Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból kolana przy zwiększonej ilości płynu w jamie stawowej i chondromalacji rzepki


Gość aa

Rekomendowane odpowiedzi

Badanie MR zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. chondromalacja rzepki 3 stopnia. widoczne cechy uszkodzenie chrząstki kłykcia przyśrodkowego kości udowej. w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej uszkodzenie 3 stopnia z przedarciem do powierzchni piszczelowej. w łąkotce bocznej cechy uszkodzenia I/II stopnia. wiązadła krzyżowe przednie i tylne oraz staw rzepkowo-udowy bez uchwytnych zmian w MR. proszę o informację czy można to jeszcze zaleczyć czy trzeba liczyć się z operacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich silnych zmianach patologicznych w zakresie łąkotki i rzepki raczej należy rozważać leczenie operacyjne. Proszę w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z ortopedą. Leczenie można by przeprowadzić na drodze artroskopowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anna ze Starachowic

Badanie USG stawu kilanowego prawego: Grubość chrząstki w obręnie obciążanych części powierzchni stawowych nadkłykci kości udowej odcinkowo zredukowana.Nawarstwienia okostnowe brzegów powierzchni stawowych .Łąkotki przyśrodkowa oraz boczna z rozległymi zmianami zwyrodnieniowymi ,pozatym bez jednoznacznych cech uszkodzenia.Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowej morfologii,bez cech uszkodzenia.Strefa wiązadła krzyżowego przedniego w normie.Odczyn maziówkowy na przyśrodkowej powierzchni stawu oraz w sąsiedztwie ścięgna podkolanowego.Zwiększona ilość płynu w obrębie części powierzchniowej kaletki brzuchatej.Obraz pozostałych kaletek okolicy stawu kolanowego w normie. Barzo proszę o informacje jak to leczyć ponieważ kolano bardzo mnie kłuje. Lekarz ortopeda dał mi skierowanie na zabiegi -tens,laser i krio termin dopiero na m-c VII 2011 r .Nadmieniam że kolano nie uległo żadnemu .urazowi.Z góry bardzo dziękuje za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie leczenie jak zaproponował ortopeda jest w tym stanie nasilenia zmian głównie zwyrodnieniowych właściwe i należy się ich podjąć. Tylko odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne mogą przynieść spodziewane efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i sprawdziło się , byłam dziś na konsultacji ortopedycznej - faktycznie potrzebna będzie artroskopia. Mam jeszcze takie małe pytanie- czy chondromalację rzepki ( w moim przypadku 3 stopnia ) można w jakiś sposób zastopować. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałam dziś wynik MR. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej i w kaletce m. podkolanowego.Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości i prawidłowym przebiegu , dobrze napięte* w górnej części niewielkie pogrubienie i nieco zatarta struktura W chrząstce rzepki nieprawidłowe sygnały wewnętrzne odp. chondromalacji I/II stopień. Obie łękotki, więzadła krzyżowe tylne, poboczne i przyśrodkowe oraz aparat więzadłowy stawu. poza tym struktury kostne i chrząstne bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałam dziś wynik MR. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej i w kaletce m. podkolanowego.Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości i prawidłowym przebiegu , dobrze napięte* w górnej części niewielkie pogrubienie i nieco zatarta struktura W chrząstce rzepki nieprawidłowe sygnały wewnętrzne odp. chondromalacji I/II stopień. Obie łękotki, więzadła krzyżowe tylne, poboczne i przyśrodkowe oraz aparat więzadłowy stawu rzepkowo-udowego bez uchwtynych zmian. poza tym struktury kostne i chrząstne bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zdecydować się na zabieg operacyjny? Oto opis MRI, ,,Nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu udowo-piszczelowego z przewagą zmian w przedziale prześrodkowym i wałowatym naddatkiem kostnym kłykcia przyśrodkowego kości udowej w wielkości około 18x8mm przy powierzchni tylnej oraz 24x5mm przy przedniej części kości udowej. Rozległa osteofitoza rzepki oraz przylegającej części kości udowej. Łąkotka boczna z obecnością drobnych obszarów wewnatrzłąkotkowych - degeneracyjnych. W pozostałym zakresie kształt i intensywność sygnałów obu łąkotek zmian nie wykazuje. Obraz więzadeł krzyżowych i pobocznych w normie. Zmiany chondromalacyjne w przedziale przyśrodkowym stawu udowo piszczelowego z wyraźną nierównością chrząstki stawowej, jej ścieńczeniem oraz obszarem kostno-chrzęstnego uszkodzenia kłykcia kości udowej na odcinku około 4mm. Nasilone zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego z rozległymi wyostrzeniami krawędzi. Przewlekłe zmiany chondromalacyjne rzepki z rozległym ubytkiem chrząstki rzepki i odsłonięciem powierzchni stawowej oraz nasilonymi zmianami podchrzęstnie - III/IV stopień. Wyraźny ubytek chrząstki bloczka kości udowej z nierównością powierzchni stawowej oraz zmianami podchrzęstnie -III/IV stopień. Rzepka bocznie przyparta. Wałowata osteofitoza bloczka kości udowej. Płyn w jamie stawowej oraz zachyłku nadrzepkowym. Obrzęk kaletki przedrzepkowej. Zaznaczone kręte żyły powierzchowne dołu podkolanowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×