Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Scyntygrafia kości a rezonans magnetyczny


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 34 lata.Od ok.pol roku mam silne bole kregoslupa w odcinku piersiowym ,na wysokosci zoladka mniej wiecej.Mialam robiony rtg ktory nic nie wykazal,teraz dostalam skierowanie na scyntygrafie kosci(tak w razie czego jak stwierdzil lekarz)Moje pytanie dotyczy tego czy to badanie jest dokladniejsze niz na przyklad tk lub rezonas czy tez nie ma z tym nic wspolnego?I czy na jego podstawie mozna rzeczywiscie wykryc jakies nieprawidlowosci w kregoslupie?Jesli tak to jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat scyntygrafii kości można poczytać na stronach: http://www.zdrowie.med.pl/uk_kostny/badania/scyntygrafia.html http://abczdrowie.pl/badania/scyntygrafia-kosci-i-stawow Scyntygrafia kości ocenia cały układ kostny dzięki czemu nie trzeba napromieniowywać całego organizmu, ale wykorzystuje się ją głównie w rozpoznawaniu przerzutów nowotworowych oraz ognisk zapalnych, nietypowych złamań. Lepszym badaniem diagnostycznym w przypadku dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa jest raczej rezonans magnetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izotopy stosowane w czasie badania są odpowiednio dawkowane i użyte odpowiedniego rodzaju, mają krótki okres rozpadu. Ocenia się, że stosowanie takich izotowpów jest mniej szkodliwe niż wykonywanie rentgenowskich prześwietleń (mniejsze dawki). Nie dają więc takie badania izotopowe na przyszłość powikłań jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×