Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina jądra miażdżystego uciskająca worek oponowy


Gość Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o pomoc w interpretacji TK. W lutym tego roku *wyskoczył mi dysk* po upadku w górach, a pech chciał że w czerwcu sytuacja się powtórzyła. Wynik RTG z lutego: hypoplazja krążka L5-S1, a z czerwca: zwężenie krążków międzykręgowych L4-S1. Wczoraj odebrałem wyniki z TK i są one już bardziej szczegółowe (choć dla mnie to nadal czarna magia): L3-L4: cech dyskopatii nie stwierdza się L4-L5: masywna, tylna, centralna, szerokopodstawna przepuklina jądra miażdżystego uciskająca wyraźnie worek oponowy, zaciskająca obustronnie zachyłki boczne. Korzonki rdzeniowe uciśnięte. Dyskretne obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej. L5-S1: obniżenie przestrzeni międzykręgowej. Tylna, centralno-prawoboczna, zastarzała przepuklina jądra miażdżystego dyskretnie centralnie modelująca worek oponowy oraz zaciskająca prawy zachyłek z dyskretnym modelowanie prawego korzonka rdzeniowego. Zwapnienia w obrębie pierścienia włóknistego na wysokości przepukliny oraz zmiany zwyrodnieniowe na tylno-prawobocznej powierzchni trzonu kręgu L5 zwężają prawy otwór międzykręgowy. Wizytę u neurologa mam dopiero za miesiąc, więc proszę o pomoc w interpretacji. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w zakresie L4-L5 (zwłaszcza) oraz L5-L6 są bardzo znacznie nasilone. Opis wskazuje na ucisk korzeni nerwowych co może wywoływać silne dolegliwości typu bólowego oraz ubytki neurologiczne. Taki opis TK jak wyżej sugeruje, że tylko skutecznym sposobem leczenia może być operacja. Dlatego oprócz konsultacji u neurologa warto by było skonsultować się jeszcze z neurochirurgiem. To neurochirurg powinien ostatecznie podjąć decyzję czy nie należy takiego stanu leczyć operacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, Mam pytanie, co oznacza opis rezonansu:*Pośrodkowo-prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego L4/5 uciskająca worek oponowy od strony prawej, zamykająca prawy otwór m/k. Zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych i obrębie tarczy m/k na poziomie dyskopatii. POza tym kręgosłup lędźwiowy w badaniu MR bez zmian. POdejrzenie zmiany naciekowej na poziomie TH10-11-zmiana zapalna? Spondylodiscitis??* Dokuczają mi okropne bóle kręgosłupa, nie wiem co dalej robić gdzie się zwrócić? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Według opisu rezonannsu magnetycznego występuje przepuklina jądra miażdżystego dysku międzykręgowego, która uciska na worek oponowy. Dodatkowo występują liczne zmiany zwyrodnieniowe. Jest również podejrzenie zapalenia krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym kręgosłupa. Powinieneś udać się z wynikiem tego badania do poradni neurochirurgicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×