Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Katarzyna

Guzy w lewym płacie tarczycy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Katarzyna
Witam. Od kilku lat mam problemy z tarczycą - guzy 3 na lewym płacie niejednorodne, około 20x16x14 mm oraz 34x15 mm Miąższ tarczycy o jednorodnej, prawidłowej echogeniczności, węzły chłonne niepowiększone. Guzki w lewym płacie znacznie go poszerzają. Po rozmowie z lekarzem endokrynolgiem mam zalecenie zoperowania tarczycy. Domyślam się,że jest to jedyna skuteczna metoda - jak duże jest zagrożenie utraty głosu; na jak długo ( pracuje w szkole)? Jak długo może trwać rehabilitacja po takim zabiegu; czy trzeba wyciąć cały lewy płat; czy w takim przypadku już do końca życia trzeba przyjmować leki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Nie ma innej skutecznej metody leczenia guzków tarczycy jak ich usunięcie wraz z częścią lub całością gruczołu. Z tego co Pani opisuje zapewne zostanie usunięty cały płat lewy tarczycy wraz z cieśnią. Jednak o tym ile trzeba usunąć tarczycy zadecyduje już chirurg w czasie zabiegu, gdy dokładnie śródoperacyjnie zbada gruczoł. Powikłania typu chrypki to 3-5% przypadków po resekcji tarczycy (częściej po całkowitej) oraz około 0,5% to całkowita utrata głosu (tylko po resekcji całkowitej). Rekonwalescencja po zabiegu to około 3-4 tygodnie. Niestety hormonoterapia zastępcza praktycznie będzie stosowana do końca życia (chyba, że będzie resekcja częściowa tarczycy to może w przyszłości od niej się odstąpi).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość grażyna47
mam pytanie -czy powiększenie węzłów chłonnych przy istniejących guzkach tarczycy jest oznaką raka i czy musi w tym wypadky być usunięta cała tarczyca ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.