Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałam tk z kontrastem i wyszła tylko drobna przepuklina rozworu przełykowego i zwapnienie w płucu, które mam od lat. Amylaza w normie cały czas. Plecy jako całe mnie nie bolą ale jak czuje tą trzuchę to idzie mi coś jakby prąd w plecach, poniżej lewej łopatki. Trwa to sekundę i puszcza, ale jest to dość mocny strzał w porównaniu do reszty bóli, które mają charakter stały, upierdliwy ale nie silny. Od wczoraj mam słaby klimat bo boli pod żebrami i właśnie te strzały z tyłu mam. Nawet wzięłam apap. Co do jelit to w piątek mam kolonoskopię. Wcześniej miałam raz biegunkę, raz zaparcie ale taka była moja uroda od zawsze. Jak się zaczęły moje problemy z tym bólem stolce były żółte , papkowate i resztkowe. Natomiast to co się dzieje od ponad 3 tygodni nie jest normalne dla mnie. Permanentna biegunka albo rozwodniona maź. Natomiast kolor zrobił się normalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dodam, że jem normalnie a waga ciągle w dół - już ważę 49kg a mam 166cm wzrostu. 7kg w 7 miesięcy bez najmniejszego starania. A dodam, że ruchu mam mniej bo przez te problemy i bóle boję się wychodzić i coraz częściej siedzę w domu. To mnie bardzo dołuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze kwestia chleba. Podjęłam dziś 2gą próbe jedzenia. Po 15 minutach od zjedzenia 2 kromek ból brzucha i gazy. Auć! Natomiast jadłam przenne tortillę w piątek i było dobrze. Także obstawiam jakiś spulchniacz dodawany do pieczywa a nie sam gluten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet, to może jednak te bóle to nie pzt tylko wynik wady anatomicznej trzustki? Anet bardzo Ci współczuje bo masakrycznie długo się to u Ciebie ciągnie a to niemożliwe by tak drobne pzt dawało aż tak silne bóle. Gdzieś musi być jakaś przyczyna. Albo Twoje trzewia są tak zbudowane, że są wrażliwe na bodźce a wtedy tylko operacja zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi ja sama nie wiem co o tym myśleć. Wcześniejsze tk tego nie wykazały, a w eus pisali że coś jest z głową trzustki, ale mówili że to normalne i nigdy nikt nie użył nazwy pierścienia czy obręczy. Fakt że całe życie miałam często biegunki ale nie miałam żadnych bóli, a i waga była ok. Nie wiem czy pamiętasz ale ja też miałam uczucie prądu przy lewej nerce, przeważnie podczas pochylania się do przodu. Teraz mam to rzadko, ale za to często zatyka i mi się prawe ucho. Dwa lata temu też mi się zatykało ale lewe i nie wiem czy to też nie jest związane z trzustką i jej ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet pamiętam ten Twój ból i mój mnie niepokoi. Nie jestem w stanie go podpiąć pod inny narząd poza trzustką. Do tego jest to taki mocny strzał. No chyba, że to kręgosłup, bo mam siedzący tryb pracy. Ale po 4 dniach roboty boli mnie raczej szyja i kość ogonowa. Dziś tak jak wczoraj te gorsze dni są w kwesti bólu. Taki tępy cały brzuch mam i kłucie z lewej i prawej. Ogólnie miałoby się chęć przeklnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny zrobiłam jeszcze raz badania kontrolne krwi i wyniki takie jak: Crp- 1,62 przy normie od 0-5, amylaza-40 przy normie od 20-100, ggtp- 49 przy normie od 0-40 więc o 9 jednostek podwyższone, próby wątrobowe: Alt- 31 przy normie od 0-33, ast- 22 przy normie od 0-32, fosfataza zasadowa- 83 przy normie od 35-100, bilirubina całkowita 0,30 przy normie od 0,00 - 0,90, CEA (ICD-9:I53) 0,65 gdzie dla niepalących norma jest 3,8 ng/ml- jest to jakiś marker na nowotwór jelit i chyba na jelito grube - więc wszystkie wyniki poza ggtp przekroczonym o 9 jednostek jest ok ico o tym myśleć...? A bóle brzucha, łopatek i pleców mdłości dziwne jasne papkowate i resztkowe stolce nadal są ( no nie mam biegunek i nie chudnę) w sierpniu tomograf z kontrastem nic nie wykazał tak samo chyba z 10 usg ( ostatnie w grudniu) były ok wyniki i markery w tym Ca-19.9 też ok....więc ja już sama nie wiem co mi jest jedynie zauważyłam zależność że jak się już naprawdę źle czuję i wezmę tabl. na uspokojenie (clonazepanum) to po ok godz. czuję mega ulgę....co o tym sądzicie aha mam jeszcze uczucie wzdęcia-mega pełności po zjedzeniu nawet lekkich potraw jakby wątroba puchła i zgagę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ggtp podwyższonym poszłabym na mri dróg żółciowych. Bo możesz mieć mikro kamyczki w nich. Mri dla dróg żółciowych jest lepsze niż Tk a dla pzt odwrotnie. Jest jeszcze ercp, ale to już inwazyjne i ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to mri jest bardzo dokładne w tej kwesti, także warto zrobić. Popytaj M69. Tam chyba był problem z kamyczkiem, który też dawał objawy a nie chciał się pokazać. Myślę, że usg może być zbyt słabe na piasek czy mikro kamyczki. Szczególnie jeśli by się umiejscowiły np w przewodach trzustkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tabletki na uspokojenie a nie przeciwbólowe uśmierzyły by bóle??? Trochę to dziwne...? Ja mam stwierdzoną nerwicę lękową z wieloma objawami-bólami psychosomatycznymi no ale czy można sobie wymyślić-wmówić jasne, papkowate, resztkowe stolce...jakoś nie sądzę...(chociaż od momętu kiedy dopadła mnie nerwica to przerabiałam już wiele różnych chorób ale zawsze po badaniach objawy odpuszczały a to trzyma mnie już ok roku a i wcześniej już były też objawy tylko z przerwami a teraz są już codziennie...:-(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie umysł czyni cuda i może to działać w każdą stronę. I samouleczenia jak i choroby. Papkowate i żółte stolce nie wątpliwe są również wynikiem przyspieszonego pasażu jelitowego, ma na nie równierz wpływ wytwarzanie żółci a na to wszystko wpływa stres i nerwica. Stąd też dużo osób z depresją jest diagnozowanych na podstawie dolegliwości z ciała a nie z zabużeń psychicznych Nasz mózg jest wciąż nieodgadniony i potrafi płatać figle. Jedno jest pewne cokolwiek fizycznie człowiekowi dolega zagłebianie się i zamartwianie potęguje dolegliwości. Wiem po sobie. Jak myślę o tym od razu jest gorzej, a im jest gorzej tym więcej myślę i koło się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uwazam ze nerwice maja wplyw na caly organizm. Moja mama zawsze mowila *dziecko nie denerwuj sie, bo nerwy zabijaja * , ale chociaz to wiem to niestety tez nie umie sobie z tym poradzic. Biore teraz tabletki wyciszajace opripramol i lepiej spie oraz chyba jestem spokojniejsza. Czuje sie tez lepiej po tych prawie 5 miesiacach meczarni. Jestem ostrozniejsza z jedzeniem ale tak do konca tez nie wiem co to bylo. Teraz czekam na kolonoskopie do marca. Moze rzeczywiscie sprobojcie tez troche sie tabletkami wyciszyc, chociaz wiem ze jak boli to mozna zwariowac. A potem jeszcze slysze jak moja rodzinka mowi nie mysl o tym to ci bedzie lepiej. Tez bylam pewna , ze ten rezonans magetyczny troche wiecej wyjasni i dostane odpowiednie lekarstwo, a tu nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu moja mama nawet dziś mi mówiła to samo. Mówiła choroba chorobą, a nerwy cię prędzej zabiją. Dlatego idę do psychiatry po leki na stałe bo jestem wrakiem do tego jeszcze jestem już nienormalna, nie mam siły na nic, a przez ciągłe myślenie o trzustce zapominam o wielu rzeczach. Dosłownie nabawiłam się takiej sklerozy, że nie pamiętam co robiłam pięć minut wcześniej. A xanax który biorę jest dobry, ale tylko na sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w dodatku przez nerwy nabawiłam się cholernego tiku mrugania powiekami. Nawet tego nie zauważyłam, a dopiero rodzina zwróciła na to uwagę. Jedno jest pewne, nasila mi się gdy boli lub za bardzo myślę o chorobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*Zwężenie dwunastnicy daje dużo mniej charakterystyczne objawy od całkowitego zamknięcia, należą do nich ból brzucha* zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z pokarmu* biegunki lub zaparcia, lub oba te stany naprzemiennie* żółtaczka.* Właśnie znalazłam artykuł o niepełnym zwężeniu dwunastnicy, może właśnie to mnie zjada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę że każda z nas wspomaga się czymś na wyciszenie-uspokojenie ja jak biorę to czuję się znacznie lepiej prawie nie boli i zauważyłam że stolec też jest bardziej normalny...ciekawe co?? :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic na uspokojenie nie biorę i w kwesti mojej miesięcznej biegunki faktycznie dziwne było, że w nocy nie biegałam na toaletę nawet jak coś zjadłam w łóżku przed snem. Choć fakt, że w początkowej fazie non stop na laremidzie jechałam. Natomiast w kwesti bólu, który mam to niestety w nocy też się trafia. I czasem 2,3h się męczę by znów zasnąć. Żadna pozycja nie daje ulgi. Czyli to już nie głowa a ciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłam znowu na usg jamy brzusznej, oczywiście czysto. Jak pokazałam doktorkowi wynik tk, a zwłaszcza opis trzustki to mało ze śmiechu nie padł. Powiedział że to wada wrodzona i nie daje żadnych objawów. Ja jednak myślę że to od tego, tym bardziej że jak czytam o zwężeniu dwunastnicy to objawy by się zgadzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×