Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zakrzepica a podwyższony wynik PDW


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Kilka dni temu robiłam badania krwi ponieważ przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, a od kilku dni boli mnie łydka. INR oraz ratio APTT wyszły w normie, d-dimery również poniżej 500 , dokładnie 179. Liczba płytek krwi w normie, ale niepokoi mnie PDW, ponieważ wszyło powyżej normy, czyli ten rozkład płytek. Czy tzn. że może dojść do złączenia się takich płytek i zakrzepicy ? czy jeśli liczba płytek krwi jest w normie i INR to PDW nie ma znaczenia ? czym może być spowodowany jego wzrost ? Znalazłam coś takiego :* Znaczne zróżnicowanie płytek może świadczyć o zaburzeniach w produkcji trombocytów, np. o ich wzmożonej produkcji po znacznym zużyciu (wykrzepianiu) trombocytów obecnych we krwi. * co to znaczy po wykrzepianiu ich ? czy ma to związek z zakrzepicą ? Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Medicus

PDW jest to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli zróżnicowania płytek krwi pod względem objętości. Do wykrzepiania płytek może dochodzić np. na skutek infekcji lub wielu innych chorób. Jeśli pozostałe parametry są w normie to powinnaś powtórzyć badanie za jakiś czas. Póki co nie ma powodu do niepokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, bo właśnie nie wiedziałam co to znaczy , że płytki wykrzepiają, i czy to zawsze wiąże się z powstaniem zakrzepu w organiźmie. Czyli ten wskaźnik nie ma znaczenia przy stwierdzaniu zakrzepicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×