Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zwyrodnieniowa dehydratacja krążków międzykręgowych i przepuklina jądra miażdżystego


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam 33 lata, od 5 lat towarzyszą mi bóle w odcinku lędzwiowym kręgosłupa. w ostatnim roku zauważyłam pogorszenie. NIe mogę za długo pozostać w bezruchu, a i też zbytnie zginanie w ciągu dnia daje wieczorem ból. Skierowana zostałam, na rezonans magnetyczny, oto wynik: MR lędżwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa zwyrodnieniowa dehydratacja krążków międzykręgowych L4/L5 ORAZ L5/S1, drugi z wymienionych krążków jest nadto umiarkowanie obniżony.Krążek L4/L5 wykazuje drobną, podwięzadłową, pośrodkową, nieznacznie zbaczającą na prawo przepuklinę jądra miażdżystego, która w niewielkim stopniu uciska worka opony twardej. Krążek L5/S1 natomiast prezentuje miernie wyrażone wypuklenie pierścienia włóknistego. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe trzonów kręgowych L5 oraz S1 z pasmami obrzęku szpiku w częściach przykrążkowych. Drobne guzki Schmorla w trzonach piersiowego odcinka kręgosłupa. Stożek rdzenia kręgowego oraz włókna ogona końskiego są prawidłowe. Dodam iż jeszcze nie rodziłam, ale chciałabym jak najszybciej zajść w ciążę, tylko nie wiem czy i jak zniesie to mój kręgosłup. Obecnie czekam na wizytę do neurochirurga. Mój ortopeda jest zdania, iż muszę iść na operację. Czy inaczej( fizjoterapia, ćwiczenia) można mi pomóc?Czy istnieje jakieś działanie zapobiegawcze pozwalające uniknąć operacji, czy jednak powinnam zgodzić się na nią, mimo panicznego strachu. Jak poważne są zmiany w moim kręgosłupie? Joanna 33 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie wiem czy i jak zniesie to mój kręgosłup? - oczywiście ciąża może pogłębić dolegliwości, ale nie powinny to być dolegliwości znacznie nasilone Czy inaczej( fizjoterapia, ćwiczenia) można mi pomóc? - powinny pomóc Czy istnieje jakieś działanie zapobiegawcze pozwalające uniknąć operacji, czy jednak powinnam zgodzić się na nią, mimo panicznego strachu? - raczej taki opis nie wskazuje na ewidentne wskazanie do leczenia operacyjnego Jak poważne są zmiany w moim kręgosłupie? - zmiany nie są silnie nasilone, gdyż nie ma cech ucisku na korzenie nerwowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×