Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększony obojczyk i brak mięśnia


Gość Tymon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Już kilka lat temu zauważyłem to zjawisko, ale jako wczesny nastolatek nie przyłożyłem do tego uwagi. Mianowicie teraz mam 18 lat i to zjawisko ponownie przykuło moją uwagę. Mam powiększony prawy obojczyk, zupełnie tak jakby ktoś mi go wygiął, średnica wydaje się OK w porównaniu do lewego (który jest zupełnie płaski). Kolejnym ewenementem jest to, że kiedy staram się napiąć *kaptury* (te mięśnie na samej górze pleców) to mogę napiąć tylko i wyłącznie lewą stronę (prawa podnosi się o ok. 1cm, a lewa robi się ogromna, bo podnosi się o ok. 10cm). Na obu rękach mogę wieszać taki sam ciężar. Kiedyś miałem wypadek samochodowy, byłem na przednim prawym fotelu (przez obojczyk przebiegały pasy, prześwietlenie nic nie wykazało, ale z tego co pamiętam (dzieciak w szoku powypadkowym) to było wykonane prześwietlenie TYLKO frontalne klatki piersiowej, więc barki tez się załapały, ale może osoba oceniająca zdjęcie nie zwróciła uwagi na obojczyki. Co mogło spowodować takie zjawisko i czym to może skutkować, czy konieczna może okazać się operacja??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ta asymetria w budowie obojczyków jest następstwem przebytego w dzieciństwie urazu barku lub po prostu taka jest budowa Pana barków (asymetria w budowie jest typowa dla człowieka). Aby przekonać się czy wszystko jest w porządku (a wątpię, że tak nie jest, gdyż nie ma Pan z tym związanych żadnych objawów) najlepiej w tej sprawie skonsultować się z ortopedą. On po badaniu wyjaśni wszystko. Jestem raczej pewien, że nie będzie taki stan wymagał leczenia jakiegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam odpowiedzi, bo sama jej potrzebuję. Tak samo, jak wyżej: od trzech miesięcy boli mnie prawy obojczyk, do tego jest powiększony. Jako matka i kobieta zajmująca się domem, latam, załatwiam, sprzątam, piorę, czyszczę, szoruję podłogi itp. Nie mam więc możliwości zaniechania męczenia prawej ręki. Boli bardzo mocno. na pewno pójdę do lekarza, ale...może ktoś mi podpowie, co to może być? Nigdy nie miałam problemów z jakimiś złamaniami czy urazami. Zaczęło się od rannego wstania z łóżka. Myślałam, że źle spałam, ale teraz sama już nie wiem. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×