Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma papillare multifocalis glandulae thyroideae


Gość kamila lat 24

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kamila lat 24

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników i opis *mojego stanu* na dzień dzisiejszy opis makroskopowy: M 1547/2010 Tarczyca+węzły chłonne środkowe szyjne, biegun górny lewy oznaczony nitką. prawy płat tarczycy 5x3x2cm lewy 5x2x2cm. W górnym biegunie prawego płata białawy guzek 1x0,8x0,7cm. Materiał pobrano seryjnie. A-E płat prawy F-G płat środkowy H-J płat lewy Rozpoznanie: Carcinoma papillare multifocalis glandulae thyroideae. Diameter max. tumoris 1,0 cm . Jedna z linii cięcia prawego płata i cieśni przebiega przez nowotwór. Thyreoiditis chronica cum lymphoplasia multifoccalis. Fragmenta glandulae parathyroideae. Lymphonodulitis chronica reactivia (0/20) wg WHO pT1 (m) pN0(0/20) po 4 tygodniach po operacji: wyniki: tg:7,5 atg:27,0 TSH 79,4 morfologia, bio-chem w normie SC: T24-6,9 uwidoczniły się fragmenty tkanki jodochwytnej położe powyżej wcięcia mostka. Poza szyją nie stwierdza się w ciele ognisk patologicznych. Wstępnie zakwalifikowana do leczenia jodem promieniotwórczym 131J zalecenia euthyrox 100 w dawkach wzrastających dodam że przed operacją było stwierdzone tylko jedno ognisko nowotworowe w biegunie górnym pr. płata, w rodzinie nie jestem jedyna z tego typu nowotworem najważniejsze pytania dla mnie : czy przecięcie nowotworu może spowodować przerzut, czy ten nowotwór nie przechodzi krwią a że węzłów nie mam jest to niemożliwe? co oznacza przy stopniu pT1 literka (m)? czy przez pozostałość nowotworu może być naciek na tchawicę? czy czas jodoterapii za 2 miesiące nie pogorszy tego stanu? czy jeżeli jest jodochwytnoś 6,9 % przy tchawicy radiojod poradzi sobie z usunięciem resztek tkanki z możliwym ogniskiem nowotworowym? czy jod który już dostałam i euthyrox w jakimś stopniu hamują rozwój możliwych resztek nowotworowych? czy lepsza byłaby ponowna operacja fragmentów przy tarczycy, czy wręcz niemożliwa przy takiej jodochwytności? bardzo martwię się o te pozostałe fragmenty myślałam że mój koszmar skończy się już po operacji, a tu kolejne miesiące oczekiwań:( bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź oprócz spadków wapnia we krwi przez tydzień po operacjii miewam teraz bardzo częste napięcia/skórcze mięśni/ścięgien(bóle są bardzo silne i trwają od paru minut -raz do paru godzin w jamie brzusznej, czasowo bóle były łagodniejące) bóle stawów nadgarstków i kostek (wiercenie, kręcenie) biorę magnez, wapń lekarz zalecił już odstawienie mam oprócz pozapalnie powiększonych wszystkich węzłów szyjnych, boląco powiększone węzły pachowe i pachwinowe dziękuję serdecznie z góry za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przecięcie nowotworu może spowodować przerzut, czy ten nowotwór nie przechodzi krwią a że węzłów nie mam jest to niemożliwe? - takie jest typowe postępowanie operacyjne, że przecina się tarczycę między jednym płatem a drugim, to tylko przypadek, że znajdował się tam nowotwór, na pewno nie będzie to skutkowało przerzutami, rak brodawkowaty raczej nie daje przerzutów drogą krwi, a węzły chłonne nie są zajęte przez nowotwór co oznacza przy stopniu pT1 literka (m)? - oznacza raka rozsianego, ale poniżej 1 cm średnicy czyli bardzo małego, a więc mikroraka czy przez pozostałość nowotworu może być naciek na tchawicę? - to, że w scyntygrafii uwidoczniono tkankę tarczycy nie oznacza, że jest to rak, lecz zapewne nieiweilka część zdrowego miąższu tarczycy, który dla bezpieczeństwa musi być też zlikwidowany promieniowaniem (to nie naciek) czy czas jodoterapii za 2 miesiące nie pogorszy tego stanu? - nie czy jeżeli jest jodochwytnoś 6,9 % przy tchawicy radiojod poradzi sobie z usunięciem resztek tkanki z możliwym ogniskiem nowotworowym? - zapewne, o to zadbają onkolodzy czy jod który już dostałam i euthyrox w jakimś stopniu hamują rozwój możliwych resztek nowotworowych? - tak, ale radziłbym jeszcze co do dawek jodu i hormonów tarczycy dokładnie skonsultować się z endokrynologiem i to pilnie (być może zostaną odstawione przed radiojodoterapią) czy lepsza byłaby ponowna operacja fragmentów przy tarczycy, czy wręcz niemożliwa przy takiej jodochwytności? - w czasie operacji na pewno nie znajdzie się tak małych strzępków tkanki tarczowej, dlatego musi ona być poddana działaniu radiojodu skierowanego bezpośrednio na komórki gruczołu tarczowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×