Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Dawid Byłem 2 x na EUS trzustki w Szczecinie u Pani Doktor Ani Kozłowskiej - nie wyszło nic. Teraz prywatnie byłem w Prudniku - wyszły ogniska martwicy (zrobiłem biopsję). Jak się chcesz dowiedzieć szczegółów to napisz jakiś kontakt poza forum. W Prudniku EUS zrobiła dr. Degowska. Nie wiem czy mają tam inny sprzęt. Zapłaciłem 2600 zł za samo badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem po OZT. Nagle pewnego dnia miałem przez 2 dni biegunki tłuszczowe. A miesiąc potem zaczęly sie bóle. Głównie pleców. Mam objawy - bóle pleców i pod lewym żebrem. martwica balsera Cyt lekarza - Prawdopodobnie w wyniku jakiegoś czynnika doszło do lokalnego uszkodzenia miąższu trzustki i wytworzyło się miejscowe ognisko martwicy tłuszczowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde, XYZ to z Ciebie prawie taki *szczesciarz* jak ze mnie bo u mnie jak mowi moj Maz nieszczescia nie chodza parami, dwojkami trojkami tylko szesciopakami:( Zalamales mnie, 2 korzystne EUS a tu taka diagnoza? szok! Tez jestes ze Szczecina? Kurde moze oni nas w tym miescie podtruwaja czy co? Biopsja trzuchy to nie byle co i w zasadzie wzbraniaja sie przed nia jak moga ze wzgledu na ryzyko powiklan. Trzymaj sie chlopie napisz jak mozesz cos wiecej o sobie ale niestety rozumiem Cie doskonale, ze mozesz nie miec na to ochoty w tym miejscu. Moge w razie co na priv skrobnac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid nie zauwazylam Twojego pytania, sorki. Cos tam mi sie obilo o uszy o tym doktorze ale ja w okresie 2 lat mialam jakies drobno liczac 30-40 USG jamy brzusznej dodatkowo 6! TK jama brzuszna + miednica wlacznie z angio TK, dooplera, entroklize, 2 EUS i kurde do dzis myslalam, ze skoro 2 EUS sa ok to jest tam czysto (zero zwapnien, zwloknien). Enzymy i elastaza rowniez OK, jednak po poscie XYZ nie jestem juz niczego pewna.. W kocu bole skads sa a stolec pozostawia wiele do zyczenia, mam metlik w tym momencie. Dziewczyny pomysla, ze w Szczecinie dziala jakas mafia i boimy sie pisac hihi*-) Z drugiej strony mysle, ze lekarze podczytujacy ten watek dawno wymiekli i nie daliby rady przez to przebrnac. Oby, bo az strach sie bedzie gdzies polozyc na oddziale*-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika, przeoczylam Twoj wpis, przepraszam. Gratuluje pomyslnego TK, zawsze to jakies pocieszenie, choc nijak sie ma do naszych dolegliwosci ktore nie znikna jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki z powodu dobrego wyniku. Niestety. Ale pocieszajacy jest fakt, ze nic nowego sie tam nie wyklulo u Ciebie, a wrecz cofnelo. Najwazniejsze, ze na 100 % wyklucza guza czy innego niepozadanego twora. TK jest badaniem b. dokladnym (dokladniejszy jest chyba tylko PET) na ktory uzyskanie skierowania graniczy z cudem. W moim przypadku rozwazali PET, ale po dawce promieniowania jaka przyjelam + 6 tomografii i tak cud, ze jeszcze w nocy nie swiece, bo moznaby oswietlic cale osiedle. Z ciekawostek: padaja przy mnie sprzety elektryczne na gwarancji, chyba mam juz taaaakie biopole*-) Mialas TK z kontrastem czy bez? Meg, koktajl watrobiano-szpinakowo-buraczany o dziwo smakuje zdecydowanie lepiej niz wyglada*-) i da sie go wypic jednych haustem z zatkanym nosem. Polecam:) Dawid, wartosci rzedu 100 + faktycznie nie sa grozne dla wzroku, ale domyslam sie, ze glukoza byla na czczo, lub przygodna (tak to okreslaja w szpitalu w przypadku pobrania na chybil trafil) i ja przygodna tez mam zawsze ok (gora 105) jednak juz na krzywej cukrowej wyszla nietolerancja. Hemoglobina glikowana oddaje srednia statystyczna z kilku tugodni i wtedy mialbys pewnosc, czy nie masz utajnionej cukrzycy. Rownie dobrze mozesz miec hipoglikemie reaktywna (odpukac) i wtedy wszsytkie badania na czczo bedziesz mial ksiazkowe, a wzrok pada od niedocukrzen. U mnie tak bylo. Wbrew pozorom cukrzyca to pikus, rekordzisci przy mnie na oddziale mieli 1500-1700 jednostek i czuli sie ok, lekkie pobudzenie moze i splatanie. Gorsze sa niedocukrzenia, bo nie jestes w stanie sobie pomoc, a przypadkowi przechodnie widzac lezacego na ulicy w konwulsjach odwracaja wzrok z komentarzem *menel niech lezy* Ja mialam to szczescie ze jestem kobieta w kwiecie wieku*-) (wprawdzie balzakowskim ale zawsze..) wiec reagowali w pore. Nie pisze tego aby wywolac u Ciebie panike, ale z troski. Zrob to badanie dla wlasnego dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ze szcz. 3x miałem wcześniej rok temu TK gdzie było widac juz małe zmiany. Eus tego nie pokazywał. Usg tez nie. Bole mam okropne. Szczerze mówiąc to nie wiem co robic. Bo biopsja pokazała: Płaty komórek prawidłowego nabłonka części zewnątrzwydzielniczej ttzustki, bezpostaciowe masy martwicze Balsera, mikrofagi, limfocyty Nie wiem co teraz robic. Czy próbować powtórzyć biopsje dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu nie wiem, pierwszy raz sie spotykam z taka jednostka chorobowa a na gastroenterologii spedzilam pol zycia. Powiedz mi jak mozesz, biopsje miales podczas EUS? U nas na oddziale jednej z pacjentek trzustka :sie rozpadla: po biopsji nie wiem jak to fachowo nazywali ale mialam z Nia kontakt tel (zyczenia swiateczne itd) nagle kontakt sie urwal wiec nie wiem co myslec.. Fakt, ze pani byla mocno wiekowa, a problemy z trzucha miala po ECPW. Ogolnie plaga powiklan po ECPW byla. Trzustka to wyjatkowo chimeryczny narzad niestety. Masz tez straszne mdlosci i jadlowstret? Bole to mi nawet nie mow, skora mi cierpnie na sama mysl, tez przechodze horror, z tym ze mnie boli bardziej w srodkowej czesci nadbrzusza, na wylot i promieniuje do kregoslupa ledzwiowego na wysokosci nerek/ korzonkow. Bol jest nie do opisania, potrafie za przeproszem oddac z bolu stolec pod siebie co mi sie nie zdarzylo nawet przy porodzie silami natury bez mala 6 kg szkraba. Wspolczuje Ci, domyslam sie co przechodzisz. A probowales sie dostac do Wa-wy na Saszerow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaczka miałam z kontrastem miałam*) nie wiem, czy pisałam wczoraj, ale w opisie na dole mam dodatek ze nie widzi patologii w jamie brzusznej ale jego uwagę zwraca *ogromnych rozmiarów cysta na prawym jajniku* dodatkowo powiekszona i wysunieta do przodu lekko w prawo macica, opis jest bez pomiarów bo nie miał zlecenia na tk tych narządów, ale widział to wiec opisał, czyli jego dobra wola*) O ile powiększenie macicy jej wysuniecie można wyjasnic ciaza, to już tej cysty nie, a miałam 2 tyg temu usg i było wszystko ok, wiec skad nagle jest? dziś mi się przypomniało ze od kilku dni boli mnie w prawym boku ale zganialam to na jelito bo mam znowu zaparcie od 2 tyg i nie wiązałam tego z jajnikiem. Meggi a pamiętam jak mnie osttanio pytałaś czy tk obejmie miednicę duża, i pisałam ze tam mam wsio ok,a tu masz*) M69- Dziekuje*) tez staram się myśleć, że skoro nie ma guza to damy radę, dzieci jeszcze wychowam*))) XYZ trudna sprawa, a zmiany w tk miałeś opisane jako co? Biopsja jest chyba najbardziej wiarygodna, bo z eus róznie bywa, pewnie czytałeś wątek to wiesz, że Anete miała diagnozę pzt po eus, a po roku ponowne eus, inny lekarz i zmiana diagnozy, wiec to chyba jak loteria od lekarza zależy*(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej chwili: dostene wlew w pt. Wyniki nie byly tak tragiczne, czesciowo byla hemoliza wiec mogly byc zafalszowane i ocenili ryzyko wlewu na mniejsze, niz odlozenie chemii. Jupii:)))) Ale sie nam zrobil watek depresyjny kurcze Dziewczyny, myslalyscie kiedys, aby przeniesc sie na jakies prywatne zamkniete forum? Po co nam tu trolle a pojawiaja sie regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w Tk miałem opisane tak: Drobne zmiany ogniskowe w ogonie ttzustki o tłuszczowej gestosci nie wzmacniające sie kontrastowo - lipoma. To samo potem po 6 miesiącach przy ponownym tk (obraz sie nie zmienił) Po tych TK zrobiłem 2 x eus na MSW i tam nic nie wyszło. Nie mam boli brzucha z przodu. Nie mam nudności. Nie mam biegunek. Schudłem w ciagu roku 6 kg. Staram sie duzo jeść ale waga stoi w miejscu. Jadłowstręt miałem w pierwszych miesiącach w tamtym roku. Z lekarzy u jakich byłem to w Szczecinie dr Kozkowska i Prof. Maciej Wójcicki. W Warszawie Dr. Andrzej Cichocki. W Katowicach Prof. Lampe. Bole kręgosłupa to mam falowo. Od lędźwiowego po piersiowy i szyjny. Do tego pieczenia pomiędzy łopatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika, to prawdopodobnie przodozgiecie szyjki macicy, tez mam tak opisana a Ty dodatkowo jestes swiezo upieczona Mama, wiec macica sie obkurczy, potrzeba czasu. Ta ogromna cysta to moze byc przetrwaly pecherzyk (czynnosciowy). Nie bylas w trakcie owulacji czasem? Ja co drugie TK mialam wlasnie z takim opisem a pozniej sie wchlanialo. Dodatkowo masz niewyrownane hormony i moze tak fisiowac jajnik ale oczywiscie sprawdz to. Co u naszej poloznicy? Dawaj prosze cynk na biezaco, musimy zrobic pepkowe, mam tego pysznego inaczej koktajlu dla nas wszystkich*-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZ lipoma to nic innego jak tluszczaki, o ile zmiana nie wzmacnia sie po podaniu kontrastu (wtedy podaja w j.H gestosc) to sie nie martw. Wiem, latwo mowic.. Byles u Tego Lampe?? jak wrazenia? jest godny polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia u Lampe dobre. Dał mi do siebie nr tel kom. Dzwonię do niego jak mam jakies poważne pytania. Mnie potraktował bardzo dobrze. W razie złych wyników odrazu wpisał mnie do kalendarza na zabieg. Gęstość moich zmian TK w H.j to od ok -85 do -12. Wielkosc 5-7 mm. Nie martwiłbym sie jakby nic nie bolało a jednak boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaczka nasza Ciezarówka milczy od rana czyli podejrzewam ze ma cc bo inaczej bby pisała*) Dam znac jak tylko będę coś wiedzieć*) 3 dziecko na naszym forum*) Anna co u Ciebie? Luiza? odezwijcie się co u Was, jak się macie i czujecie*) Wieści od Anet nie mam niestety, martwi mnie mnie, ale ciągle czekam ze do nas wróci, odezwie się*) Fajne Baby nam się tu zebrały, a i Panowie tez dołączyli, razem możemy szybciej dotrzeć do badan, jak by nie forum to poza tk nie miałabym nic, bo nie wiedziałam ze sa inne badania, o badaniach krwi, kału czy na pasożyty, tu się dowiedziałam, bo lekarz mnie odsyłał, ze nie robi się nic. A trollami się nie przejmujmy, znajda się wszędzie, i zawsze będą szukac komu dowalic*( jak się jest tak długo na forum to trudno, zebysmy po 2 latach nie pisały prywaty, znamy się już jak łyse chore konie*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaczka cieszę się, że jednak wyniki są lepsze i będą wlewy*))) trzymam kciuki żeby było już tylko lepiej*) Napisałabym bądź dzielna, ale wnioskuje z tego jak piszesz, ze odwagi i samozaparcia Ci na szczęście nie brakuje*))) Ściskam*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:-) Ale się rozpisaliście, nie nadążam. Teraz tylko rzuciłam okiem (jestem w pracy a mam dzisiaj ciężki dzień), w domu na spokojnie przeczytam. Pika super, że w TK wyszło wszystko dobrze, a torbielą się nie przejmuj. Ja mam co chwilę. Raz tylko miałam operację, a tak to mi się wchłaniają same. Czytaczka to dobrze, że jednak udało się na piątek Też trzymam kciuki, żeby było już tylko dobrze. Meggi praca, pracą, ale do nas zaglądaj, pamiętaj, że Ty jesteś filarem tego wątku*-) Ja dzisiaj zaczynam kurację antybiotykową na helicobaktera. Mam nadzieję, że dobrze te antybiotyki zniosę i nie rozwali mi brzucha jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agus gratulacje!!! Marzenia sie spelniaja na szczescie a imie Miloszek idealnie pasuje do tego dzielnego, wyczekanego i wymodlonego chlopczyka. Nie znasz mnie, ale kibicowalam Tobie od poczatkow ciazy. TADAMMM, rozmnazamy sie na potege, mam nadzieje, ze wkrotce na swiat zaczna przychodzic forumowe wnuki, nasze problemy z trzuchami pojda w sina dal a my bedziemy sobie stekaly/li o jakims artretyzmie przerostach prostaty czy innych pierdolach *-) Chyba zmienie nicka z czytaczka na pisaczka. XYZ myslalam wczoraj o Twoim przypadku i wydaje mi sie, ze badanie EUS jednak bardziej sprawdza sie w przypadku klasycznych zwapnien, jakichs naciekow pozapalnych. guzow itp. Zwroc uwage, ze u Ciebie byly widoczne jakies zmiany w TK juz przed przystapieniem do badania EUS. Nie jestem ekspertem ale na logike biorac tak mi wychodzi. TK doskonale uwidacznia zmiany typu stluszczeniowego. Choc w sumie ja jestem po ciezkim OZT ( w rozpoznaniu mam krwotoczne nie wiem na jakiej podstawie, moim zdaniem bylo to po prostu zwykle zapalenie) i niby trzustka wyglada endosonograficznie jak u niemowlaka, tylko z kolei skad te cholerne bole?! i dziwne stolce? Moze organ potrzebuje czasu na regeneracje.. No i utrata wagi jakies 15 kg w kilka tygodni. U mnie mix schorzen powoduje wiele watpliwosci i lekarze tez maja zagwozdke co jest czym spowodowane. Ale dosc lamentow, cieszmy sie ze grono nam sie systematycznie powieksza. Agus wznosze toast za Wasze zdrowie pysznym koktajlem. Czestujcie sie wszsycy:) M69 przypomnij prosze w jakich dawkach bierzesz kreon, bo bierzesz prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguś, gratuluje! Marzenia się spełniają i nigdy nie wolno się poddawać. Całuje ogromnie Ciebie i Miłosza, życzę Wam szybkiego wyjścia do domku i samej radości. Kochani czytam, czytam i ledwo nadążam... A czasu mało. Chodzenie po urzędach jest jak z bajki * 12 prac Asterixa* i nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Z pokoju 209 weźmie pani żółtą kartkę, pieczątkę z pokoju 102, a potem wróci pani do pokoju 209, zamieni kartkę żółtą na zieloną i uda się na 4 piętro do pokoju 490 po kolejną pieczątkę, ale tam to pani już nie zdąży, bo pracują do 12ej. Kto widział tą bajkę ten wie o czym piszę. Na pewno duża doza cierpliwości wskazana. Czytaczka super, że koktajl smakuje, hehe. Dla mnie jak na razie szczytem był Fortrans. Ble. . . Najważniejsze, że udało się podnieść wyniki i będzie wlew. Pika dobrze, że Ci tą miednicę zrobili jednak. Zawsze lepiej wiedzieć. Choć z namiętnego oglądania dr Housa, jak wiadomo nie tylko z pociągu do medycyny, wiem, że jakby każdego przeskanować od góry do dołu, zawsze coś tam się znajdzie. Mi wylazło zwapnienie w płucu i przepuklina rozworu. . . Fajnie, że panowie do nas dołączyli, choć XYZ, chyba już tu kiedyś pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meg, a spoty reklamowe twierdza, ze dzialnosc gosp. zalatwia sie od reki w 1 okienku :D telewizja jednak klamie. Usmialam sie z tego Housa, tez namietnie ogladam i czesto cytuje Jego slynne powiedzenie *to nigdy nie jest toczen* ale to prawda co piszesz, po skanie zawsze wychodza cuda na kiju. Ja mam zdezalowany kregoslup a nigdy nie pracowalam fizycznie (bo kiedy jak ciagle gdzies leze?:) Radiolog powiedzial cytuje *trzustka jak u niemowlaka ale kregoslup za to w takim stanie jakby pani pracowala conajmniej 30 lat w kopalni* *D Mi na plucach w dolnych segmentach wyszly male guzki do 0.5 cm i pecherze rozedmowe jak u starego palacza a nie zapalilam w zyciu 1 papierosa. Przepuklina za to wyszla mi na gastro a na TK juz nie:) Ot, cudowne uzdrowienie:) Ja tez mam wrazenie, ze XYZ juz tu kiedys pisal (jakies 200 stron wczesniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×