Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uszkodzona śledziona po uderzeniu


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Niestety, ktoś uderzył mnie pięścią w lewe podżebrze. Nie bylo to mocne uderzenie, ale po 5 dniach od zdarzenia mam małego (2cm), żółtego *siniaka*. Bardziej martwi mnie jednak naprawdę lekki, ale odczuwalny ból pod ostatnimi żebrami po lewej stronie. Cieżko opisać ten ból - jest to po prostu bardzo lekkie uczucie, że coś tam jest. Wcześniej natomiast tego nie czułem. Boli jedynie opisane miejsce, zaraz pod żebrami. Przez 5 dni nie zauważyłem żadnych innych niepokojących objawów. Czy śledziona mogła zostać uszkodzona? Czy w tej chwili mogę samemu w jakiś sposób zbadać śledzionę (powinienem odczuwać ból przy nacisku, w określonej pozycji itd)? Jakie badanie diagnostyczne powinienem wykonać? Dodatkowo odczuwam dziwne pulsowanie w tej okolicy w jamie brzusznej, czasami mam wrażenie, że pulsuje w rytm serca, wiec możliwe, że wyczuwam puls z tętnicy, a wcześniej po prostu nie zwrócilem na to uwagi. Będę niezmiernie wdzięczy za wszelkie wskazówki, opinie, porady. Nie oczekuję diagnozy, proszę jedynie o wypowiedzi osób doświadczonych, ponieważ niepokoi mnie ten naprawdę lekki ból. Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy śledziona mogła zostać uszkodzona? - na pewno śledziona nie pękła całkowicie, gdyż już dawno doszłoby do krwotoku wewnętrzengo, wstrząsu i być może śmierci jeśli w porę nie dojechałoby sie do szpitala, jeśli śledziona pękła w niewielkim stopniu to może wytworzył się tylko krwiak podtorebkowy, ale raczej myślę, że nie doszło do tak drastycznego urazu w zakresie śledziony i jest to tylko stłuczenie łuku żebrowego Czy w tej chwili mogę samemu w jakiś sposób zbadać śledzionę (powinienem odczuwać ból przy nacisku, w określonej pozycji itd)? - pęknięcia śledziony, uszkodzenia jej nie wybadania się samemu, nawet lekarz doświadczony tego nie wybada Jakie badanie diagnostyczne powinienem wykonać? - trzeba by wykonać USG jamy brzusznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź! Już w poniedziałek, najpóźniej we wtorek wykonam badanie USG. Niepokoją mnie lekke ukłucia w opisanym miejscu. Ból nie jest ciągły - momentami nie boli wcale, ale odczuwam jakieś zmiany - badanie pokaże... Nie mam innych objawów, takich jak ból ramienia, bóle brzucha, tkliwość, ale podobno lekkie uszkodzenia śledziony mogą przebiegać bezobjawowo. Jedynie temperatura nieco wzrosła (37,1), ale to pewnie przez te nerwy. Będę teraz troszkę spokojniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×