Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Materiał zatorowy zatykający tętnicę płucną


Gość SAPEREAUDE24

Rekomendowane odpowiedzi

Gość SAPEREAUDE24

Witam. Jestem ciekaw czy materiał zatorowy będący przyczyną zatoru tętnicy płucnej (zakończonego zgonem) może wywodzić się ze splotów żylnych kończyny górnej? Pytanie moje bierze się stąd, że moja babcia zmarła bardzo nagle w wieku 71 lat na zator płuc stosunkowo niedługo po złamaniu ręki, do którego doszło w takich okolicznościach, że babcia wychodząc z szopy poślizgnęła się i upadła właśnie na tę rękę. Potem założyli jej gips na tę rękę, a babcia wtedy bardzo narzekała, że on ją bardzo mocno (za bardzo) uwiera. W materiałach źródłowych zawsze spotykałem się z tym, że skrzeplina w zatorze płuc pochodzi ze splotów żylnych kończyn dolnych, ewentualnie miednicy mniejszej lub po resekcji miąższu płuca (np. z powodu raka), dlatego w kontekście wyżej opisanego przeze mnie przypadku mojej babci chciałbym dowiedzieć się, czy mogła/może ona również powstać w kończynie górnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogła i w kończynie górnej, gdyż kończyna górna została unieruchomiona, a w czasie unieruchomienia może prawdopodobnie powstać skrzeplina wędrująca drogą krwi lub też na skutek złamania dostają się duże ilości materiału tłuszczowego ze szpiku kostnego do krwi co też wywołuje zator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×