Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jak zostać radiologiem?


Gość Darek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Chciałbym się zapytać jak zostać Radiologiem? trzeba kończyć studia medyczne? Przepraszam jak to nie te forum na takie pytania ale nigdzie nie mogę zdobyć informacji na ten temat a bardzo chciałbym nim zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokladnie ukonczenie kierunku lekarskiego na studiach medycznych,czyli medycyny,bo po studiach medycznych mozna tez byc pielegniarka,fizjoterapeuta czy takze dietetykiem w zaleznosci jaki kierunek studiow sie wybralo.A potem jak w powyzszej odpowiedzi-staz, LEP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można wybrać szkoły policealnej o kierunku Technik Elektroradiolog? niczym się nie różni rodzaj wykonywanej pracy i trawa nauka 2 lata + praktyki (staż) oczywiście po uprzednim zdaniu odpowiednich egzaminów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiolog wykonujac np. usg musi sie doskonale znac na rozpoznawaniu, odczytywaniu obrazu uzyskanego za pomoca ultrasonografii na ekranie monitora,znac doskonale anatomie czlowieka,Technik moze pomoc pacjentowi sie przygotowac do badania np usg czy rentgenowskiego np. podac kontrast,wykonac zdjecie,przygotowac sprzet itp. ale opisem zdjecia zanjmuje sie lekarz radiolog i to min. on odpowiada jak potocza sie dalsze losy pacjenta np. czy mu wytna wyrostek robaczkowy czy pecherzyk zolciowy,czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym czy nie.Nie jestem lekarzem,ale uwazam za oczywiste roznice w kompetencjach i zakresie zadan pomiedzy technikiem po studium 2 -letnim a radiologiem po prawie 10 latach intensywnej edukacji medycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, żeby zostać radiologiem, trzeba iść na kierunek lekarski, a później wybrac specjalizację? Bo jest jeszcze kiedunek *zrdowie publiczne* i tam jest specjalizacja technik elektroradiolog. Czyli na medycznej ten elektroradiolog to to samo, co na studium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ania: Technik RTG nie może podać kontrastu. po studium możesz robić rtg, TK, MR, angio, radioterapia i chyba już tylko w Polsce istnieje taki zawód. Bo zagranicą (w większości) honorowany jest już tylko dyplom lic/mgr elektroradiologii, po którym można robić jeszcze więcej badań np EKG EEG PET (USG ale raczej się od tego odchodzi o trudno opisać radiologowi jakaś patologie na kilku zdjęciach z usg, przy tak specyficznej anatomii łatwiej opisać coś z głowicą w ręku.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Inspektor Ochrony radiologiczn

Aby było jasne technik elektroradiolog może wyłącznie wykonać radiografię inaczej mówiąc zdjęcia rtg klasyczne jest to zapisane w RMZ z dnia 18 luty 2012 środki kontrastowe w Polsce może tylko podać pacjentowi lekarz , pielęgniarka i ratownik medyczny ponieważ jet to traktowane jak lek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muciek... nie moze!!! zreszta USG to nie zdjecie... nie masz o niczym pojecia. Myslisz, ze bedziesz elektroradiologiem i bedziesz mogl trzepac kase na USG... nic z tego!!! najpierw zostan lekarzem i po 12 latach edukacji sie za to zabieraj jako radiolog. Elektroradiolog wykonuje tylko zdjecia, jest służką radiologow po to, zeby nie musieli sie napromieniowywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając to forum napisze tylko, fizjoterapeuta jest zawodem medycznym, a bvarany lekarze po *12* latach ksztalcenia sie za pieniadze z naszych podatkow to banda idiotow i skur.... ktorzy tylko kradna z nfzu ile sie da nierobiac nic. =] ale coz zaraz jakis lekarzyk badz pigóla która je pączki i pije kawę napisze tu krytyke to niech sobie ja wsadzi gleboko tam na czym siedzi przez wiekszosc dnia w pracy, tak wiem robie bledy i dobrze mi z tytm =]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraża brak elementarnej wiedzy różniącej opisywane badania! Jak można chcieć coś robić nie mając pojęcia o tym co jet co!!!! EDUKACJA, EDUKACJA I JESZCZE RAZ EDUKACJA !!! Tym bardziej, że ta dyskusja nie toczy się raczej pomiędzy dziećmi ze szkoły podstawowej? Jeżeli tak, to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Były elektroradiolog

Technik Elektroradiolog, to pięć specjalności! W programie nauczania miałem Technikę Radiografii (RTG, TK), Elektroencefalografię (EEG), Audiometrię, Elektrokardiografię (EKG), Technikę Radioterapii (naświetlania RTG, Akceleratorami liniowymi - elektrony, twarde X, Co60, Cs137). Każda z tych specjalności wymagała zaliczeń praktycznych (wykonanie badań, obliczeń lub terapii) oraz zaliczeń teoretycznych z wiedzy medycznej, przed lekarzem danej specjalności. Na egzaminie np. z techniki RTG czy TK, (zobrazowania kości, czaszki, serca, płuc, żołądka, układu moczowego, mózgu) lekarz odpytywał z analizy obrazu na zdjęciu RTG, tak jakby egzaminował (anatomia prawidłowa, etiologia zmian) przyszłego lekarza radiologa! Z Elektrokardiografii wymagano wykonania badania, a później opisu elektrokardiogramu od stanu serca pacjenta po analizę anomalii zapisu z przyczyn technicznych. Egzaminował lekarz specjalista kardiolog. Podobnie wyglądał egzamin z EEG czy Audiometrii z tym, że tu egzaminował specjalista prowadzący zajęcia. W przypadku EEG wystarczyło mieć tytuł magistra na dowolnym kierunku i dwuletnią naukę kierunkową w Centrum Kształcenia Medycznego w Warszawie. Jak jest teraz, to nie wiem. Przy technice radioterapii wymagano wiedzy z zasad planowania obszarów naświetlania, umiejętności wyznaczenia wartości dawek w obrębie naświetlanej zmiany przy terapii wielopolowej. Wyrysowania izodoz w obrębie zmiany nowotworowej napromieniowywanej (igły radowe, Co60, Cs137, promieniowanie twarde X albo elektrony 9 MeV) Rozróżnienia kwalifikacji zmian nowotworowych do rodzajów terapii. Wykłady prowadzili i egzaminowali z wiedzy, lekarze specjaliści onkolodzy. Jak widać, poziom wymaganej wiedzy ode mnie i moich koleżanek i kolegów nie bardzo odbiegał od tego co wymagało się w tamtym czasie na czwartym roku studiów medycyny, (bo wtedy mieli radiologię). Ale uprawnień do opisu czy choćby komentarza do pacjenta NIE WYDANO żadnemu technikowi elektroradiologii! A przecieź corpus alienum czy złamanie widać! Wiele innych rzeczy też widać, a i umiejętność czytania rozpoznania na skierowaniu decydowała o technice wykonania badania. Rozpoznania były najczęściej po łacinie &#128522* Wymogiem uczenia się w takiej szkole była zdana Matura! Przynajmniej do roku 1987. Pozdrawiam Wykładowców, Koleżanki i Kolegów z Pomaturalnego Studium Medycznego Nr 2 w Łodzi na ul Spornej 2, które ukończyłem. Później przeniesione na ul. Pojezierską 129.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×