Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powrót do sportu po rekonstrukcji więzadeł w kolanach


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poniżej przesyłam opis mojego rezonansu magnetycznego kolana miesiąc po urazie. Byłbym wdzięczny za informacje co z tym dalej robić. Czy jakieś leczenie jest potrzebne czy kiedy mógłbym zacząć treningi. Data badania: 2011-02-04 MRL RM stawu kolanowego - L Badanie MR lewego kolana uwidoczniło: - stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Zrekonstruowane więzadło o zachowanej ciągłości, położone prawidłowo. Kanał piszczelowy i w obrębie kości udowej położone prawidłowo. W otoczeni nie stwierdzam cech obrzęku szpiku (niewielkie artefakty). Więzadło krzyżowe tylne ustawione kątowo o zachowanej ciągłości. - więzadła poboczne o zachowanej ciągłości. Niewielkie zmiany po przebytym uszkodzeniu więzadła pobocznego piszczelowego na poziomie jego przyczepu udowego. Więzadło rzepki o zachowanej ciągłości położone prawidłowo z pasmami sygnału o podwyższonej intensywności w części bliższej i środkowej - zmiany bliznowate. Bliższa 1/2 ścięgna mięśnia podkolanowego o podwyższonej intensywności sygnału z niewielką ilością płynu w otoczeniu na poziomie przyczepu udowego - cechy niewielkiego uszkodzenia. - drobne nierówności chrząstki stawowej rzepki w jej części przyśrodkowej poza tym chrząstka rzepki bez cech chondromalacji. W tylnej części powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej odcinkowe ścieńczenie chrząstki o średnicy około 6 mm. Obszar ścieńczenia chrząstki także w przedniej części powierzchni obciążanej (do 0,7 mm). Obszar chondromalacji II stopnia. Poza tym chrząstki bez zmian. - ŁĄKOTKA przyśrodkowa obniżona o niejednorodnej strukturze. W rogu tylnym łątkotki skośna szczelina pęknięcia krzyżująca powieszchnię piszczelową. Drobna podtorebkowa szczelina pęknięcia przy wolnym bocznym brzegu rogu. W łąkotce bocznej niejednorodna struktura rogu przedniego - stan go *zgnieceniu* ? W trzonie łąkotki drobne podtorebkowe rozwarstwienia. Nie stwierdzam widocznej szczeliny pęknięcia. - STRUKTURY kostne bez świeżego pourazowego obrzęku szpiku - CIAŁO HOFFY z pasmami zwłóknień i drobnymi pasmami płynowymi - NIECO zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym z pogrubieniem błony maziowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechy patologii pourazowej w zakresie stawu kolanowego są niewielkiego stopnia, ale jednak nadal się utrzymują. W chwili obecnej raczej treningi nie są wskazane. Radziłbym oprócz konsultacji wyniku z ortopedą zasięgnąć porady w poradni rehabilitacyjnej, gdzie zalecą odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne oraz zestawy ćwiczeń. Być może w przyszłości będzie można powrócić do pełnego obciążenia stawu kolanowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 6 tygodni po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, napisz jak reaguje Twoje kolano na obciążenia, ja już dość dawno chodzę bez kul, początkowo w stabilizatorze teraz już bez. Oszczędzam kolano na ile to się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×