Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Cieknąca chłonka po operacji wycięcia ropnia dołu pachowego


Gość Józefa

Rekomendowane odpowiedzi

12 lat temu usunięto mi cały pakiet węzłów chłonnych pod lewą pachą. We wrześniu 2009 trafiłam na ostry dyżur chirurgiczny z bólem pod lewą pachą spowodowanym widocznym zaczerwienionym wytworem. Natychmiast wykonano operację wycięcia ropnia dołu pachowego lewego. Wykonano nacięcie, rewizje i drenaż jamy ropnia. Leczono mnie antybiotykami. Wymaz nie wykrył bakterii. Rana nie goiła się i zaczęła wyciekać z niej chłonka. W tym czasie po operacji były wykonywane płukania jamy. W trakcie płukań wyszło 15 szwów wewnętrznych. Wykonano fistulografię, która uwidoczniła duży zbiornik podskórny w okolicy tego dołu wypełniający się przez kanał przetoki. Następnie do maja 2010 trzykrotnie wycinano przetoki limfatyczne. Rana została zszyta i po miesiącu ponownie się otworzyła. Od lipca do września 2010 przyjmowałam Metronidazol i Cipropol. Stan na dzień dzisiejszy to wciąż otwarta rana z cieknącą chłonką. Propozycja lekarza to kolejne wycięcie przetoki. Dowiedziałam się, że pomocne w rozpoznaniu stanu naczyń limf. było by wykonanie limfoscyntografii. Mój problem polega na tym, że lekarze chirurdzy u których byłam nie wiedzą gdzie powinnam się z tym udać. Jest problem z wykonaniem badania i zlikwidowaniem przyczyn wycieku chłonki. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat limfoscyntygrafii można poczytać na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Limfoscyntygrafia http://www.5wszk.com.pl/nucmed/kliniczna_limfoscyntygrafia.htm http://www.zdrowie.med.pl/uk_krazenia/badania/scyntygrafia.html Na Śląsku takie badanie wykonuje się w zakładzie medycyny nuklearnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie patrz: http://katalog.mediweb.pl/zaklad-radiodiagnostyki-i-medycyny-nuklearnej-katowice-ul-medykow-14,k149926.html Limfotok także obrazuje się przez zastosowanie specjalnego tłuszczowego barwnika spożywanego przez pacjenta, który wchłania się do układu limfatycznego i wycieka w miejscu uszkodzonego naczynia w formie zabarwienia (nie pamiętam jaki to środek, ale stosuje się go np. w Instytucie Onkologii w Gliwicach np. w przypadku wycieków limfatycznych po usunięciu węzłów chłonnych szyi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×