Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

MANKA ja tez mam niejasne usg choc mri jamy brzusznej z kontrastem i mrcp wyszlo w normie i nawracajace anemie od lat (przyczyna nieznana). Nawracajace ataki bolu w nadbrzuszu i ostatnio ciagly ucisk pod lewym zebrem i na plecach na tej samej wysokosci. :((( we wrzesniu koncze 34 lata, mam 5 letniego syna i drugiego w drodze. Trzymaj sie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za to amylazy wariują a obrazowe w najlepszym porządku. Bóle ukłucia dźgnięcia pomiędzy łopatkami i lewej strony towarzysza mi w codziennym życiu. Teraz od tygodnia mam podobne objawy do Meggi... Jelita jak powrozy twarde... * uczucie jakby cos mi lazielo w brzuchu, bóle od pępka w dół które koncentruja sie w lewej pachwinie i boku... I tam sa najsilniejsze tylko nie mam biegunek, jutro wyniki i środa gastrolog. Buziaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez zmian, bole pleców miedzy łopatkami i pod prawa i lewą łopatką, towarzysza cąły dzien, leki nie pomagaja, od rana biegunka, ale jakos na jelita mi to nie pasuje nie mam jazdy ani bolu typowego jelita. Dzwoniłam dzis umowic jednak ten rezonans bo oszaleje ze strachu ale niestety pomimo ze maja miejsce juz na jutro, kaza dostarczyc zaswiadczenie od ginekologa, bo oni nie zrobia bez tego, i niestety nie robie badania, bede czekac na wizyte u gastro. Dobija mnie to, ze w De nie robia mi nic, bo mam to tk, i tak mnie odsyłaja, a ja sie boję, że cos złego sie dzieje. Do tego dzis córka od rana wymiotuje, czyli pewnie wirusa mamy, a my w podrozy*( koszmar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc dziewczyny.U mnie ciut lepiej,bol w nadbrzuszu ustapil ale caly czas bola mnie mocno plecy.Powolutku zaczynam jesc delikatnie,bo przez ten tydzien juz calkiem z sil opadlam.Manka,jak wyszly wyniki z krwi?Pisolas ,ze wybierasz sie na Banacha,znalazlas namiary na jakiegos konkretnego lekarza?Dziewczyny wspolczuje Wam wszystkim,szczegolnie tym z brzuszkami,przerypane ciagle zycie z bolem.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny mi dziś nasiliły się bóle łopatki barku i promieniuje do łokcia boli- ciągnie jakby jakiś nerw był naciągnięty- ból jest sily tępy i bardzo nie przyjemny, nasiliły mi się też dziś swędzenia- szczypania skóry takie punktowe i dziwne ale swędzi mnie też skóra na głowie, dziwne uczucie głodu i ssania zaraz po jedzeniu, chociaż sprawdzając glukometrem cukier utrzymuje się w granicach do max 100 jednostek nawet po jedzeniu nie wiem czemu zaraz mam takie ssanie, załatwiam się normalne ostatnio bez resztek i biegunek, ale mam wciąż te ściskania, burczenia, uciski, szczypania raz z prawej raz z lewej strony brzucha i na plecach i ucisk pod żebrami..:-(( poczytałam o przypadku naszej nowej koleżanki i muszę przyznać że się nieźle wystraszyłam bo żeby tak w przeciągu roku od ostatniego usg tak się posypała trzustka ( a pisze że jadła wzorowo) a degradacja trzustki trwa bardzo wiele lat nawet do 20 i można z tą dysfunkcją żyć baaardzo wiele lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirra, ale Mańka pisała, że już w 2012 coś tam wyszło w usg i padło podejrzenie pzt.. Nie wiem co wyszło i w sumie dziwne, że lekarze nie pogłębili diagnostyki o tk, mri czy eus, ale wiemy jak to u nas z tymi badaniami. Jak się trafi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi i to jest właśnie straszne bo tyle wszędzie się mówi o badaniach profilaktycznych a my tylko w kółko się badamy i nic, to jak czekanie na wyrok czy coś wyjdzie czy nie wyjdzie w końcu w badaniach bo niby podświadomie wiemy że to trzustka bo wszystkie objawy pasują jak ulał a jednak mamy nadzieję że to coś innego.....nawet najsilniejsza psychicznie osoba chyba w końcu zacznie dostawać na łeb przez to wszystko. Życie z tykającą bombą w brzuchu to jakaś masakra:-(( sorry dziewczyny dziś za mój ton śle jestem strasznie wściekła na to wszystko.......i psychika mocno siada...:-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania z krwi wyszly ok...wszystko w normie lub deczko poniżej lub powyżej...insulina w surowicy tylko 6,45 norma jest od 6-27...glukoza 87 ...wiec internista stwierdził ze nie ma tragedii jednak usg jest niepokojące i tym razem nie dam sie odeslac do domu z kwitkiem ...mam skierowanie do urologa odnośnie tej nerki...a w czwartek wizytę u endokrynolog e Warszawie która postara sie cos więcej zdzialac w mojej sprawie...powoli tracę nadzieje ze znajdę w końcu normalnego lekarza który powie mi co z tym dalej robić..to jakiś koszmar z którego chciała bym się już obudzić...ja juz totalnie zglupialam &#128542*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzenie wyszlo w pierwszym usg..trzustka juz wtedy miała nieliczne zwapnienia...teraz ma juz liczne jest widoczny przewód trzustki 3mm ,nerki kiedys ok teraz jedna z poszerzonym UkM...cukry juz za wysoko choc w normie ...insulina niska miejmy nadzieje iż z powodu ciągłego glodowania ajmam dość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manka szlag mnie trafia jak czytam co piszesz, przepraszam ze w taki sposób pisze*( ale jak lekarze mogli ta zbagatelizowac wczesniejsze usg? czemu nie poszerzyli chociaz o tk badania? i teraz tez skoro badania krwi w miare ok to nie ma tragedii, dla nich nie ale dla Ciebie juz tak, bo to twoje zdrowie. Wsciekam sie na takie podejscie, jak sam sie człowiek nie wykłoci albo nie zapłaci to nie robią nic. Trzymam za Ciebie kciuki, róz wszystko co tylko sie da, i nie daj sie odesłac bez badan dokładniejszych*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Odebrałam wyniki i jak zwykle diastazy w krwi i moczu lekko podwyzszone krew 57 gdy norma do 53 a mocz 344, norma do 319. Przypomnę ze amylazy mam podwyższone od kiedy miałam ja pierwszy raz robiona czyli w wieku 14 lat, a mam 35. Marker ca19-9 w normie, zrobiłam jeszcze CA 125 i jest podwyższony, ale HE4 jest w normie co wyklucza sprawy nowotworowe w jajniku, za to znów mi na myśl przyszła endometrioza Hmm ... Jutro gastrolog... Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mido ciekawe czy jest jakis związek, ale to bardzo mozliwe, Mirra czesto wspomina ze u niej w czasie okresu jest mocne pogorszenie, wiec moze cos w tym jest*) Daj znac co na to gastrolog, trzymam kciuki zeby cos poradził*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIODO niskie normy w tym laboratorium... W moim lab amylaza w surowicy normy to 28-100 U/L a w moczu do 460 U/L. Lipase 13-60 U/L. Co lab to inaczej. Ciekawe jakie bym miala wyniki w Twoim lab? Moje ostatnie niby sa w normie a mam wyzsze niz Ty *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa zależne od odczynników i ch czułości , natomiast pierwszy wynik ten z norma do 100 przedstawiłaś do amylazy ogólnej, nie ma sensu jej oznaczać bo podwyższyć ja mogą narządy od ślinianek po jajniki.... Ja oznaczam amylaze trzustkową z surowicy. Za to lipazy u nas nie oznaczają wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi gastrolog mowil, ze z moczu wogole nie warto oznaczac, bo to nie daje wartosci diagnostycznych za to dodal, ze dla trzustki bardziej specyficzna jest wlasnie lipaza. Jej podwyzszone wskazniki jednoznacznie wskazuja na zaburzenia pracy trzustki. MANKA wymus na lekarzu Rm + mrcp i test z kalu na elastaze. Moze masz jakies kamyczki i dlatego trzustka sie czasem *podpala* jak sie przepychaja, blokuja ujscie sokow, wtedy min powstaja zwapnienia w trzustce.najlepiej jednak zrob Eus. Mi niestety gastrolog nie dal skierowania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO I WIDZISZ ANNA82 I W TYM PROBLEM ŻE LEKARZE SPRAWDZA CO PODSTAWOWE I PO SPRAWIE A NA DOKŁADNIEJSZA DIAGNOSTYKĘ TO JUZ NIE MAJĄ OCHOTY WIĘC WYSYŁAJĄ NAS DO DOMU ..MY OCZYWIŚCIE WRÓCIMY Z PROBLEMEM ALE JUZ NIE KONIECZNIE DO TEGO CO OSTATNIO ..TYPOWA SPYCHOLOGIA ..JA NIE ODPUSZCZE TYM RAZEM ..NIEBO I ZIEMIE PORUSZĘ ..PAZURY JUZ NAOSTRZYŁAM PORA ZADZIAŁAC ..BO JAKOS MIMO BADAŃ SAMA INTUICYJNIE WIEM ŻE NIE MAM NA CO CZEKAC ..I NIE MAM CO LEKCEWAŻYĆ...CO DO MOICH BÓLI TO W KOŃCU PO PRAWIE 3 TYGODNIACH ODPUŚCIŁY UFFF CIEKAWE NA JAK DŁUGO TAKA POZORNA CISZA BĘDZIE I JAKA BURZA MNIE CZEKA NASTEPNYM RAZEM :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna82 mi wręcz odwrotnie, w moczu jest gorsza niż w surowicy, od dwóch rożnych to usłyszałam, a ani we Wrocławiu, ani w Szczecinie nie oznaczają juz lipazy, podobno sa inne bardziej miarodajne wskaźniki dla trzustki jak od niedawna oznaczana amylaza trzustkowa, od żadnego gastrologa nie otrzymałam skierowania na to badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też każdy lekarz mówi, że w moczu jest bardziej miarodajna. Przede wszystkim dlatego, że we krwi szybka się podnosi i szybka spada. A w moczu dłużej się utrzymuje jej stan. Ja też miałam podejrzenie endometriozy, bo w trakcie miesiączki mam dramat. Bóle x 3, biegunka i cały pakiet koszmaru. Ale macica czysta, wycinki z jelit też. Wiem, że robi się jeszcze biopsję z jajowodów przez pępek, ale tego na razie nie chce. Biorę teraz Castagnus na te ciotki i za 3 miesiące zobaczę czy coś się poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mańka a skąd Ty jesteś, że taka do dupy diagnostyka? Jakieś małe miasto? Bo o ile jestem w stanie zrozumieć moją lekarkę, która ma prawo mi mówić, że to IBS, gdyż dała mi wszystkie możliwe skierowania i badania wychodzą w jak najlepszym porządku. I to, że eus jako bardzo drogie badanie nie wchodzi w grę gdyż nie ma postaw...bo i tk i usg i wszelakie badania krwi są w normie. O mri krręgosłupa tam gdzie mnie bolą plecy to nawet nie musiałam neurologa prosić...sam od siebie dał jako pilne. Natomiast nie bardzo kumam, że nie dostaje się skierowania kiedy wyniki są złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lekarz to inna teoria. Jak dla mnie to oni wszyscy sa niedouczeni i eksperymentuja na nas. Ostatnio gastrolog (ale to juz w anglii) powiedzial, ze amylaze w moczu oznacza sie tylko po to, aby sprawdzic prawidlowe jej wytracanie w sytuacji, gdy podwyzszona jest we krwi (to bad jest jakby porownawczym) np. Jezeli jest podwyzszona we krwi a w moczu nie, to organizm ma problem z prawidlowa gospodarka a niekoniecznie praca trzustki jest zaburzona. Amylaza kumuluje sie i nie jest wydalana stad podwyzszony wynik a niewielkie podwyzszenie jedynie w moczu nie jest miarodajne. Dla kontrastu kiedys lekarz ogolny mowil mi natomiast, ze wlasnie w moczu amylaza jest szybciej i lepiej widoczna.... Kazdy mowi cos innego :( Ja i tak juz nikomu nie wierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×