Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zaparcia i wzdęcia po laparoskopii pęcherzyka żółciowego


Gość Ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu miałam zabieg usunięcia woreczka żółciowego metodą laparoskopową i od tamtej pory mam problemy z wypróżnianiem się. Już raz mi się powiodło, ale z pomocą syropu Lactulosum, ale i tak było ciężko, musiałam nieco nastękać się i napiąć mięśnie brzucha (zaznaczam, że wypróżniłam się dopiero po pięciu dniach). Teraz znowu nie jestem w stanie wypróżnić się, a boję się ponownie zażyć syrop, do tego wyczytałam, że jeśli będę napinać w ten sposób brzuch przy wypróżnianiu mogę dostać przepukliny pooperacyjnej (czy to możliwe? po jakim czasie od operacji można dostać tej przepukliny?). Do tego mam dosyć częste gazy, czasami wzdęcia i uczucie przechodzenia bąbelków powietrza po jelitach, mam też ochotę bekać ale gdy próbuję, powietrze jakby się zatrzymuje w połowie drogi do przełyku. Towarzyszy mi także czasami delikatne pieczenie w żołądku, jakby niewielka zgaga i ból w prawym, dolnym boku i nie wiem, czy zgłosić to do lekarza. Od dwóch dni też nie mam apetytu i jem wtedy, gdy żołądek zaczyna się tego domagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale zaparcia, napinanie mocno mięśni powłok jamy brzusznej może wywołać przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej, która może pojawić się w każdym okresie pooperacyjnym. Obecnie zalecałbym zażywanie codzienne przez kilka dni rano ok 30 ml syropu Lactulosum. Powoli na pewno unormuje się stolec. Proszę nie bać się zażywania tego syropu, który działa tylko miejscowo i nie wywoła żadnych powikłań. Co do objawów jakie Pani opisuje mogą być one związane jeszcze z zaleganiem gazu w jamie brzusznej po laparoskopii (wprowadza się dużą ilość gazu do jamy brzusznej a czasie takiego zabiegu). Gaz ten wchłania się z reguły w przeciągu 2-3 tygodni. Jeśli objawy bardzo Panią niepokoją proszę iść na kontrolę do chirurga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem.Jestem 11 dni po laparoskopi i tez mam problemy z wyproznieniem.Kupilam ten syrop i faktycznie pomaga.Ale jak dlugo moge go stosowac.Teraz zazywam go co drugi dzien i tylko wtedy sie wyprozniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×