Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany w piersi przy genetycznym obciążeniu nowotworem


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie dodam , że od 6 lat należę do poradni genetycznej ze względu na występowanie nowotworów w rodzinie. Babcia ze strony taty i jej siostry zmarły na raka piersi w wieku ok 40 lat, moja mama zachorowała na raka piersi w wieku 48 lat, mamy brat zmarł na raka płuc , a jego córka w wieku 34 lat zachorowała na nowotwór piersi jest w trakcie chemioterapii(carcinoma ductale invasivum NHG3, pT2). Gen BRCA -1 nie jest u mnie uszkodzony. BRCA-2 dopiero zamierzam zbadać. mam 32 lata. przy badaniu piersi wykryłam niewielką zmianę- z opisu usg* zmiana hypoechogenna 6mm (węzeł chłonny z zatartą zatoką?) nie wykazano charakterystycznego spectrum w badaniu PD-zalecane PCI. rozpoznanie cytologiczne: fragmenty tkanki tłuszczowej oraz nieliczne limfocyty. Lekarz kazał przyjść za miesiąc do kontroli. Po dwóch tygodniach wyczułam druga zmianę więc wróciłam na usg. Ponieważ obraz był niespecyficzny lekarz zlecił mammografię- niestety i tu obraz niespecyficzny. opis z usg i mammografii: nie stwierdzam mikrozwapnień. Obie zmiany mają charakter zmian litych o niejednorodnej echogeniczności, dobrze unaczynionych. w sąsiedztwie kilka zmienionych wtórnie węzłów chłonnych wewnątrzpiersiowych o sr do 4mm, podobne węzły chłonne w obrębie dołu pachowego . w obrębie górno zewnętrznej cwiartki kilka drobnych 2-3 mm ognisk hypoechogennych o strukturze podobnej do dostępnych klinicznie zmian. obraz usg podejrzany, wymaga różnicowania pomiędzy rozrostem neo a nietypowo przebiegającym stanem zapalnym. Zalecenie pilnego wykonania tomografii NMR przed wdrożeniem procedur inwazyjnych. zrobiłam jeszcze badania krwi , łącznie z OB, AlAT, AspAT, CRP. Wszystkie badania są w normie, morfologia również. Trochę podwyższone jest CRP ale robiłam to badanie w trakcie przeziębienia więc to by tłumaczyło nieznaczne podwyzszenie. Mam pytanie na podstawie tych opisów , przeprowadzonych badań co to może być.... rezonans mam dopiero za 2 tygodnie. Czy coś mogę jeszcze zrobić czy muszę po prostu czekać na rezonans...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#1 Wysłany: 2011-10-14, 12:57 Zmiana w piersi - BIRADS 4C -------------------------------------------------------------------------------- Na wstępie dodam , że od 6 lat należę do poradni genetycznej ze względu na występowanie nowotworów w rodzinie. Babcia ze strony taty i jej siostry zmarły na raka piersi w wieku ok 40 lat, moja mama zachorowała na raka piersi w wieku 48 lat (rak przewodowy inwazyjny, G3), mamy brat zmarł na raka płuc , a jego córka w wieku 34 lat zachorowała na nowotwór piersi jest w trakcie chemioterapii (carcinoma ductale invasivum G3, pT2, ). Gen BRCA -1 nie jest u mnie uszkodzony. mam 32 lata. przy badaniu piersi w lipcu wykryłam niewielką zmianę - z opisu usg* zmiana hypoechogenna 6 mm (węzeł chłonny z zatartą zatoką?) nie wykazano charakterystycznego spectrum w badaniu PD - zalecane PCI. rozpoznanie cytologiczne: fragmenty tkanki tłuszczowej oraz nieliczne limfocyty. Lekarz kazał przyjść za miesiąc do kontroli. Po dwóch tygodniach wyczułam druga zmianę więc wróciłam na usg. Ponieważ obraz był niespecyficzny lekarz zlecił mammografię - niestety i tu obraz niespecyficzny. opis z usg i mammografii: nie stwierdzam mikrozwapnień. Obie zmiany mają charakter zmian litych o niejednorodnej echogeniczności, dobrze unaczynionych. w sąsiedztwie kilka zmienionych wtórnie węzłów chłonnych wewnątrzpiersiowych o sr do 4 mm, podobne węzły chłonne w obrębie dołu pachowego . w obrębie górno zewnętrznej cwiartki kilka drobnych 2-3 mm ognisk hypoechogennych o strukturze podobnej do dostępnych klinicznie zmian. obraz usg podejrzany, wymaga różnicowania pomiędzy rozrostem neo a nietypowo przebiegającym stanem zapalnym. Zalecenie pilnego wykonania tomografii NMR przed wdrożeniem procedur inwazyjnych. ( to było ok 20 września) zrobiłam jeszcze badania krwi , łącznie z OB, AlAT, AspAT, CRP. Wszystkie badania są w normie, morfologia również. Trochę podwyższone było CRP ale robiłam to badanie w trakcie przeziębienia więc to by tłumaczyło nieznaczne podwyzszenie. Rezonans miałam 4 dni temu: Badanie MR piersi wykonane w sekwencjach T1, STIR i z programem dyfuzyjnym z oceną wzmocnienia kontrastowego. Badanie wykonane w trybie pilnym - poza cyklem. W piersi prawej na godz 9 widoczne jest 7 mm policykliczne ognisko ulegające wzmocnieniu kontrastowemu typ II plateau z hipointensywnymi przegrodami ku tyłowi około 1 cm i przyklatkowo od niego podobna morfologicznie zmiana sr 1 cm z hipointensywnymi przegrodami , w otoczeniu tej zmiany widoczny nieregularny obszar wzmocnienia kontrastowego, który w obszarze przyklatkowym wykazuje krzywą wzmocnienia typu III - podejrzenie zmiany rozrostowej, w rzucie ogona Spencea widoczne są liczne ogniska niespecyficznego wzmocnienia kontrastowego. w prawym dole pachowym widoczny okrągły intensywie wzmacniający się węzeł chłonny ś do 9 mm. w piersi lewej zmian ogniskowych ani obszarów wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się. wnioski: pierś prawa BIRADS 4c - podejrzenie procesu rozrostowego, obraz MR moze odpowiadać phyllodes piersi prawej z podejrzeniem o proces złośliwy. następnego dnia po rezonansie byłam umówiona z chirurgiem onkologiem. Najpierw zlecił badanie usg w celu sprawdzenia wielkości zmian. opis z usg: w piersi prawej KGZ zmiany lite hypoechogenne 10 mm, 5 mm , 5 mm oraz kilka mniejszych rozproszonych. W badaniu CD dobrze unaczynione. W porównaniu do badania poprzedniego powiększyły się. w prawym dole pachowym kilka hypoechogennych węzłów chłonnych do 12 mm. DG ca mammae dex susp. do różnicowania. Kolejne zlecone badanie to biopsja gruboigłowa z węzła chłonnego. - badanie wykonane na cito wynik powinien być za kilka dni Niebardzo rozumiem te opisy...ale dobrze raczej to nie wygląda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×