Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Mały mięśniak macicy a nieregularne miesiączkowanie


Gość Julka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, - Wam 23 lata, przez ostatnie 3 lata miesiączkowałam nieregularnie - cykle od 28 do 58 dni (2 razy miesiączki wywoływane Luteiną). Podczas badania USG dopochwowego ginekolog wykrył macicę tyłozgiętą oraz mięśniaka. - Wyniki badania 20.08.2012 (w 15. dniu cyklu): Trzon macicy tyłozgięty, jednorodny echogenicznie o wymiarach 52x39mm. W obrębie ściany tylnej drobny mięśniak śródścienny średnicy 10mm. Endometrium jednorodne gr. 12mm. Jajnik prawy o prawidłowym echogramie śr. 45mm z pęcherzykiem przedowulacyjnym śr. 19mm. Jajnik lewy o prawidłowym echogramie śr. 33mm. - Po tym badaniu lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączek Microgynon 21, a mięśniakiem kazał się zupełnie nie przejmować. Obecnie biorę tabletki już trzeci miesiąc, nie mam żadnych skutków ubocznych, poza kilkoma drobnymi plamkami na skórze, które znikły w zeszłym tygodniu. Dostałam profilaktyczne skierowanie na pierwszą cytologię w życiu. - Wyniki cytologii 22.08.2012 (w 17. dniu cyklu, 2. dniu łykania Luteiny na wywołanie miesiączki przed rozpoczęciem antykoncepcji): II grupa Papanicolaou. Reakcja hormonalna nabłonka pochwy: niepełna lutealna. Flora bakteryjna: obfita. Zmiany odczynowe: brak. Obecne tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego. Obecne komórki metaplastyczne: nieliczne. Obecne tylko prawidłowe komórki endocerwikalne. - Po cytologii kazał stosować żel Multi-Gyn. Po 3 miesiącach byłam znowu na USG u innego lekarza, który nawet nie zauważył mięśniaka (może dlatego, że wizyta odbyła się w sobotę i miała przebieg: *proszę się rozebrać... mhm, nic tu nie ma... proszę się ubrać... tu wynik, do widzenia*). mam obawy co do tego, czy USG zostało przeprowadzone prawidłowo - trwało może z 10 sekund. - Wyniki USG 10.11.2012 (w 19. dniu cyklu, 3 miesiąc antykoncepcji): Trzon macicy jednorodny, tyłozgięty, długość trzonu 46mm. Wymiar p-t 36mm. Endometrium jednorodne gr. 8,1mm. Jajniki obustronnie o prawidłowej budowie i wymiarach. Jama Douglasa wolna. - A teraz kilka pytań: -- Czy wymiary jajników podane w pierwszym badaniu są prawidłowe (45 i 33mm)? -- Co oznacza wymiar p-t oraz jaka jest jego prawidłowa wartość? -- Jak często powinnam kontrolować mięśniaka w macicy? -- Czy powinnam zrobić badania hormonalne? -- Czy sposób leczenia jest prawidłowy? Rozumiem, że należy ustabilizować nieregularne miesiączki, ale mam wrażenie, że tabletki antykoncepcyjne służą jako usunięcie skutku - czyli tych nieregularnych miesiączek, ale chyba muszą mieć one jakąś przyczynę? Czy nie powinnam leczyć właśnie tej przyczyny? Czy nie powinnam zbadać poziomu hormonów albo tarczycy? -- Zażywam środki antykoncepcyjne Microgynon 21, a nigdy nie robiłam prób wątrobowych. Ostatnio, podczas diagnozowania infekcji gardła, lekarz internista zasugerował, że powinnam zrobić te próby. Czy są one potrzebne podczas korzystania z antykoncepcji? -- Jak długo powinnam zażywać antykoncepcję i czy w ogóle jest to dobre rozwiązanie w moim przypadku skoro często po odstawieniu są problemy z rozregulowanym cyklem? -- W przyszłości (za ok. 4-6 lat) planuję mieć dzieci, dlatego bardzo martwię się tymi miesiączkami oraz mięśniakiem. Bardzo proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Boguśka

Wiem, że to już dawno napisane - ale badania hormonalne uważam za dobry pomysł. Byłam w podobnej sytuacji, też leczono mnie antykoncepcją, ostatecznie wyszła nadczynność tarczycy, a mięśniak się rozswawolił dopiero po ciąży (bliźniaczej, prawdopodobnie skutek tejże antykoncepcji i rozhulanych jajników?). Wtedy się objawił w wielkości 4 cm, po 4 latach zaczął rosnąć i ostatecznie wycięto mi guza wielkości 11.5cm, 311g. Próby wątrobowe robiłam w 8 miesiącu ciąży, ale się okazało, że winne były... majowe pomidorki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×