Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rak zagięcia wątrobowego okrężnicy


Gość Teresa

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoznano u mojego mężą raka zagięcia wątrobowego okrężnicy naciekającego zstępującą część przedniej ściany dwunastnicy i pętlę jelita biodrowego. Ma 63 lata. 10 dni temu miał operację z zaleceniem dalszego leczenia onkologicznego. Wynik badania histopatologicznego : adenocarcinoma G3 necroticans. Infiltratio transmuralis telae adiposae collateralis focalis. Jakie są rokowania na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adenocarcinoma G3 necroticans. Infiltratio transmuralis telae adiposae collateralis focalis. - gruczolakorak o 3 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3 stopniowej martwiczy - naciek przez ścianę jelita tkanki tłuszczowej okołojelitowej ogniskowy - rokowanie w takim stadium zaawansowania jest złe - nie podam konkretnie jakie, gdyż musiałbym mieć cały opis wyniku badania histopatologicznego z oceną także okolicznych węzłów chłonnych, wyników badań obrazowych, opisu zabiegu i stanu klinicznego męża - zapewne zostanie jeszcze zastosowana chemioterapia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rokowanie jest nie tyle złe, co bardzo, ale to bardzo złe* należy skupić się na uporzadkowaniu wszelkich spraw ziemskich i zapewniającym cięzko przeciez choremu ograniczenia cierpienia... przykro mi, ale tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tysiące chorych na raka na rjg ludzi i porady moje nie są prostackie, ani nie profesjonalne. Są realne, do bólu realne. Ja, jak zapewne mało kto z wyżej komentujących wiem o czym mowa! Cierpienie, ból i żal, także że zabrakło na niektóre sprawy czasu są na moim oddziale, a jest to KLINIKA RAKA JELITA GRUBEGO, czyli skrytego, cichego zabójcy niestety na porządku dziennym. Nie jest moją winą, nie jest też moją zasługą, że tak to nasze życie urządzono, a zbyt czesto ludzie słuchają tylko to, co usłyszec chcą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zgadza się. Główny problem to profilaktyka... bardzo głośno mówi się o RJG, wczesnym jego wykrywaniu... ale na plakatach, hasłach i gadaniu się kończy... to sami lekarze rodzinni często bagatelizują sprawę... diagnozują to co ich zdaniem najłatwiejsze i najtańsze....tzn IBS, a jak ludzie którzy są w temacie wiedzą, RJG we wczesnym stadium w ogóle nie zmienia obrazu krwi i daje bardzo skąpe objawy, prawie, że żadnych. Rzadko który lekarz rodzinny daje skierowanie do gastroenterologa, który z pewnością profesjonalnie przyjrzał by się sprawie i zrobił odpowiednie badania z kolonoskopią na czele!!! Tak że profilaktyka w naszym kraju to tak naprawdę same hasła nie pokryte niczym konkretnym. Co do porad i mówienia pacjentowi prawdy *prosto z mostu* - uważam, że jak najbardziej pacjentom nie zdiagnozowanym, z objawami mogącymi wskazywac na raka jelita grubego jak najbardziej należy mówic co ich może czekac jeśli się nie zdiagnozują. Szybka diagnoza i odpowednie leczenie to klucz do calkowitego wyleczenia lub przedłużenia czasu przeżycia ale jestem zdania, że pacjenci u których zdiagnozowano RJG potrzebują wsparcia pscyhicznego profesjonalego- psychiatry oraz psychologa. W walce z kazda choroba ważna jest nadzieja... czesto zaawansowanie choroby jest tak duże, że chory w oczach lekarza w praktyce nie ma szans na przezycie, nie nalezy wierzyc w cuda... ale chorzy chcą w nie wierzyc... to im pomaga... takze w rokowaniach poza zdrowym rozsądkiem należy uwględnic tą ową nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji wyciecia nacieku na okreznicy od operacji minelo 2 tygodnie przez pierwszy tydzien mialem regularna goraczke ktora mijala po podaniu srodkow na jej zbicie wczoraj przy zmianie opatrunku w poradni chirurgicznej pojawila sie tzw torebka z ropa potocznie mowiac ropien zpod szwu zaczela wyciekac ropa duza ilosc okolo 0,5 L po zalozeniu saczkow na nastepny dzien ropy bylo mniej okolo0.25L w zwiazku z ta sytuacja mam pytanie jak zadbac o ta rane aby nie bylo powiklan i czy jest to niebezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Głównie trzeba zgłaszać się na systematyczne kontrole do poradni chirurgicznej, gdzie będą wymieniane sączki, opatrunki zewnętrzne wymieniać samemu w zależności od przesączenia ropą, leki jak zalecił chirurg. Takie ropnie w ranach pooperacyjnych z reguły goją się bez powikłań jednak rana będzie goić się znacznie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×