Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja wyniku rezonansu kolana


Gość rose 258

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rose 258

Dostałam dzisiaj wynik rezonansu magnetycznego stawu kolanowego i wynik jest taki: płyn w zachyłku nadrzepkowym i podwyższenie sygnału rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej (reszta wyszła prawidłowo). Co to oznacza w praktyce, i co z tym *zrobić*? Wizytę u lekarza mam dopieor w przyszłym tygodniu, a pytam, bo chciałam wiedzieć co nieco wcześniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zostanie kolano s punktowane to znaczy ze zostanie Pani wbita dość duża igła w okolice nad rzepką i zostanie spuszczony płyn. Nie powinna być to krew ponieważ krew zazwyczaj towarzyszy przy poważniejszych urazach jak np uszkodzenie bądź zerwanie więzadeł. Kolano będzie trzeba z czasem coraz bardziej rozruszać a spuszczenie płynów bardzo to ułatwi. Co do sygnału nie jestem pewny... Sam byłem pacjentem i opowiedziałem co przeszedłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PiSpokojny

Wynik badania z lipca 2011* Badanie wykonano w sekwencjach FSE T1, GE T2, PD i STIR, w wykorzystaniu techniki FET SAT w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych w warstwach o grubości 3 i 4 mm. Stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Proteza więzadła widoczna fragmentarycznie i o znacznie podwyższonym sygnale, przebiega esowato, opierając się o przednią krawędź dołu między kłykciowego &#8211* w wykonanym badaniu widoczne jest przemieszcznie pieszceli ku przodowi względem kości udowej &#8211* obraz MR przemawia za niewydolnością przeszczepu, Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowym sygnale o przepbiegu jak przy uszkodzeniu ACL. Cechy częściowego uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego w postaci podwyższenia jego sygnału w odcinku bliższym. Łąkotka przyśrodkowa o znacznie zmniejszonej objętości w zakresu trzonu i rogu tylnego &#8211* stan po częściowej meniscectomii&#8211* pozostałość trzonu i rogu tylnego znajdują się poza powierzchniami stawowymi kłykci przyśrodkowych* cechy chondromalacji stopnia I/II w przedziale przyśrodkowym. Łąkotka boczna wskazuje najpewniej w części obwodowej ukośną szczeliną pęknięcia na pograniczu trzonu i rogu tylnego dochodzącą do dolnej powierzchni łąkotki i jej brzegu torebkowego. W zakresie chrząstki rzepki w wykonanym badaniu MR zmian nie stwierdzono. wynik badania grudzień 2012* Badanie przeglądowe w projekcjach czołowych, osiowych i strzałkowych w sekwencjach TSE T1, T2, Pd FS, SRIR, T2*BRE stan po rekonstrukcji. W stosunku do badania poprzedniego z lipca 2011 roku większe przesunięcie piszczeli ku przodowi, graft więzadła krzyżowego widoczny jest szczątkowo, wąski, w środkowo dalszej części o poziomym przebiegu PSL o prawie ionowym ustawieniu wskutek przesunięć kości w stawie kolanowym - niewydolności graftu. Uszkodzenie chrząstki szklistej kłykcia przyśrodkowego piszczeli z ubytkiem powierzchni - szczelinami pęknięć, na obszarze 1,5cm, na powierzchni bocznej nośnej części kłykcia - uszkodzenie II/III. Również chrząstka piszczeli na tej wysokości uszkodzona. Łąkotka przyśrodkowa w zakresie trzonu i rogu tylnego szczątkowe, pozastawowo. Łąkotka boczna ze szczeliną pęknięcia w zakresie trzonu i tylnego rogu III stopnia ze szczeliną pęknięcia dochodząca dostawowo. Ślad płynu między warstwą powierzchowną a głęboką, zwłaszcza w sąsiedztwie bliższych przyczepów. Wiązadło właściwe rzepki, więzadła rzepki i ścięgno m czworogłowego w normie. proszę o opinie, potrzebuję jej przed wizytą, a już jestem umówiony na konsultacje niezależne przed wizytą w połowie grudnia, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paulina S

Witam serdecznie. Odebrałam wynik rezonansu i zaczęłam się poważnie obawiać:( W przeszłości przeszłam juz 2 zabiegi artroskopii kolana a tu nagle... *Ślad płynu w stawie. Błona maziowa przerośnięta. Fałd maziówkowy nadrzepkowy przerośnięty, rzepki przyśrodkowy. Zmiany o typie artrofibrozy, obrzęk ciała tłuszczowego nadrzepkowego. Rzepka ustawiona w bocznym przyparciu, rzepka typu II. Kąt chrzęstny wcięcia udowego sru 154 st. Wbocznym przedziale sru chrząstka rzepki nierówna (postrzępiona), po za tym chrząstka stawowa kolana o zachowanej ciągłości, bez zmian. Łąkotka przyśrodkowa ma obniżoną wysokość w rogu tylnym z linijnym pęknięciem w jego obrębie. Więzadło krzyżowe przednie z cechami naderwania w bliższej części, poza tym jego ciągłość bez zmian. Więzadło rzepki jest pogrubiałe do 9 mm, z cechami obrzęku w bliższej części, praktycznie na całej długości ma nieprawidłową intensywność sygnału- jak w kolanie skoczka. Zmiany o typie entezopatii ścięgna mię śnia czwarogłowego uda, troczki boczne naderwane, zmiany o typie entezopatii,Naderwanie ścięgna mięśnia podkolanowego.* Coś poważnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×