Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Adenocarcinoma tubulare partium gelatinosum in polypo coli


Gość Grażyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grażyna

Infiltratio submucosae et embolia e cellulae carcinomatosae lymphovasorum. Nie ma pewności co do doszczętności resekcji. To rozpoznanie histopatologiczne mojego taty po usunięciu polipa umiejscowionego w odbytnicy, pokrytego skrzepem o średnicy 15 mm, o nieregularnej powierzchni. Co znaczą te łacinskie określenia?Jakie powinno być dalsze postępowanie i jakie są rokowania? stwierdzono też uchyłkowatość jelita grubego oraz kilka polipów o białym zabarwieniu i średnicy do 2-3 mm w odbytnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik badania swiadczy o tym , ze usuniety polip byl w rzeczywistosci rakiem naciekajacym blone podsluzowa z zatorami z komorek nowotworowych w naczyniach chlonnych. Dalsze postepowanie zalezne jest od wielu czynnikow - wieku taty, lokalizacji polipa w odbytnicy, obecnosci odleglych przerzutow. W gre wchodzi ewentualne wyciecie odbytnicy, radio i/lub chemioterapia, endoskopowe leczenie miejscowe tzw TEM. W celu zaplanowania dalszego leczenia niezbedne wydaje sie wykonanie tomografii kompyterowej puc i jamy brzusznej pod katem obecnosci przerzutow oraz rezonansu magnetycznego miednicy malej (lub ew.przezodbytniczej ultrasonografii) w celu oceny nacieku miejscowego i reginalnych wezlow chlonnych w okoloodbytniczej tkance tluszczowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×