Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Brzydka blizna po pionowym szyciu rany po usunięciu wyrostka robaczkowego


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka lat temu miałam wycinany wyrostek, została koszmarna pionowa blizna 1 cm szerokości. Jak pierwszy raz zobaczyłam ranę po operacji byłam tak zaskoczona, że o nic nie zapytałam lekarza. Wszystkie znane mi osoby po takiej operacji mają blizny cienkie jak niteczki, poziome, do ukrycia pod bielizną, myślałam że też będę tak cięta a tu takie rozczarowanie. Od czego zależy sposób cięcia, czy pionowe jest łatwiejsze i krócej trwa operacja? Kolejna sprawa - po zdjęciu opatrunku okazało się, że rana mocno krwawiła i brzegi rany w ogóle do siebie nie przylegają, na całej długosci widac było *mięso*. Szwy były założone w dziwny sposób - z lewej strony rany nici były zaczepione pod skórą a po prawej były zawiązane supełki, rana wystawała ponad powierzchnię otaczającej skóry. Czy lekarz za lekko związał te szwy czy to przez technikę szycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jest to tzw bliznowiec - można brzydką kosmetycznie bliznę usunąć - tzn zamienić na *cienką niteczkę* :) Wybór cięcia przy zapaleniu wyrostka zależy głównie od upodobań chirurga, lub zwyczajami na konkretnym oddziale - rzadko podyktowny jest taktyką operacyjną wynikającą ze specyficznych okoliczności (np niepewne rozpoznanie i ryzyko poszerzenia ciecia). Techniki szycia raczej nie da się ocenić po kilku latach od zabiegu ale ma ona oczywiście znaczenie dla kosmetyki blizny. W cywilizowanych krajach wyroski usuwa się laparoskopowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×