Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pas słabszej tkanki po napięciu brzucha


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż od około 1,5 miesiąca uprawiam trening siłowy 3 razy w tygodniu po każdym treningu trenuje brzuch, podczas jednego treningu zauważyłem ze na odległości około 3-4 cm poniżej mostka, w momencie napięcia przeze mnie mięśni brzucha, występuje pas słabszej tkanki o szerokości ~0,5 cm. Dodam ze w wieku 7-10 lat miałem operacje na przepuklinę, pozostała mi po niej blizna pod pępkiem i z tego co pamiętam, to również znajdowała się nad pępkiem a lekarz diagnozował ja po przez dotyk podczas gdy ja miałem uniesione nogi. Po operacji nic mi nie dolegało ani nie dolega do dziś (nie odczuwam żadnego bólu podczas ćwiczeń) , a pamiętam ze wtedy odczuwałem ból, a zwłaszcza podczas wysiłku. Moje pytanie jest jak rozróżnić przepuklinę od rozstępu mięśni, czy występują np. jakieś znaczne różnice twardości napiętego brzucha, albo czy głębokość ucisku na owe miejsce, znacznie musi się różnić od reszty zdrowego mięśnia? Czy powonieniem odczuwać ból podczas ucisku na podejrzane miejsce? Czy istnieje coś co pozwoli mi wstępnie określić bardziej prawdopodobną wersje, gdyż podjąłem niedawno nowa prace a zakład ewidentnie cierpi na brak pracowników, albo tnie po kosztach. W każdym bądź razie nie wiem, czy uda mi się w najbliższym czasie odwiedzić specjalistę, oczywiście będę próbował zrobić to jak najszybciej. Tylko nie wiem jak do tego czasu się zachować? Dodam że mam 22 lata, 172cm wzrostu i ważę 73 kg, ale miałem okresy ze ważyłem więcej, jak i równiej mniej. Prace które do tej pory podejmowałem zahaczały znacznie o prace fizyczna, zanim zacząłem trenowac, uprawiałem sporadycznie sport (1-3 razy w tygodniu), i niestety większość wolnego czasu spędzałem przed komputerem, co ostaniu staram się zmienić, niestety ewentualna przepuklina może przynajmniej na jakiś okres zniweczyć moje plany. Przede wszystkim prosił bym o rady jaki wysiłek fizyczny mogę podejmować z podejrzeniem przepukliny i ewentualna pomoc w diagnozie. I jeśli istnieją jakieś dobre pytania które warto zadać chirurgowi, to też bym prosił o ich podanie, bo niestety (a może stety) moje obycie z lekarzami nie jest zbyt wielkie. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji, które Pan przedstawia wynika, że może mieć Pan nieco słabszą tzw. kresę białą, czyli powięź obejmującą mięśnie proste brzucha z krzyżującymi się włóknami. Wywiad i dotychczasowy tryb życia potwierdzają tę tezę. Jest Pan młody i ćwiczenia jeśli nie towarzyszy im ból są jak najbardziej wskazane. W razie wątpliwości ja swoim pacjentom zalecam *dobre* usg. To pomaga rozwiać wątpliwości co do istnienia przepukliny w kresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×