Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ciąża i poród po zapaleniu otrzewnej


Gość gosia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rok temu przeszłam laparoskopie jajnika z powodu torbieli 3cm. Niestety skończyła się ona powikłaniami. Przecięte zostało jelito cienkie,doszło do zapalenia otrzewnej,miałam wstrząs septyczny. Ledwo uszłam z życiem. w trakcie laparotomii usunięto mi kawałek jelita (ok 20cm). Zostałam mi blizna ok.30 cm,pionowa.Teraz jedyne co to czasem odczuwam ból brzucha i mam częste biegunki.Przed operacja było to bardzo rzadkie wręcz niespotykane u mnie. Mam 31 lat i chciałabym zajść w pierwszą ciąże ale mam pewne wątpliwości: 1) Czy możliwe jest ze w związku z przebyta operacja mogę mieć problemy z zajściem,czy zapalenie otrzewnej może mieć wpływ na narządy rozrodcze. 2)Czy lepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby cesarskie ciecie czy naturalny poród. Mam ogromne obawy ze przy naturalnym porodzie,wszystko mi się rozerwie,panicznie się tego boję. Z drugiej strony boje się również cesarki gdy mam obawy ze np jelito jest zrośnięte z otrzewną bądź innymi narządami i przy cesarce może znów dojść do uszkodzenia jelita. 3) jeżeli mam wskazania do cesarki to czy cięcie brzucha będzie pionowe po bliźnie wcześniej nabytej,czy poziome. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy możliwe jest ze w związku z przebyta operacja mogę mieć problemy z zajściem,czy zapalenie otrzewnej może mieć wpływ na narządy rozrodcze. - tak, niestety, mogły powstać zrosty, które często blokują drożność jajowodów 2)Czy lepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby cesarskie ciecie czy naturalny poród. Mam ogromne obawy ze przy naturalnym porodzie,wszystko mi się rozerwie,panicznie się tego boję. Z drugiej strony boje się również cesarki gdy mam obawy ze np jelito jest zrośnięte z otrzewną bądź innymi narządami i przy cesarce może znów dojść do uszkodzenia jelita. - w Pani przypadku raczej nie ma przeciwwskazań do porodu drogami naturalnymi i ta droga porodu jest najlepsza 3) jeżeli mam wskazania do cesarki to czy cięcie brzucha będzie pionowe po bliźnie wcześniej nabytej,czy poziome. - jeśli byłyby takie wskazania to cięcie może przebiegać w starej bliźnie (brak dodatkowych blizn) - obecnie standardowo cięcia wykonuje się w przypadku cesarki poprzecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję za odpowiedz. A czy zrosty blokujące jajowody są widoczne na usg? Miałam robione usg dopochwowe miesiąc po operacji które nic nie wykazało. i czy są sposoby na usuniecie tych zrostów? i jeszcze jedno ,bo bardzo mnie zmartwiło to ze mogę być bezpłodna. Jaki średnio procent mam szans na zajście w ciąże. Dodam ze mam 31 lat, chciałam odłozyc starania o dziecko na rok (ze względów ze jestem bez pracy chwilowo). ale trochę się przestraszyłam ze może powinnam już teraz próbować skoro może to byc trudne w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zrosty blokujące jajowody są widoczne na usg? - nie Miałam robione usg dopochwowe miesiąc po operacji które nic nie wykazało. i czy są sposoby na usuniecie tych zrostów? - tak, z reguły robi się to operacyjnie, metodą laparoskopową Jaki średnio procent mam szans na zajście w ciąże? - oczywiście trudno to określić, ale raczej bardzo duży, myślę, że powyżej 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×