Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Tarczyca o niejednorodnej echogeniczności z wieloma o obniżonej echogeniczności ogniskami


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podanie co może oznaczać wynik badania tarczycy mojej mamy, została ona skierowana do onkologii od lekarza ogólnego z tym badaniem, jednak wizyta jest odległa w czasie. Tarczyca o niejednorodnej echogeniczności z wieloma o obniżonej echogeniczności ogniskami, wielkości do 0.5 cm w płacie lewym i 0.7cm w płacie lewym. Poza tym w dolnym biegunie płata widoczny jest niejednorodnej echogeniczności guzek wielkości do 1.1cm. Płat lewy - 1x1.3x3.6, prawy - 1.6X1.7X4.2. Widoczne powiększone węzły chłonne w górnym piętrze szyji (,gr.IIA), owalne o znacznie pogrubionej warstwie korowej, wielkości po lewej stronie do 2.5X1.2 cm po prawej 2.4X1cm. W grupie IIB po stronie lewej okrągły hypoechogeniczny węzeł chłonny, wielkości do 0.7cm. W grupie IIB i III strony lewej węzły o pogrubiałej warstwie korowej, wielkości do 0.8cm (w osi krótkiej). Dodam, że mama badając sobie tarczyce była lekko przeziębiona (miała katar i kaszel). Na badanie została skierowana ponieważ od roku czuje utykanie w gardle, dyskomfrot w trakcie połykania i krztusi się często podczas jedzenia albo w nocy. Ostatnio objawy kaszlu i krztuszenia nasiliły się, do tej pory lekarz leczył ją na suche śluzówki. Mama ma 62 lata. Bardzo się o nią martwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany opisywane w USG tarczycy mogą sugerować zmiany typu nowotworowego z przerzutami do węzłów chłonnych. Nie jest to jednak jednoznaczne, gdyż zmiany w tarczycy są nieduże, a węzły chłonne mogą być powiększone na skutek odczynu na zapalenie ze strony górnych dróg oddechowych. Trzeba zastanowić się nad wykonaniem biopsji cienkoigłowych zmian celem pogłębienia diagnostyki. O tym powinien zadecydować lekarz prowadzący i kierujący na badanie USG. Dalsze leczenie uzależnione od badania biopsyjnego oraz wyników badań laboratoryjnych stężenia hormonów tarczycy. Całokształtem diagnostyki i leczenia powinien zająć się endokrynolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×