Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Do Anna82. Amylaza w moczu, moze pokazywacz problem rowniez z nerkami. Jezeli chcesz jeszcze poszerzyz zakres zbadanych enzywow to zrob z krwy alfa amylaze, tojest specificzna amylaza dla trzustki i zrob tak samo onkologiczny marker CA 19, moze on byc troche podwyzszkny przy zapalenich trzustki. Tak samo, trzeba wykluczycz autoimunologiczne zapalenie trzustki, tam trzeba zrobicz z krwy IgG4 marker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala, ja mam wrażenie teraz, że bola mnie całe plecy, raz prawa strona, raz srodek, raz lewa, do tego z przodu na zebrach mam tez bol jak dotkne*( bardzo bym chciała żeby ten ból teraz był od czegos innego a nie od trzustki, bo to mnie bredzi przeraza*( Zapytam jeszcze o Twoje usg, lekarz mówił Ci coś o tym pogrubieniu na trzustce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOMAS82 Robiłam te badania, amylaza i lipaza w krwi ok, IgG4 I markera nie robiłam. Śmieszne jest to, że lekarze dają skierowanie na badanie np amylazy w moczu a później bagatelizują wynik mówiąc, że jest niemiarodajny. Luisa jak masz wszystkie badania dobre, łacznie z EUS to odpuść sobie, psychika, nerwy i zamartwianie mogą wyrządzić wiele szkód w organiźmie. Wyluzuj, może warto pomyśleć o jakiś lekach na depresję. Pomogą Ci się uspokoić. Pogadaj ze specjalistą. ANET jak po imprezce? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Anna*) Masz rację z tymi badaniami, mi lekarz mówił , że jak wyniki wątroby pogorsza się trzykrotnie to się będziemy martwic, a jak ostatnio wlasnie taki wynik miałam, to powiedział ze to nie ma znaczenia*( z tego co czytam ma znaczenia bo może wskazywać na zastój żółci, kłopoty z trzustka itd., swędzenie skóry tez nie jest ważne*(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Aniu, zle sie wyrazilem, bo z krwy mozna zrobic dwie amylazy,jedna jest ogolna i jedna jest pankreatyczna, ta jest specificzna dla trzustki, oznaczenie ma s-pAMS. Co dotyczy autoimunologicznego, to rowniez wychodzi trzustka powiekszona w badaniu TK. Bole moga miec jeszcze osoby, ktore maja dysfunkcje zwieracza oddiego i rowniez te, ktore maja pankreas divisium-sa to dwa wywody trzustkowe, zamiast jednego. Tez niejest latwe do zdiagnozowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na skierowaniu miałam napisane amylaza trzustkowa w krwi...a na wyniku po prostu amylaza w surowicy :/ PIKA a miałaś robione rezonans MRCP to jet dobre badanie na drogi żółciowe. - mnie skóra zawsze zimą swędzi bo się przesusza. Jak skóra swędzi od trzustki i w którym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nastawiam bojowo na poniedziałek, będę meczyc rodzinnego żeby mnie skierował do szpitala, bo do rezonansu zostało mi ponad 2 tyg, a nie wiem jak wytrzymam z bólu i nerwów*( leki przeciwbólowe nie pomagają, a już tyle ich biore w tym tyg, wiec to mnie dodatkowo niepokoi*( Anet odezwij się jak impreza*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chetnie podziele sie z moja wiedza, siedze juz w tym temacie 3 lata i w przeciagu tych cholernych 3 lat rozmawialem juz z paru profesorami i ludzmi, co zajmuja sie trzustka i przeczytalem duzo literatury angielakej, bo w tej naszej Slowackopolskiej prawie nic niema. Co prawda, nie mam jeszcze diagnoze, ale wciaz walcze. Ja tez chetnie poslucham wasze doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIKA z tego , co przeczytalem wczeszniej, to miszkasz w Niemczech i masz miecz MRCP. Ja bym na twojim miejscu zrobil secretin-MRCP, jest owiele dokladnejsze niz samo MRCP, w Polsce ani na Slowacji sie tego nieroby, bo palanty niemaja sekretiny. Chodzi tam o to, ze przy rezonansze czy podadza dozylnie sekretyne, ktora czy pobudzi trzustke do pracy, to znaczy, ze oni ladnie widza, jak sie twoje wywody trzsutkowe zwiekszaja i zmniejszaja, wywody sa bardzo dobrze widoczne i tak samo wedlug takiego signalu T2 umieja zmierzycz czy trzustka wydala z sebie dostatczajaca ilosc sokow, naprawde bardzo dobre badanie. To i EUS sa dwa najlepsze badania, jakie sa dostepne w Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was wszystkich. Właśnie pomału się wybudzam. Wróciliśmy o 3 w nocy i powiem wam że nawet nie wiedziałam że bez alkoholu można się tak świetnie bawić, cała impreza wyglądała jak małe wesele (ok 40 osób). Gorszy był początek bo oczywiście padało dużo pytań, zwłaszcza ze strony rodziny ale stwierdziłam że nie ma co kręcić i mówiłam wprost. Opieprz zebrałam oczywiście za fajki i musiałam obiecać że rzucam. Dzięki dziewczyny za wszystkie rady. Ogólnie teraz bolą mnie gnaty od tańcowania i razem z mężem wylegujemy się w łóżku. Jeszcze nadmienię, że mąż też nic nie pił i też się wybawił. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomas, ja czytałam o tym, ze takie badanie byłoby dokładniejsze, pytałam mojego lekarza bo on przy mnie dzwonił i umawiał mi termin, i mówił ze nie jak to będzie wykonane, może podjade do osrodka gdzie maja mi robic i zapytam jak to wygląda, bo na skierowaniu mam tylko samą mri nic więcej nie pisze*(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno tak zrob, bo rowniez w Niemczech w kazdym osrodku tego nierobia, ale tylko w duzych szpitalach. W poczatkowych fazach jest samo MRCP do nieczego. Wysilam wam link i widea do przeczytania i obejrzenia, to by mieli sobie przeczytac i obejrzecz lekarze. link: http://www.medscape.com/viewarticle/585613 i widea sa: 1. do youtube wpiszcze: forsmark chronic pancreatitis 2. do youutube wpiszcze: Freeman chronic pancreatitis making a diagnosis Wszystko jest niestety po angilesku, ale bardzo przydatne w diagnostice a glownie by to przeczytali i obejrzely taci lekarze , ktorzy myszla, ze to wszystko sobie zmyszlacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaczelo sie od lekkej niestrawnosci. Trwalo pare miesiecy. Mialem bole glownie jak bylem glodny i cigle bylem glodny. Przed tem tem juz pare miesiecy notowalem stolce luzne. No i w jeden dzien rano, ostre bule w nabrzuszu (opasujace) i uczucie na rzyganie. Od wtedy bole ciagle i po jedzeniu sie nasilaja. Schudlem za 2 lata 20 kg. Jadlem i chudlem. Bole sie pogarszaly. W gornej czesci brucha, glownie lewa strona, jak by mnie cos rozzeralo wewnatrz. Bol lewej reki, pod lewa pachwina, lewe ramie. Czasami miedzy lopatkami. No i momentalnie zaparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomas a podczas tego głodu badałeś cukier? Bo ja też miałam takie bóle przy spadającym cukrze, trudno to nazwać bo to tak jakby ssania głodowe. Ja to nazywam bólami głodowymi. Teraz oprócz tego oczywiście mam typowe bóle opasujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomas to ja mam identycznie jak Ty. Miałam jakby zatrucie albo grygę żołądkową (biegunka, wzdęcia..mdłości..brzuch jak balon) w czerwcu 2014 i niby po 3 dniach było ok i zjadłam pizzę. I po pizzy następny dzień koszmar. Od razu poleciałam do lekarza, bo od razu pomyślałam o trzustce bo wina piłam dużo. Wszystkie wyniki wyszły ok poza crp 11. Bóle nie zniknęły. Też miałam fazę głodową. Od rana ssanie. W sumie do dziś mi lepiej po jedzeniu. W gastroskopi wyszło mi zapalenie żołądka i gerd z zapaleniem przełyku plus helikobacter. Ig na plus wskazujące na lamblię oraz przepuklina rozworu przełykowego w tk. Reszta badań ok I tak się bujam z bólem lewego i prawego podżebrza, plecy w części lędźwiowej ,biegunkami, zaparciami, 7kg mniej i wciąż nie wiem co mi jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi robili czy badanie na lamblie z soku duodenalnego? Robili czy nadanie ma pasozity z kalu? Musza byc, ale minimalnie trzy probki (tzn. 3 dni pod rzad). Zdiagnozowali czy GERD, na jakiej podstawie, mierzyli czy ph w zoladku. Duzo ludziom daja PPI bo myszla, ze maja nadkwasote i duzo ludzi ma niedokwasnosc. A jak sie ma niedokwasnosc, to sie lubia rozmnazacz rozne tam candidy, bakterie i pasozity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet cieszę się, że się dobrze bawiłaś i powiedziałaś jak rzecz się ma. Co do palenia to jestem zgodna z resztą. Rzuć! Mam też pytanie do Was. Czasem łapie mnie kołatanie serca i drżenie rąk, ale dziś jak robiłam obiad dopadło mnie jak diabli. Łapy latały mi strasznie. Dodam, że zero stresu itp. Po jedzeniu to jest po 15minutach mi minęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×