Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, sprawdziłam w GUM-edzie pracuje M.Jankowska, ale w Klinice Chorób Zakaźnych i jest specjalistką od wątroby i AiDS, to chyba jakaś inna. Ja z kolei słyszałam, że świetnym gastrologiem od trzustki jest prof. M. Dobosz, ale on lubi trudne przypadki. A może nasz jest trudny? Pracuje w Copernicusie, ale ma też swoją klinikę we Wrzeszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta sama pani doktor. Teraz tam pracuje. Wcześnie pracowała w przychodni gastroenterologicznej. Natomiast nie mam pojęcia jak jest u niej w kwesti opcji trzustki. Bardziej tu chodziło mi o gastroenterologię ogólnie. Zakładam, że u nas to może, ale nie musi być trzustka. Myślę, że spece od danych organów bardziej lubują się w zdiagnozowanych przypadkach i jak najbardziej efektywnym ich leczeniu. Obstawiam, że nie bardzo by chcieli zajmować się nami. No chyba, że coś by wyszło w badaniach. Inaczej pewnie skończyło by się na diagnozie ibs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ruch*) Dziewczyny mnie trzyma od niedzieli po raz pierwszy mam takie bóle i taki długi czas na głodzie*( do tej pory bole miałam upierdliwe ale nie takie, a ta czekolada mnie załatwiła*( jeśli tak wygladaja lekkie bole to nie chce myslec o tych mocnych, bo ledwo zyje, a tu dzieci i dom do ogarniecia*( W poniedziałek tk, jeśli nic nie wykaze to ja się załame chyba bo ska takie bol, jak wszystko dobrze a jesc już nie mogę nic? Mi chyba ciąza pogorszyła te dolegliwości i teraz to już nie mam dnia bez bólu, jedynie sen daje mi spokoj, ale jak tylko si ebudzie do syna od razu bol*( M69 co Ci pomaga jak Cie boli? jest jakiś sposób żeby załągodzic te bole? Za 2 tyg mam gastro i kolonoskopie a na początku maja jade do pl i robie rezonans drog zolciowych, jeśli to wszystko nic nie da to już nie wiem*( Dziewczyny pisałyście o tym lekarzu we Wrocławiu co robi usg, długo się czeka na to badanie u niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika ten lekarz od usg to dr Wojciech Herfurt. Choć tk to dobre badanie i na pewno dokładniejsze od usg. Robisz też miednicę małą, bo jak pisałaś masz problemy natury ginekologicznej? Co do czekolady to właśnie moja mama pożegnała się z woreczkiem dzięki niej po kilku atakach kolki żółciowej. Także na pewno jest ciężka dla dróg żółciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi nie robie miednicy, jestem po konkretnych badaniach kobiecych, i poza problemami jakie mam nic złego tam nie znaleźli, choć szczerze powiem ze mnie smieszą ich badania bo ta klinika ma dobra renome, a m już 2 raz wydali opinie o bezpłodności*)) a na pytanie skad mam to 6 tyg dziecko nie umieja odpowiedzieć*) jestem dla nich zagadką, ale podobno jest jakiś procent kobiet takich jak ja, ze niby nie można a jedna dzieci są*) Wiec kobiece mam ok, hormony mam do bani, nie umiemy unormować, tarczyca tez się sypie, mam tez podejrzenie cuschinga, poki co nie ma pewnosci ze to ten syndrom. Własnie się zastanawiam nad tym usg, ale ciężko mi będzie dojechać, mamy urlop na początku maja bo 2 komunie w rodzinie i jedziemy, mam nadzieje ze mi przejdzie i cos się wyjasni bo w takim stanie nie dam rady jechać. Nie miałam nigdy ataku, teraz po tej czekoladzie tez nie, tylko zaczelo bolec w inny nowy sposób, i znacznie mocniej, i tak się ciagnie*( Jak się już przyzwyczaje do jakiegoś bólu to przyjdzie nowy, gorszy i znowu się boje, takie zycie*(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika wiadomo są solidne leki na ból, jak tramal czy ketonal. Są też na bazie morfiny i plastry z morfiną, ale to już hardcore. Może na początek spróbuj jakiś silnych leków rozkurczowych i zobacz czy pomogą. Na pewno nie obciążają układu pokarmowego i nie zamulają. 3 dni bólu to dość długo, jak na czekoladę. Nawet przy chorej trzustce i po głodówce powinna być poprawa. Nie wiem ile tej czekolady zjadłaś... ale obstawiam, że nie była to cała tabliczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich..:-)) usg robiłam u Herfurta mam zgłosić się za ok ms żeby powtórzyć...bo przewlekłego stanu zapalnego twierdzi że nie widział bo było by coś widać no. Zwłóknienia, torbiele, zwapnienia a tego nie widział, tylko lekko powiększona i opuchnięta...piję zioła * gastryczne Ojca Grzegorza* no i dieta.... Za ok 5tyg do kontroli no i zobaczymy co dalej.....pozdrawiam wszystkich Aguś trzymam mocno za Ciebie kciuki i śle uściski...:-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi haha od sobotypopludnia na raty do niedzieli południa zjadłam prawie 3 tabliczki, ale trzeba dodac ze to te cienkie nadziewane truskawkami czekolady, i jak mi po kilku pierwszych nic nir było, to uznałam ze mogę podjadać bo mało tam czekolady a więcej nadzienia i to mnie zgubiło*( Tak mnie ciagneło na słodkie ze szok, i sobie pozwoliłam i efekty są*( Głupota totalna*(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha no to konkretnie. Jak byś miała pasożyty czy candidę to po tej dawce też by Ci było gorzej. Paskudy podkarmione konkretnie. Powiem Ci Pika, coś chyba jest na rzeczy z tym słodkim, bo ja ogólnie nie lubię słodkiego a wczoraj mnie wzięło i zjadłam pół paczki delicji a dziś 2 francuskie rogaliki, dojadając jogurt i brzoskwinie z puszki. Także moje paskudy, jak są, to też mają ucztę. I jeszcze mnie korci creme brulle. . . ale jadłam zupę rybną i chyba sobie odpuszczę, bo mam wciąż rybną nutę w ustach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. No nie, niesamowite z tym słodkim. Ja słodyczy nie lubię, a właściwie powinnam napisać nie lubiłam. Tez mam takie ciągoty ostatnio na słodkie, ze szok. Podjadam jakies wafelki, michałki, słodkie, niezdrowe jogurty, a najbardziej mnie ciągnie do czekolady gorzkiej ze skórką pomarańczową Lindt, zjadam 2-4 kostki tylko z rozsadku, bo chętnie wrąbałabym całą. Nie wiem, może ro reakcja na stres?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi jeszcze wracając do lekarzy specow od konkretnych narządów. Masz rację, że nami chyba niechętnie by się zajęli. Już widzę, jak idę do tego speca od trzustki i jego reakcję, kiedy mówię tu mnie boli, tam mnie gniecie, tu coś wypycha, z boku mnie swędzi, a na plecach coś wędruje:-) Meggi a dowiadywalaś się ile się czeka na mrcp prywatnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirra a jaki mialas opis trzustki na USG? ja bylem dzisiaj na konsultacji u lekarza rodzinnego i dostalem skierowanie na badanie wzroku w kierunku tego mojego pogorszenia ostrosci widzenia,czy to moglo byc od tego ze przeszedlem na diete beztluszczowa? moze przesadzilem z tym brakiem tluszczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaja, kocham Lindt. Kupuje tylko ich czekoladę, choć nie jem tego dużo to musi być i mleczna ta 300gram i jakaś gorzka - albo z pomarańczami albo z chilli albo z borówką. Prywatnie MRCP masz właściwie od razu. Maks do tygodnia w bardzo obleganych ośrodkach. Ja mam w czerwcu mri kręgosłupa szyjnego i tak się zastanawiam czy nie dorzucić tego mrcp. Dawid Krzychu ma rację z cukrzycą, choć na pewno niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach od razu daje się we znaki. Ja jak miałam te biegunki rok temu po jakimś miesiącu zaczynałam mieć kurzą ślepotę. Jak tylko robiło się ciemno to od razu oczy mi siadały i ciągle mi się wydawało, że jest bardzo ciemno. Czułam się przez to zawinięta i zagubiona. Teraz jako, że ogólnie nigdy tłusto nie jadłam, ratuje się oliwą. Jeśli nie ma za dużo tłuszczu w daniu wypijam po prostu łyżeczką dobrej oliwy w pół szklaneczki letniej wody z cytryną dla smaku. Poza tym tłuszcz jest nam niezbędny Bez tłuszczu nie wchłonie Ci się witamina A, E, D i K. Próbuj gotowane ryby, oliwę i formy dobrego tłuszczu. Oczywiście rozłożone na cały dzień. Byle by to nie była smażenina, tłusta ciacha itp. Warto pamiętać, że dieta beztłuszczowa bywa również przyczyną ozt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do badania wzroku, wiem, że jest jakieś specjalne badanie oka przy podejrzeniu cukrzycy, ale nie powiem Ci jakie. Na pewno na stronach dla diabetyków doczytasz, albo lekarz Ci powie. Zawsze można się też wybrać do diabetyka, który zleci odpowiednie badania w kierunku cukrzycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amylaza ogólnie nie ma znaczenia diagnostycznego przy pzt jako takim. Wszystkie opracowania o tym mówią. No, ale na pewno wskazuje, że coś tam się dzieje w organiźmie. A przyczyn może być dużo. Zapalenia żołądka, jelit, ślinianek przyusznych, jajników u kobiet . . . Na pewno taka ilość ponad normę nie ma znaczenia diagnostycznego dla lekarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid amylaza może być podwyższona przy śwince, kamicy przewodów ślinowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej, kamicy przewodów trzustkowych itd., ale Ty nie masz dużo ponad normę, na takie odchylenia, jak pisze Meggi lekarze machają ręką. Meggi sprawdzałam terminy na mrcp w Affidea i tam czeka się 6 dni, ale na ich stronie jest napisane, że potrzebne jest skierowanie od lekarza. Meggi a jaka to jest ta trzustkowa amylaza? Z krwi to się bada? Ja kiedyś pytałam w laboratorium to babka nie wiedziała o co mi chodzi. Ona ma pewnie jakieś inne oznaczenie? W wyniku mam amylaza w surowicy (norma 25-125) i lipaza trzustkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×