Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek w przełyku a tarczyca


Gość Zofia

Rekomendowane odpowiedzi

Czy i w jaki sposób można przeprowadzić biopsję guzka w przełyku? Czy tak samo jak guzka tarczycy, zewnętrznie przez szyję, tarczycę, czy to jest to samo? Czy to sprawa endokrynologa, laryngologa, czy onkologa? Bliżej nie określone położenie stwierdzonego guzka. Usłyszałam: za tarczycą, tchawica, przełyk, tuż przy tętnicy głównej, do dalszej diagnostyki,( choć w opisie coś napisano na płacie tarczycy.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest on w obrębie szyi, to możliwy jest dostęp przez skórę, jeśli jednak zmiana znajduje sie niżej konieczna będzie gastroskopia. Jednak nie wykonuje się biopsji bez umiejscowienia zmiany - najczęściej jest to kontrola w USG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nadmienię, że odczuwam ten guzek przy połykaniu, przełykaniu śliny, cos mi przeszkadza. Zdarza się, że nocami chwilami chrapię, aż się budzę. A o niepewnej lokalizacji guzka powiedziałam lekarzowi, który jednak sugerując się opisem ( na płacie lewym tarczycy), skierował mnie na biopsję jednocześnie z usg, ( ja spodziewałam się najpierw samego usg do zlokalizowania guzka), dlatego mam wątpliwości czy w przełyku przy tętnicy głównej (czy w tchawicy?) będzie można ją wykonać? Nawet się boję, że można uszkodzić tętnicę, choć przecież nie jestem lekarzem i nie wiem jak tam jest zbudowane. Powinnam iść na tę biopsję, w nadziei, że przy usg dopiero zdecyduje lekarz czy ją da się wykonać w trakcie usg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×