Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Laparoskopia pęcherzyka żółciowego a tłuszczak nad pępkiem


Gość Filip

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Za niecałe dwa miesiące będę miał usuwany pęcherzyk żółciowy, najprawdopodobniej laparoskopowo, ale tuż nad pępkiem (idealnie nad pępkiem, jakiś 1 cm) mam dość dużego tłuszczaka (jakieś 3 cm średnicy, gdy ostatnio go badałem było 2 razy mniejszy, ale było to niemalże 10 lat temu). Czy tak umiejscowiony tłuszczak o takim rozmiarze może wykluczyć laparoskopię pęcherzyka żółciowego i być powodem zastosowania metody tradcycyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji. Jak się okazuje nie wszystkie ilustracje w Internecie są precyzyjne. Tłuszczaki generalnie nie stanowią dla chirurgów żadnego problemu - albo je wytną przy okazji lub też ominą. Ponadto przy zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego kamera wprowadzana jest w zasadzie przez dolną część pępka, więc odpowiedź na moje pytanie brzmi - nie, taki tłuszczak nie stanowi przeciwskazania dla laparoskopii. A tak przy okazji - organizm dochodzi do siebie przez około tydzień po zabiegu. Dolegliwości żołądkowe, bolące rany, bół barku, uczucie wzdęcia po zjedzeniu nawet sucharów (takiego stojącego powietrza w żołądku). Po tygodniu (u mnie dokładnie po 6 dniach) wszystkie objawy zaczynają zdecydowanie odchodzić. Jedyne co mnie martwi to to czy się nie przeforsowałem, bo mam lekkie uwypuklenie przy jednej z bocznych ran (tej bez drenażu) i obawiam się czy to nie przepuklina - ustalę to później. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×