Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Opuchlizna i ból boku po operacji Hynes-Anderson


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem operowany 5 lipca z powodu N13 i zwężenia podmiedniczkowego moczowodu met. Hynes-Anderson. Po 6 tygodniach w badaniu USG wyraźne zmniejszenie miedniczki ale nadal z cechami zastoju i porzerzeniem UKM. Mam nadal wyraźnie spuchnięty prawy bok (dostęp do nerki pozaotrzewnowy). Termin wizyty u urologa mam dopiero na koniec października (terminy). 1. Jak długo może się utrzymywać poszerzenie UKM w USG po mojej operacji, ile czasu może trwać cofanie się objawów wodonercza? Czy może jest potrzeba aby wykonać urografię? Czy lekarz POZ może zlecić urografię po operacji? 2. Nigdzie nie mogę znaleść informacji jak mocno *urazowa* jest ta operacja i jak długo może trwać cofanie opuchlizny w miejscu operowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak długo może się utrzymywać poszerzenie UKM w USG po mojej operacji, ile czasu może trwać cofanie się objawów wodonercza? Czy może jest potrzeba aby wykonać urografię? Czy lekarz POZ może zlecić urografię po operacji? - czasami takie poszerzenie cofa się miesiącami, czasami pozostaje niewielkie poszerzenie na stałe mimo przebytego zabiegu, myślę, że obecnie nie ma potrzeby wykonywania urografii skoro widoczna jest poprawa w USG, w razie wątpliwości trzeba skrócić wizytę u urologa (wizyta prywatna) 2. Nigdzie nie mogę znaleść informacji jak mocno *urazowa* jest ta operacja i jak długo może trwać cofanie opuchlizny w miejscu operowanym? - jest to duży i poważny zabieg, a obrzęk pooperacyjny wycofuje się czasami tygodniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pół roku po operacji obraz USG jest silnie zależny od stopnia wypełnienia pęcherza moczowego. Gdy pęcherz jest mocno wypełniony moczem (celowe wstrzymanie mikcji przed USG) to miedniczka i kielichy są bardzo poszerzone. Po 20 minutach (celowo dwie mikcje, całkowite opróżnienie pęcherza- ściśle 20 ml pozostało w pęcherzu) podobnież pozostaje śladowe poszerzenie UKM. Mam z tego powodu nie wstrzymywać mikcji i nie dopuszczać do nadmiernego wypełnienia pęcherza moczowego. Czy tak jest u wswzystkich operowanych? To wina braku zastawek?? Miałem też scyntygrafię dynamiczną. Obraz izotopowy operowanej nerki jest geometrycznie niżej niż strony nieoperowanej. To w wyniku skrócenia zwężonego fragmentu moczowodu? Na szczęście wychwyt znacznika jest nieznacznie upośledzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×