Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Jola jak nie masz skąd wziąć to mogę Ci wysłać jednego gluta*-) Zwykłą pocztą priorytetem, mailem nie przejdzie*-) Na maila mogę przesłać instrukcję obsługi*-) Już mi się rozrósł, chętnie się podzielę. To wygląda, jak kalafior, ja to wrzucam do takiej większej szklanki, zalewam mlekiem i po dobie piję. Smakuje, jak kefir i wygląda też. Kożuch mi się nie robi, grzybek wypływa na górę szklanki i wokół niego mleko robi się bardziej zagęszczone, może to o ten kożuch Ci chodzi. Grzybka wyjmuję, mleko zamieszam i piję. Normalnego mleka nie lubię, a to mi smakuje, jest kwaśne i tak jakby lekko gazowane. Kefir z grzybka mogą pić osoby, które nie tolerują laktozy, bo grzybek ją niszczy. Podobno. Z dzieciństwa pamiętam coś takiego, moja Mama hodowała to w misce, stało to na stole w kuchni, myślę, że to było to samo, ale pewna nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaja dziekuje slicznie:)) Pogrzebalam w necie i wyglada na to, ze przed laty moja mama hodowala rowniez grzybka tybetanskiego tyle ze *herbacianego*. Pilam go hektolitrami. Malo tego, okazalo sie, ze moja Cora jak jest z wizyta u przyszlej tesciowej regularnie popija tego *mlecznego* i w weekend na probe mi przywiezie. Nie mam reki do niczego zywego, ledwie spojrze na kwiata i na moich oczach usycha ale sprobuje go nie zepsuc. Gdyby hodowla sie nie powiodla, zwroce sie do Ciebie po prosbie:)) Carpe powodzenia i pomyslnych badan. Basik, w sumie podejrzenie moze i nie jest tak niedorzeczne jak na pierwszy rzut oka wyglada... a z pasozytami to nie do konca tak. Glupiej lambli ludzie potrafia sie nie pozbyc przez x-lecia Pisalam Wam kiedys, ze przed badaniem EUS rejestratorka widzac skierowanie z podejrzeniem PZT powiedziala *alez musi pani cierpiec* wiec zapytalam, czy tez to ma, odpowiedziala, ze Ona nie ale jej kot. Tak kot.. A nie pil skubany ani nie palil, wiec w przyrodzie wszystko jest mozliwe niestety:/ a EUS faktycznie w Twoim przypadku wartoby wykonac, choc wiem, ze uzyskanie skierowania to cud. Pozdrawiam cala kompanie karna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejola, Carpe - nie dal skierowania bo twierdzi, ze nic nie pokaze bo to rzekomo zaburzenie czynnosciowe trzustki o czym jak zyje nie czytalam, kosmki jelitowe mam w porzadku wiec to na pewno nie to a on jeszcze chce mi dac skierowanie na rezonans jelita cienkiego - jak dla mnie to bez sensu bo ja od strony jelit objawow nie mam, ani wzdec ani skurczy ani jakichs super gazow, mam jasne stolce,brak apetytu, ciagle spuchniete,obolale nadbrzusze, zmeczenie i schudlam 5 kg, i tak od roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik rezonans warto zrobic, kolonka ukazuje jedynie jelito grube a i to czasem nie do konca jak jelita maja nietypowa budowe. Ja robilam enteroklize pod TK i generalnie jest to badanie ewidentnie uwidaczniajace jelita w tym cienkie, a wyszlo mi przy okazji wiecej nieprawidlowosci niz na TK ukierunkowanym stricte na jame brzuszna. Badanie nie jest mocno nieprzyjemne, rurka do wlewu ma srednice cienkiej gietkiej slomki i nie ma dyskomfortu jak przy gastro, wiec bym sie przed tym badaniem nie wzbraniala..a noz widelec, ale to Twoja decyzja. A gastro robilas? odbijania moga miec multum przyczyn zoladkowych od refluksu po niezyty, nadkwasnosc, helico, zarzucanie zolci i inne pierdolety. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, polykasz cienka rurke, monitoruja pod RTG czy dobrze lezy i wlewaja plyn + nospe wypelniajac jelita i monitoruja pod MR lub TK. U mnie akurat wszystkie narzady byly lepiej uwidocznione niz przy klasycznym TK (opis objal nawet dolna czesc pluc, zwyrodnienia kregoslupa i inne bzdety). Badanie nie jest szczegolnie nieprzyjemne, pozniej jedynym dyskomfortem jest oddanie tego plynu w toalecie i finito. Powaznie, nie ma sie czego bac, gastro i EUS jest moim zdaniem 10 razy nieprzyjemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie moze ok. godziny zeszlo, nie mam pojecia szczerze mowiac. Najdluzej odpowiednie umiejscowienie, pozniej wlew, troche odczekac trzeba a pozniej pod maszyne i skanuja. MR moze trwac dluzej niz TK ale nie jest to nic nieprzyjemnego, w zasadzie jedno z mniej inwazyjnych i nieprzyjemnych badan jakie mialam *zaszczyt* zaliczyc*-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki wielkie za zainteresowanie :)) Miałem właściwie dwa badania MRCP czyli RM cholangiografia i RM bez kontrastu i z kontrastem. Co istotne... jak powiedziałem, że chodzi mi o jak najlepsze zbadanie trzustki zrobili mi inny rezonans niż typowy jamy brzusznej, a mianowicie jest taka adnotacja* Wykonano cienkowarstwowe skany w płaszczyznach poprzecznych celowane na trzustkę. Wykonano sekwencje dyfuzyjne* Radilog powiedziała, że zdecydowanie to badanie jest o wiele dokładniejsze. Co najlepsze badanie miałem prywatnie na godzinę 7:30 (o 8:30 wszedłem bo kogoś ze szpitala przywieźli) i o 13 dostałem telefon, że są już wyniki, że wszystko ok i zapraszają po odbiór. W wynikach żadnych anomalii nie ma (oprócz trzustki opisana też jest wątroba, pęcherzyk, śledziona, nerki) W MRCP żadnych odchyłów sprawdzone drogi żółciowe, przewody trzustkowe. Za całą przyjemność zapłaciłem 1050 zł - czas oczekiwania minimalny (była możliwość z dnia na dzień). Czyli trzucha niby ok co nie zmien ia faktu, że załatwiam się chyba z 5 razy dziennie mimo, że nie mam biegunek. No i śluz. No nic diagnozujemy chyba zatem dalej :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe to wspaniala wiadomosc:)) w zasadzie najpowazniejsze patologie najwazniejszych organow wykluczyli, wiec trza to opic*-) Cena zaporowa, ale spokoj najwazniejszy. Kompletnie nic nie znalezli? zadnego polipa, zlogu, kamyczka nic? Chlopie, wcale sie nie przyznawaj bo zaraz, jako okaz zdrowia do rezerwy Cie wezma*-) Lubie takie wiadomosci z rana. A Ty kal badales? Tak sie zastanawiam, czy my jakiejs grzybicy ustrojowej nie mamy albo innego cholerstwa przywleczonego np. egzotycznych z krajow i zastanawiam sie tez nad tym, ile my sie jeszcze bedziemy zastanawiac, co nam do cholery jest*-) Milego weekendu wszystkim, bezbolowego przede wszystkim, bede sporadycznie bo mam urwanie glowy do pn. Buziaki towarzysze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej. Niejola nic kompletnie torbiel na nerce która mam od zawsze:D teraz coś trzeba sprawdzić elastaze i tak jak mówisz chyba te grzyby trzeba sprawdzić :)) Basik we Włocławku w centrum onkologii ale to filia bydgoskiego centrum więc tam też można na pewno. Ale tańsza jest elastaza i podobno baaardzo czuła. Miałaś sporo badań obrazowych a biegunki tłuszczowe przy pzt są dopiero jak zniszczone jest 90 proc trzustki więc na 99 proc to sluz świeży nie tluszcz. Ewentualnie z niewielką domieszką tłuszczu na skutek szybkiego pasazu. Miłego weekendu wszystkim:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe - no dzis naliczylam ze mialam 13 usg haha :) wiec jesli mialabym zniszczone 90% trzustki to raczej zwykle usg nie pokazaloby jej jako idealne, pozatym M69 pisala ze tez ma biegunki tluszczowe a na pewno duza czesc trzustki ma w porzadku jak pisala wiec to chyba nie do konca tak ? :) sama nie wiem, mnie rozpycha bez przerwy pod zebrami lewym i prawym, oszalec mozna ughhh, ale biegunka byla choc brazowiutka wiec przynajmniej cos! :D ja sie wkurzylam bo mi baba z laboratorium sciemnila, ze kilka dni na elastaze a dzis sie dowiedzialam, ze do konca miesiaca to minimum bleeeh :) moj rezonans ogladal onkolog z Gliwic ( moj wujek tam pracuje i mu podrzucilam plytki) i mowil ze trzustki w 100% idealnie nie widac ale ponoc duuzo juz widac na zwyklym usg ( niby ma super renome ten osrodek sama nie wiem ) mysle nad tomografia wielorzedowa teraz tez bo ponoc mega dokladna a promieniowanie nie jak przy zwyklej ( niby? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik ja robiłam jamę brzuszną i miednicy mniejszej na TK spiralnym 128 rzędowym (podobno tylko kilka jest takich w Polsce), badanie było robione najpierw bez kontrastu potem z kontrastem, wielofazowe (cokolwiek to znaczy, ale jest też bez tej nazwy) i g&#8230*wyszło. Robiłam prywatnie, więc mogłam zrobić jakie chciałam i babka mi powiedziała, że już dokładniejszego nie ma. Opis poszczególnych narządów też jakiś rewelacyjny nie był, dokładniejszy miałam z usg 4D (na 1,5 strony) z dokładnymi wymiarami wszystkiego. Płytkę dałam jeszcze do innego radiologa i ten też nic nie wypatrzył. A prawda taka, że te wszystkie badania i tak o kant tyłka można rozbić, wczesnego pzt nie pokaże ani tk ani rezonans, ani eus. Można tylko czekać i dbać o siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik co Ty wiesz o zabijaniu*-) 13 USG to ja mialam w 2 m-ce pewnie*-) A na powaznie, to elastaze of kors tez badalam i mam na 500+ ale z drugiej strony nie znam nikogo (slownie ani jednej osoby w tym pacjentka po resekcji 3/4 trzuchy) ktora mialaby ponizej 500 wiec nie wiem, czy to badanie jest jakos super czule jesli chodzi o wydolnosc zewnatrzwydzielnicza.. Zrodla podaja, ze przy PZT czulosc jest wysoka ale ja jako niedowiarek srednio w to wierze. Wydaje mi sie, ze przy mukowiscydozie jest bardziej miarodajna bo niejako nie jest schorzeniem nabytym a prezentem od Bozi. Moge sie mylic, lekarzem nie jestem ale takie jest moje subiektywne odczucie. Fajnie miec 500+ (a najlepiej nawet 1000+ *-) tylko jeszcze fajniej by bylo, gdyby to sie przekladalo na stan/samopoczucie pacjenta, wyglad, konsystencje, barwe, czestotliwosc i won stolca. A to sie robaczki rozmarzylam*-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik, a co do stolca ja miałam kiedyś taki papkowaty i rudy, poprawił mi się po duspatalinie retard, i prawie wrócił do normy po przeleczeniu helicobactera. Biegunek nie miałam. A teraz po kefirze z grzybka jest wręcz modelowy*-) Ładny kolor i kształt. W życiu nie przypuszczałam, że będę się zachwycała własnym g&#8230**-) Jola ja w elastazę też tak średnio wierzę. Chyba trzustki trzeba nie mieć, żeby było poniżej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×