Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dysfunkcja mięśnia kulszowo jamistego


Gość Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od ok. 2 lat z przerwami mam problem z kroczem, mianowicie czuję ucisk i opuchnięcie miejsca tuż pod skórą między moszną a odbytem, tylko po prawej stronie, szczególnie wyczuwalne przy napinaniu mięśni zwieracza cewki/odbytu. Towarzyszy temu uczucie odrętwienia prącia, osłabiony strumień moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji i czasem silne tępe bóle w prąciu najczęściej w miejscu korony żołędzi. Przeszkadza mi to w życiu codziennym ponieważ stale mam uczucie uwierania w tym miejscu, co najbardziej dokuczliwe jest w czasie siedzenia. Zaczęło się to jakieś 2 lata temu i kiedy w końcu po ok. roku trafiłem na urologa który podjął się jakiegoś konkretniejszego leczenia (seria zastrzyków sterydowych w to miejsce) miałem spokój z tym na dłuższy czas, mimo, że nie było jak dawniej to nie było to już tak dokuczliwe i w zasadzie o tym zapomniałem. Ostatnio jednak wracały bóle w samy prąciu, tak jak pisałem stały tępy ból na wysokości korony żołędzi, kilka dni były naprawdę silne, później trochę ustały, znowu się nasiliły aż w końcu poszedłem do urologa (już innego), który raczej nie widział problemu i przepisał olfen, to silny lek więc pomógł. Jednak co mnie najbardziej dobiło to po tygodniu od ustąpienia tych bóli wrócił wspomniany na początku ucisk w kroczu po prawej stronie, w miejscu prawej odnogi ciała jamistego. Myślałem że to już dawno za mną a teraz ten ucisk się nasilił jak za najgorszych czasów. Mogło to mieć związek z tym, że od ok. miesiąca biegam i może przez długotrwały wysiłek to znowu dało o sobie znać. Zacząłem czytać o anatomii męskiego krocza i mięśniach w nim i wychodzi mi na to, że może to być jakiś problem z mięśniem kulszowo-jamistym. Dodatkowo może to potwierdzić inny objaw, tzn ból/mrowienie uda i stopy pod paluchem, a czytałem że o te miejsca odpowiedzialny jest nerw kulszowy. Czy istnieje coś takiego jak dysfunkcja tego mięśnia powodująca właśnie ucisk w tym miejscu i czy może to powodować drętwienie prącia i ucisk na cewkę (co sugerują problemy z oddawaniem moczu)? Nie chciałbym wracać do zastrzyków, ponieważ miały one kilka skutków ubocznych, tj. zauważyłem ze penis opadł niżej w stosunku do podbrzusza (nad penisem czasem zauważalne jest małe ok. 1cm wgłębienie) i dostałem problemów z wypróżnianiem się. Czy istnieje jakieś badanie określające stan i pracę tych mięśni krocza? Może urolog to zły adres i powinienem zgłosić się do jakiegoś ortopedy lub neurologa? Proszę o poradę. Kamil, 23 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie Pan mieszka, różni lekarze mają różne obszary zainteresowań. Warto byłoby zobrazować tę okolicę chociażby w USG, będzie można zobaczyć czy wygląda to jak mięsień czy cokolwiek innego. Zastrzyki z sterydów będą oczywiście osłabiać mięśnie, być może wiązki mięśnia są ułożone w nietypowy sposób - po jakimkolwiek urazie i rozwijając się powodują te miejscowe dolegliwości, urolog z doświadczeniem powinien umieć zobrazować mięśnie w USG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozpoczęciem serii zastrzyków miałem robione usg tego miejsca i lekarz dopatrzył się zwłóknienia, które po skończonej serii zmalało i faktycznie przyniosło to w jakimś stopniu ulgę ale wywołało wspomniane już efekty uboczne, dlatego nie chciałbym znowu podejmować się takiego leczenia. Chciałbym spróbować czegoś innego, tylko nie mam pojęcia do kogo się zgłosić i co można z tym zrobić, a nie chcę wyjść od kolejnego lekarza z kwitkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłóknienie można próbować usunąć, ale jako że tkanka jest już zmieniona może ono łatwo pojawić się powtórnie. Proszę zgłosić się do urologa i dopytać czy możliwe jest wycięcie (ocena przynajmniej w USG), zależeć to będzie od wielkości i umiejscowienia - w tym obszarze biegnie ważny nerw, którego na pewno nie chciałby Pan stracić ze względu na jego rolę. Ból dalszej części nogi jest związany z uciskiem na nerwy w okolicy zmiany. Podawanie sterydów to najlepsza opcja - ponieważ jest mała szansa znacznych powikłań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×