet nie podjął tematu. Równie dobrze mogłam powiedzieć lekarzowi, że jestem z Marsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Aguśka:-) Mirra też myślałam że tk coś pokaże, ale niestety trzeba tk angio lub jak pisze Meggi usg doppler. I rzeczywiście lekarze sceptycznie do tego podchodzą, tym bardziej że oprócz operacji nie ma innych metod leczenia, a i ta często nie pomaga. Ale rzeczywiście, może popytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aguśka78

Dziękuję za miłe przywitanie. To nie jest jedyne forum z podobnymi dyskusjami, ale zachecil mnie poziom dyskusjii i brak trolli. Jeżeli mogę w czymś pomóc to pytajcie. Nawet jak nie bede znala odpowiedzi to zawsze sprawdze w fachowej literaturze diagnstycznej. Bólgoty sprawiły, ze łyknęłam espumisan i uspokoilo sie. Ale dyskomfort po lewej stronie zeber i troszke w strone plecow jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi ja mialam kamienie w przewodzie trzustkowym [woreczek czysty] ,ale to nie jest tak ze od kamieni w przewodzie Wirsunga zoszwankowala trzustka.Kolejnosc jest zupelnie odwrotna ,w chorej trzustce zageszczaja sie soki trzustkowe i wytracaja sie kamienie[to taki dodatkowy bonus przy pzt].Tylko ze ja przy pierwszym ataku i diagnozie mialam juz ten kamien 10 mm [a przewod ma ok 4mm] tak ze totalna blokada.Wtedy to dowiedzialam sie o chorobie ,ale pzt musialam miec duzo wczesniej tylko nie mialam objawow ,a moze mialam tylko nie zdawalam sobie z nich sprawy.wy.Uwielu chorych na pzt kamienie sie nigdy nie tworza, sa typowe dla alkocolikowWiec w szpitalu wypytywali nawet meza czy ja rzeczywiscie nie pije bo mi chyba nie dowierzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguśka ja dzisiaj pozwoliłam sobie też na pieczonego kurczaka i to na udko:-o Teraz siedzę jak na szpilkach i nasłuchuję, ale cisza, żadnych bóli:) Pika nie wiem jaka pogoda jest u ciebie, ale u nas naprzemiennie i niestety moje i syna gardło zaczyna to odczuwać. Teraz się boję że i nas rozłoży. Opryszczka w gardle nie brzmi przyjemnie :( Pewnie się bardzo męczycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey dziewczyny!.Pika bardzo sie ciesze ,ze Eus nie wykazal zmian na trzustce:)Przejdz sie moze jeszcze do ortopedy i popros o skierowanie na MRT kregoslupa,ale trzech odcinkow z osobna (gora ,srodek i dol).Nie chce mi sie za bardzo wierzyc ,zebys od watroby miala takie bole,tym bardziej,ze watroba to organ nie unerwiony i nie boli,chyba ze jest na maxsa powiekszona,ale to by wykazalo usg.Przeszlas ciaze,bez noszenia maluszka na pewno sie nie obeszlo wiec moze celuj w kregoslup?Moja tesciowa miala tez bole pod zebrem,do tego klucie w lydkach i cialy bol plecow,okazalo sie,ze na kregoslupie gdzies nerw uciska i stad te objawy. Tomala mozemy sobie rece podac,bo ja tez piwoszka jestem,przez lata wypilam hektolitry,do tego papieroski i dlatego podejrzewam,ze tym zalatwilam trzustke.Jakie to niesprawiedliwe w porownaniu do patologi,ktora widac na codzein,na chleb nie maja ,ale na piwo czy wino znajda:((( Aneta 98 wiem jak ciezko jest rzucic palenie,a nie myslalas o tabexsie lub Desmoxsanie?Wiem,ze glowa odgrywa najwieksza role,ale moj maz i kilkoro znajomych rzucilo wlasnie palenie dzieki tym wspomagacza.Kilka miesiecy temu tez bralam tabexs,nie palilam piec miesiecy,niestety skusilam sie na maszka,przy ktorejs imprezie i tak poplynelam:(((Jak nie palilam to i do piwka mnie nie ciagnelo i musze przyzac,ze moje dolegliwosci wtedy sie zmniejszyly,dlatego jestem przekonana ,ze to trzustka,szkoda tylko,ze nie potwierdzaja to badania:( Generalnie sa dni gdy nie boli,a sa dni,ze kluje i plecy daja o sobie znac.Czesto tez mam bol lewego posladka,podobnie jak przy rwie kulszowej(gdzies czytalam ze nawracajaca rwa kulszowa jest objawem raka) i do tego ta cholerna podwyzszona bilirubina. Na poprawe humoru bylam dzis w Polsce na zakupach i u fryzjera:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet pogode mamy piekną, wiec żal w domu siedzieć jak takie słoneczko*( Moja corka w taki sposób przechodzi grype, 3 dni goraczki a potem aftowe zapalnie gardła, na szczęście choruje raz na rok, ale za to bardzo cierpi i się meczy*( laryngolog mówi ze jak się ma już ten wirus w sobie to będzie się często objawiał. Dziewczyny na razie odpuszczam kolejne wizyty u lekarzy, zrobie ten rezonans i pojde do endokrynologa, a potem odetchnę bo stres taki miałam ostatnio, ze musze odreagować. Mam w planie wybrać się co Polski, posiedzieć, odpocząć*))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika mój syn jak miał 17 lat walczył z aftami jamy ustnej, na wargach miał tak wielkie że lekarze na początku nie wiedzieli co to. Też okropnie się męczył zwłaszcza z jedzeniem. Co do badań to wcale Ci się nie dziwię, że masz dosyć, ja też na jakiś czas odpuszczam. Dobrze że zamierzasz odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M69 jak widać diabli wiedzą skąd to pzt się bierze. Wnioski takie, że po prostu jedni mają ku temu predyspozycje inni nie. Co do grypy to szaleje teraz wszędzie, mi się w pakiecie dostała też opryszczka i to na samym środku górnej wargi. Do tego skończyły mi się leki na jelito drażliwe i nie wiem czy to bez nich czy po tych antybiotykach, ale pójscie do toalety to dla mnie normalnie gwałt. Ilościowo jak i w kwesti twardości. Raczej przywykłam do papek a tu taka bolesna zmiana. A wcale jakoś więcej nie jem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem Anet,że to nawet nie zatwardzenie. Idzie bez problemu a do tego regularnie co rano, ale jest jakoś dużo tego no i twarde a nie papa jak zwykle. Ale już mam krew po podtarciu czyli hemoroidy się odzywają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie : wczoraj rozmawialam z kuzynka i opowiadala mi ze jej kolezanka po 30 tez mialabole nadbrzusza ,pdzebrowe i bol plecow miedzy lopatkami,kujacy gniotacy szczypiacy itp. Miala raka zoladka !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi podczas gastroskopii pobrali wycinek do badania i nic nie pokazalo. Okropne te choroby, to pewnie przez ta chemie, sterydy i antybiotyki którymi jest nafaszerowane prawie wszystko. Mnie ostatnio nic nie boli i nawet zajadam słodycze. ostatnie kilka dni mialam za to dziwne zawroty glowy i takie samopoczucie jak na kaca giganta. Zero sily, apatia... musze zbadac znowu cukier. pozdrawiam, głowy do góry! *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tomas82

Witam was, wlasnie absolwowalem moje 5 EUS w przeciagu 2,5 roku. No i juz niebylo zupelnie bez zmian. Niby dwie male zmiany, co wedlug Rosemont kriterii nieoznacza narazie PZT, ale mnie sie to niepodoba. Juz cos sie zaczyna pokazywac. I taka jest ta cholerna choroba. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomas może zluzuj z tymi badaniami. To już chyba jakaś obsesja. Po prostu bierz Kreon i trzymaj odpowiednią dietę i powtórz badanie za rok czy dwa. To co robisz dostarcza takiego stresu Twojemu organizmowi, że dokładasz sobie gwóźdź do trumny. To dosłownie jak byś się uparł i chciał udowodnić lekarzom, że masz to pzt. Poza tym pzt jakoś tam postępuje w swoim czasie i im dłużej nie ma widocznych zmian w badaniach obrazowych tym lepiej. Wiem, że podejrzenie nie daje spokoju ale czasem warto osudzić głowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomas jeśli 82 to Twój rok urodzenia to nawet z pzt masz jeszcze sporo życia przed sobą...i naprawdę nie warto tego czasu spędzać u lekarzy. A jak jest z bólem u Ciebie? Bardzo Ci dokucza? Bo wiem, że to też może być kluczowa sprawa. Wiem że u Ciebie też się zaczęło jak u mnie. Niestrawność i diagnoza helicobacter. Ja jestem już po kuracji na nią i nie widzę różnicy specjalnej. Fakt, że mam jeszcze zapalenie żołądka i przełyku ale to nie takie objawy mi dokuczają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tomas82

No wlasnie, o to chodzi, ja mam okropne bole i prawie, nic niemoge zjesc, bole sie po wszystkim nasilaja. Mam bardzo duzy problem z zaparciami i jelitami, takze uwierzcie mi, inaczej bym po lekarzach niechodzil. Bole sa po prostu masakra i nie da sie normalnie zycz. A powiem wam, ze niestety, lekarze nieumieja odpowiedziec za bardzo na te tematy. To sa moje dwie zmiany: 1. drobne linie wzmocnenia echa 2. w ogonie zmiana bezechowa 2,8mm - drobne poszerzenie przewodu bocznego? Tak 82 to moj rok urodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×