Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego i żółtaczka


Gość Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mam pytanie odnośnie interpretacji badania USG i TK, jak również wyniku badania histopatologicznego. Poniżej przedstawię historię choroby mojej mamy. Moja mama 12 IX 2010 trafiła do szpitala w związku z wystąpieniem żółtaczki. Poza tym w prawej części jamy brzusznej można było wyczuć duży, twardy guz. Rozpoznanie wg karty informacyjnej po opuszczeniu szpitala: Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego, naciecznie wątroby, więzadła wątrobowo-dwunastniczego. Żółtaczka mechaniczna. Stenoza dwunastnicy. Anemia wtórna. Puchlina brzuszna. Poniżej przedstawię opis z badania USG i TK: 13 IX - badanie USG: Wątroba niepowiększona, niejednorodna. Pęcherzyk żółciowy wypełniony złogami połączony z dużym guzem o charakterze npl śr. około 75 mm. Poszerzenie dróg żółciowych . PŻW śr. około 10 mm. W okolicy głowy trzustki widoczne powiększone węzły chłonne śr. do 33 mm. Trzustka wydaje się być niezmieniona. Pęcherzyk moczowy miernie wypełniony, wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się. 15 IX - badanie TK* Pęcherzyk żółciowy z drobnymi złogami przyszyjkowo, o nieregularnych obrysach, z guzowatym niejednorodnym naciekiem o śr. ok. 8 cm, naciekającym segment V oraz częściowo VI wątroby. Naciek opuszki i górnego odcinka części zstepującej dwunastnicy. Zaleganie treści pokarmowej w poszerzonym żołądku. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe umiarkowanie poszerzone. PŻW poszerzony do 11 mm. W okolicy głowy trzustki i przy ż. głównej dolnej powiększone węzły chłonne, w osi krótkiej max. 25 mm. Obraz TK odpowiada procesowi npl. pęcherzyka żółciowego. 16 IX - mama kilkanaście razy wymiotowała. 17 IX - leczenie operacyjne, tj. Laparotomia, zespolenie żołądkowo-czcze przednie m. Browna, wycinki z guza. Diagnoza lekarzy i ordynatora po zabiegu: kilkanaście dni życia. 2 tygodnie po zabiegu mama zaczęła jeść. Po nastepnym tygodniu sonda, którą mama miała wypadła. Nie pojawiły się już wymioty. 22 X - wypis ze szpitala. Wg lekarzy pozostało tylko hospicjum. W dokumentach jest też wynik badania histopatologicznego: Opis makroskopowy materiału: wycinek z guza. Wynik badania: Materiał zawiera fragmenty tkanki włóknistej z przewlekłym naciekiem zapalnym. Ognisk nowotworowych nie stwierdzono. Lekarz z hospicjum był bardzo zdziwiony wynikami badania histopatologicznego. Moje pytanie jest zatem następujące. Czy rozpozanie choroby jest prawidłowe, jeśli wynik badania ognisk nowotworowych nie stwierdził. Mama ma cały czas apetyt, co ważne nic jej nie boli, nie bierze żadnych srodków przeciwbólowych, nie wymiotuje. Proszę serdecznie o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wyniki badań obrazowych wskazują ewidentnie na proces nowotworowy toczący się z pęcherzyka żółciowego. Badanie histopatologiczne nie myli się w rozpoznaniu i jest ostateczne, ale wszystko zależy od miejsca pobrania samego materiału do tego badania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli pobierze się wycinki z brzegu guza to można uzyskać mylne rozpoznanie ponieważ wokół guza bardzo często wytwarza się odczynowy stan zapalny. Często nie można pobrać wycinków z wnętrza guza, bo przez to wywołałoby się uszkodzenie ważnych narządów. Dlatego, więc mimo tego, że wynik histopatologiczny mówi o stanie zapalnym niestety, ale nie można wykluczyć procesu nowotworowego. Wszystko obecnie będzie zależało od tego jaki stan będzie mamy, jak będzie przebiegał proces chorobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację badania: wątroba niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościowy, bez złogów. PŻW poszerzony do ok. 11mm. Złogów w jego świetle nie uwidoczniono. Trzustka, śledziona prawidłowej wielkości i struktury. Nerki prawidłowej wielkości, bez zastoju moczu, bez złogów. Przestrzeń okołoaortalna bez cech patologii. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach. Wn. Poszerzenie PŻW o niejasnej przyczynie, bez złogów, bez uchwytnych patologii w obrębie głowy trzustki. Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×