Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zrosty w kącie przeponowo sercowym i powiększona aorta


Gość Marlena

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o wyjaśnienie opisu na zrobionym RTG klatki piersiowej - *Pola płucne bez zmian. Sylwetka serca powiększona. Zrosty w lewym kącie przeponowo - sercowym. Aorta znacznie powiększona. Przepona i kąty wolne. Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego. nietypowe dla wola zamostkowego - wskazane TK*. Pocjent ma 80 lat i od 3 miesięcy podwyższone OB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrosty w lewym kącie przeponowo-sercowym są zapewne nastepstwem przebytego procesu zapalnego. Aorta znacznie powiększona zapewne jest następstwem procesu miażdżycowego powodującego zniszczenie ściany aorty z wytworzeniem tętniaka. Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego nietypowe dla wola zamostkowego - wzbudza podejrzenie procesu nowotworowego w śródpiersiu nie związanego z wolem zamostkowym czyli znacznym powiększeniem tarczycy schodzącym za mostek do śródpiersia. Wskazane jest w takim przypadku poszerzenie diagnostyki obrazowej o wykonanie TK klatki piersiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 53 lata. Po 35 latach zdecydowałam się na wykonanie prześwietlenia płuc. Ze zdjęcia wynika, że płuca są bez zmian. Stwierdzono natomiast zrosty przeponowo-sercowe. Od czego tworzą się takie zrosty, nigdy nie stwierdzono u mnie zapalenia oskrzeli ani też płuc. Czy powinnam to leczyć. Czy można wykonać po 5-ciu miesiącach kolejne prześwietlenie płuc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×